Hamur 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Hamur sonuçlarında AK Parti %33,4 ile birinci, HDP %25,5 ile ikinci; fark 7,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,7) 9,3 puan altında. HDP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %25,5 (+19,7 puan). 49 mahalle ve köy arasından 24'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Erdoğan Köyü (%95,8); HDP en güçlü Tükenmez Köyü (%91,7). Katılım %83,1 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Hamur 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Hamur, Ağrı, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Hamur | Ağrı | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.918 | %33,4 | %37,5 | %42,7 | −9,3 |
| HDP | 2.227 | %25,5 | %45,2 | %5,8 | +19,7 |
| Saadet | 1.727 | %19,8 | %6,3 | %2,8 | +17,0 |
| Bağımsızlar | 800 | %9,2 | %0,5 | %0,3 | +8,9 |
| DP | 548 | %6,3 | %1,6 | %0,9 | +5,4 |
| CHP | 412 | %4,7 | %4,1 | %28,6 | −23,9 |
| MHP | 53 | %0,6 | %2,7 | %8,1 | −7,5 |
| BBP | 35 | %0,4 | %0,9 | %1,9 | −1,5 |
| Vatan Partisi | 7 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
Hamur seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 57 | 10.782 | 8.958 | %83,1 | 8.727 | 231 |
Hamur mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | HDP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdiçıkmaz Köyü | HDP | %25,9 | %42,0 | %92,6 | 216 |
| Adımova Köyü | AK Parti | %37,8 | %33,2 | %65,5 | 385 |
| Alakoyun Köyü | HDP | %20,6 | %76,3 | %88,2 | 110 |
| Aşağıaladağ Köyü | Saadet | %4,9 | %17,9 | %72,7 | 172 |
| Aşağıderedibi Köyü | Saadet | %3,7 | %13,7 | %59,1 | 279 |
| Aşağıgözlüce Köyü | AK Parti | %61,5 | %6,8 | %90,2 | 132 |
| Aşağıkarabal Köyü | HDP | %28,0 | %48,0 | %81,4 | 322 |
| Aşağıyenigün Köyü | Bağımsızlar | %21,0 | %3,0 | %85,4 | 206 |
| Ayvacık Köyü | Saadet | %5,6 | %38,0 | %57,3 | 124 |
| Baldere Köyü | DP | %4,7 | %37,8 | %90,9 | 143 |
| Beklemez Köyü | Saadet | %0,0 | %0,0 | %55,4 | 101 |
| Buzhane Mahallesi | AK Parti | %52,2 | %9,7 | %98,6 | 217 |
| Ceylanlı Köyü | AK Parti | %43,9 | %19,4 | %84,0 | 119 |
| Çağlayan Köyü | AK Parti | %44,0 | %42,7 | %67,5 | 114 |
| Danakıran Köyü | AK Parti | %46,4 | %18,6 | %93,3 | 105 |
| Demirkapı Köyü | AK Parti | %45,7 | %19,6 | %64,8 | 71 |
| Ekincik Köyü | AK Parti | %90,2 | %4,5 | %84,1 | 346 |
| Erdoğan Köyü | AK Parti | %95,8 | %2,1 | %94,1 | 51 |
| Esenören Köyü | HDP | %3,8 | %65,1 | %93,9 | 114 |
| Gültepe Köyü | Saadet | %9,1 | %9,1 | %82,7 | 226 |
| Gümüşkuşak Köyü | HDP | %7,4 | %51,1 | %68,8 | 144 |
| Kaçmaz Köyü | AK Parti | %52,9 | %20,5 | %70,4 | 432 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %43,7 | %6,7 | %94,7 | 414 |
| Kamışlı Köyü | AK Parti | %91,7 | %0,0 | %100,0 | 12 |
| Kandildağı Köyü | AK Parti | %30,5 | %13,7 | %63,5 | 208 |
| Karadoğu Köyü | HDP | %6,5 | %68,2 | %95,5 | 179 |
| Karakazan Köyü | HDP | %14,3 | %43,0 | %83,9 | 347 |
| Karaseyitali Köyü | HDP | %19,2 | %49,0 | %82,8 | 128 |
| Karlıca Köyü | HDP | %45,6 | %47,2 | %85,9 | 297 |
| Kaynaklı Köyü | AK Parti | %80,8 | %9,6 | %78,8 | 66 |
| Kılıç Köyü | CHP | %6,7 | %25,1 | %83,8 | 309 |
| Köşkköy | AK Parti | %46,3 | %22,2 | %96,4 | 56 |
| Kümbet Mahallesi | AK Parti | %43,5 | %5,4 | %94,9 | 681 |
| Nallıkonak Köyü | HDP | %5,8 | %42,0 | %88,6 | 79 |
| Özdirek Köyü | AK Parti | %61,1 | %12,7 | %67,6 | 343 |
| Sarıbuğday Köyü | AK Parti | %48,2 | %26,9 | %84,2 | 310 |
| Seslidoğan Köyü | AK Parti | %34,8 | %33,3 | %71,4 | 98 |
| Seyithanbey Köyü | AK Parti | %39,7 | %29,2 | %84,0 | 351 |
| Soğanlıtepe Köyü | AK Parti | %81,3 | %15,9 | %92,3 | 117 |
| Süleymankümbet Köyü | DP | %7,2 | %30,9 | %89,1 | 450 |
| Tükenmez Köyü | HDP | %3,0 | %91,7 | %78,9 | 175 |
| Uğurtaş Köyü | HDP | %12,0 | %76,0 | %53,2 | 47 |
| Yapılı Köyü | AK Parti | %60,7 | %8,4 | %79,0 | 138 |
| Yeni Mahallesi | Saadet | %34,6 | %9,8 | %93,4 | 610 |
| Yoğunhisar Köyü | AK Parti | %30,2 | %27,3 | %83,9 | 168 |
| Yukarıaladağ Köyü | Saadet | %17,4 | %31,1 | %90,6 | 180 |
| Yukarıgözlüce Köyü | Bağımsızlar | %23,3 | %9,6 | %87,2 | 367 |
| Yukarıyenigün Köyü | AK Parti | %46,1 | %8,3 | %84,7 | 275 |
| Yuvacık Köyü | HDP | %13,9 | %74,4 | %91,9 | 248 |
İlgili sonuçlar