Taşova 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Taşova sonuçlarında AK Parti %54,1 ile birinci, CHP %26,1 ile ikinci; fark 28,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,7) 11,3 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %17,4 (+9,3 puan). 70 mahalle ve köy arasından 65'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Ardıçönü Köyü (%97,6); CHP en güçlü Esençay Köyü (%63,9). Katılım %90,2 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Taşova 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Taşova, Amasya, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Taşova | Amasya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 11.445 | %54,1 | %40,4 | %42,7 | +11,3 |
| CHP | 5.524 | %26,1 | %26,0 | %28,6 | −2,5 |
| MHP | 3.683 | %17,4 | %26,4 | %8,1 | +9,3 |
| Saadet | 228 | %1,1 | %1,1 | %2,8 | −1,8 |
| BBP | 208 | %1,0 | %0,7 | %1,9 | −0,9 |
| BTP | 83 | %0,4 | %0,1 | %0,3 | +0,1 |
Taşova seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 111 | 25.109 | 22.652 | %90,2 | 21.171 | 1.481 |
Taşova mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alçakbel Köyü | AK Parti | %78,1 | %11,8 | %89,4 | 198 |
| Alpaslan Köyü | CHP | %35,5 | %48,6 | %87,1 | 1.015 |
| Altınlı Köyü | AK Parti | %65,6 | %21,3 | %103,3 | 61 |
| Andıran Köyü | CHP | %40,6 | %45,3 | %92,8 | 237 |
| Ardıçönü Köyü | AK Parti | %97,6 | %0,0 | %93,3 | 45 |
| Arpaderesi Köyü | AK Parti | %64,6 | %19,7 | %92,1 | 164 |
| Ballıca Köyü | AK Parti | %50,3 | %29,4 | %85,8 | 416 |
| Belevi Köyü | AK Parti | %54,2 | %31,7 | %91,9 | 602 |
| Boraboy Köyü | AK Parti | %40,2 | %29,0 | %84,9 | 682 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %42,1 | %33,9 | %85,6 | 1.030 |
| Çakırsu Köyü | AK Parti | %72,7 | %6,8 | %93,4 | 258 |
| Çalkaya Köyü | AK Parti | %51,7 | %37,9 | %81,6 | 38 |
| Çambükü Köyü | CHP | %29,5 | %52,7 | %91,9 | 124 |
| Çaydibi Köyü | CHP | %38,9 | %46,5 | %92,1 | 712 |
| Çılkıdır Köyü | AK Parti | %62,1 | %15,5 | %101,0 | 103 |
| Dereköy | AK Parti | %60,5 | %21,7 | %97,9 | 140 |
| Dereli Köyü | AK Parti | %48,7 | %25,3 | %92,1 | 444 |
| Destek Köyü | AK Parti | %61,3 | %27,2 | %84,1 | 541 |
| Devre Köyü | AK Parti | %76,9 | %12,2 | %95,5 | 179 |
| Doğu Mahallesi | AK Parti | %55,0 | %23,0 | %92,3 | 801 |
| Dörtyol Köyü | AK Parti | %65,7 | %14,0 | %90,3 | 279 |
| Durucasu Köyü | AK Parti | %55,2 | %20,2 | %94,6 | 184 |
| Dutluk Köyü | AK Parti | %45,5 | %39,0 | %89,7 | 87 |
| Elmakırı Köyü | AK Parti | %69,0 | %15,8 | %90,3 | 196 |
| Esençay Köyü | CHP | %28,5 | %63,9 | %84,8 | 791 |
| Gemibükü Köyü | AK Parti | %51,2 | %38,1 | %97,8 | 178 |
| Geydoğan Köyü | AK Parti | %60,5 | %16,7 | %86,5 | 333 |
| Gökpınar Köyü | AK Parti | %55,2 | %27,6 | %67,4 | 43 |
| Güngörmüş Köyü | AK Parti | %73,2 | %18,8 | %95,0 | 120 |
| Gürsu Köyü | AK Parti | %55,0 | %30,7 | %93,2 | 336 |
| Güvendik Köyü | AK Parti | %50,5 | %15,6 | %98,3 | 116 |
| Hacıbey Köyü | AK Parti | %57,1 | %26,6 | %96,9 | 255 |
| Hüsnüoğlu Köyü | AK Parti | %78,8 | %6,1 | %100,0 | 120 |
| Ilıcaköy | AK Parti | %47,8 | %8,8 | %94,1 | 152 |
| Ilıpınar Köyü | AK Parti | %58,8 | %20,6 | %81,4 | 43 |
| Karabük Köyü | AK Parti | %55,5 | %24,4 | %91,8 | 194 |
| Karamuk Köyü | AK Parti | %60,0 | %2,0 | %97,2 | 109 |
| Karlık Köyü | AK Parti | %62,3 | %21,3 | %92,9 | 141 |
| Karsavul Köyü | AK Parti | %55,6 | %28,7 | %86,8 | 136 |
| Kavaloluğu Köyü | AK Parti | %53,0 | %32,8 | %92,6 | 282 |
| Kırkharman Köyü | AK Parti | %71,4 | %13,7 | %88,8 | 196 |
| Kızgüldüren Köyü | AK Parti | %47,5 | %13,1 | %94,4 | 216 |
| Korubaşı Köyü | AK Parti | %61,8 | %24,7 | %78,9 | 114 |
| Kozluca Köyü | AK Parti | %66,7 | %20,2 | %84,3 | 121 |
| Kumluca Köyü | AK Parti | %65,4 | %7,3 | %94,4 | 196 |
| Mercimekköy | AK Parti | %67,0 | %10,5 | %92,9 | 381 |
| Mülkbükü Köyü | AK Parti | %47,3 | %20,6 | %94,1 | 306 |
| Özbaraklı Köyü | AK Parti | %85,0 | %2,9 | %92,8 | 390 |
| Sanayii Mahallesi | AK Parti | %46,9 | %27,3 | %91,6 | 831 |
| Sepetli Köyü | AK Parti | %72,5 | %16,3 | %87,9 | 453 |
| Sofualan Köyü | AK Parti | %69,4 | %8,2 | %88,8 | 178 |
| Şahinler Köyü | AK Parti | %67,7 | %10,0 | %92,7 | 467 |
| Şeyhli Köyü | AK Parti | %62,7 | %24,1 | %93,2 | 190 |
| Tatlıpınar Köyü | AK Parti | %69,6 | %16,1 | %88,4 | 129 |
| Tekke Köyü | AK Parti | %54,2 | %26,8 | %92,6 | 489 |
| Tekpınar Köyü | AK Parti | %64,4 | %18,4 | %102,2 | 90 |
| Tepe Mahallesi | AK Parti | %54,1 | %23,5 | %89,7 | 1.478 |
| Türkmendamı Köyü | AK Parti | %69,1 | %12,3 | %92,9 | 112 |
| Uluköy | AK Parti | %54,8 | %27,1 | %89,6 | 847 |
| Yayladibi Köyü | AK Parti | %60,3 | %4,6 | %86,2 | 152 |
| Yaylasaray Köyü | AK Parti | %74,3 | %6,4 | %92,9 | 492 |
| Yemişen Mahallesi | AK Parti | %42,5 | %38,2 | %85,5 | 1.443 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %50,6 | %24,7 | %91,8 | 857 |
| Yenidere Köyü | AK Parti | %77,1 | %1,0 | %82,4 | 119 |
| Yerkozlu Köyü | AK Parti | %51,4 | %18,7 | %93,4 | 562 |
| Yeşilırmak Mahallesi | AK Parti | %42,6 | %33,0 | %88,7 | 1.514 |
| Yeşiltepe Köyü | AK Parti | %68,0 | %27,2 | %98,2 | 113 |
| Yeşilyurt Köyü | AK Parti | %76,5 | %15,8 | %84,8 | 231 |
| Yolaçan Köyü | AK Parti | %56,8 | %23,2 | %100,0 | 103 |
| Yukarıbaraklı Köyü | AK Parti | %86,0 | %4,4 | %98,0 | 454 |
İlgili sonuçlar