Çanakkale Merkez 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Çanakkale Merkez sonuçlarında CHP %53,0 ile birinci, AK Parti %35,3 ile ikinci; fark 17,7 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%28,6) 24,5 puan üstünde. 62 mahalle ve köy arasından 27'sinde CHP önde. CHP en güçlü Güzelyalı Köyü (%74,9); AK Parti en güçlü Akçalı Köyü (%89,8). Katılım %84,3 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çanakkale Merkez 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Çanakkale Merkez, Çanakkale, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çanakkale Merkez | Çanakkale | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 55.903 | %53,0 | %41,3 | %28,6 | +24,5 |
| AK Parti | 37.209 | %35,3 | %41,2 | %42,7 | −7,4 |
| İYİ Parti | 8.392 | %8,0 | %9,4 | %7,3 | +0,7 |
| HDP | 1.838 | %1,7 | %0,8 | %5,8 | −4,1 |
| BBP | 892 | %0,8 | %0,5 | %1,9 | −1,0 |
| BTP | 509 | %0,5 | %0,2 | %0,3 | +0,2 |
| DP | 407 | %0,4 | %0,4 | %0,9 | −0,5 |
| Vatan Partisi | 251 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,0 |
Çanakkale Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 423 | 128.473 | 108.313 | %84,3 | 105.401 | 2.912 |
Çanakkale Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçalı Köyü | AK Parti | %2,0 | %89,8 | %94,3 | 53 |
| Akçapınar Köyü | AK Parti | %35,0 | %49,8 | %90,6 | 533 |
| Akçeşme Köyü | CHP | %61,8 | %22,4 | %100,0 | 170 |
| Akpınar Köyü | AK Parti | %38,8 | %49,0 | %96,1 | 51 |
| Aşağıokçular Köyü | AK Parti | %21,9 | %71,7 | %95,0 | 240 |
| Barbaros Mahallesi | CHP | %51,1 | %37,8 | %83,1 | 39.808 |
| Belen Köyü | AK Parti | %42,1 | %49,1 | %105,4 | 56 |
| Bodurlar Köyü | AK Parti | %17,7 | %68,4 | %95,3 | 85 |
| Cevat Paşa Mahallesi | CHP | %63,2 | %26,3 | %82,9 | 15.955 |
| Civler Köyü | AK Parti | %27,6 | %46,6 | %98,2 | 171 |
| Çamyayla Köyü | AK Parti | %10,2 | %88,1 | %103,4 | 59 |
| Çınarlı Köyü | CHP | %56,3 | %28,7 | %82,3 | 1.036 |
| Çıplak Köyü | CHP | %48,0 | %43,7 | %95,7 | 300 |
| Çiftlikdere Köyü | CHP | %66,7 | %27,1 | %96,2 | 104 |
| Dedeler Köyü | AK Parti | %27,0 | %63,5 | %108,5 | 59 |
| Denizgöründü Köyü | CHP | %49,2 | %38,7 | %98,6 | 138 |
| Dümrek Köyü | AK Parti | %26,6 | %55,0 | %93,0 | 314 |
| Elmacık Köyü | CHP | %52,8 | %40,8 | %100,0 | 128 |
| Erenköy | CHP | %53,2 | %33,4 | %90,6 | 1.248 |
| Esenler Mahallesi | CHP | %57,0 | %30,6 | %85,0 | 21.065 |
| Fevzipaşa Mahallesi | CHP | %52,7 | %42,2 | %68,2 | 1.312 |
| Gökçalı Köyü | AK Parti | %38,8 | %39,8 | %95,9 | 435 |
| Güzelyalı Köyü | CHP | %74,9 | %14,8 | %82,2 | 1.074 |
| Halileli Köyü | CHP | %44,5 | %34,5 | %96,5 | 369 |
| Haliloğlu Köyü | AK Parti | %19,5 | %70,7 | %95,3 | 43 |
| Işıklar Köyü | CHP | %46,6 | %33,9 | %92,4 | 1.031 |
| İsmetpaşa Mahallesi | CHP | %52,0 | %38,2 | %82,1 | 13.577 |
| Kalabaklı Köyü | AK Parti | %12,2 | %77,5 | %97,7 | 220 |
| Kalafat Köyü | AK Parti | %38,2 | %44,4 | %95,4 | 195 |
| Karacalar Köyü | AK Parti | %15,0 | %57,5 | %105,3 | 38 |
| Karacaören Köyü | CHP | %52,9 | %36,9 | %93,5 | 386 |
| Karapınar Köyü | AK Parti | %16,7 | %70,8 | %120,0 | 20 |
| Kayadere Köyü | CHP | %63,3 | %19,1 | %100,8 | 355 |
| Kemalpaşa Mahallesi | CHP | %64,0 | %27,5 | %74,2 | 1.398 |
| Kemel Köyü | AK Parti | %26,7 | %61,3 | %95,0 | 238 |
| Kepez-Boğazkent Mahallesi | CHP | %56,5 | %31,2 | %83,1 | 5.893 |
| Kepez-Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %47,9 | %39,8 | %85,5 | 10.392 |
| Kepez-Hamidiye Mahallesi | CHP | %56,4 | %31,6 | %83,9 | 4.101 |
| Kızılcaören Köyü | AK Parti | %24,3 | %67,8 | %99,2 | 119 |
| Kızılkeçili Köyü | AK Parti | %36,2 | %56,9 | %94,6 | 186 |
| Kirazlı Köyü | AK Parti | %31,3 | %46,4 | %101,8 | 113 |
| Kocalar Köyü | AK Parti | %23,8 | %65,0 | %101,3 | 80 |
| Kumkale Köyü | CHP | %48,3 | %35,5 | %91,1 | 888 |
| Kurşunlu Köyü | CHP | %44,9 | %29,9 | %94,3 | 298 |
| Maraşal Fevzi Çakmak Köyü | CHP | %74,3 | %14,9 | %100,0 | 237 |
| Musaköy | AK Parti | %25,8 | %62,3 | %93,3 | 179 |
| Namık Kemal Mahallesi | CHP | %46,2 | %44,4 | %76,7 | 821 |
| Ortaca Köyü | AK Parti | %14,3 | %79,4 | %93,1 | 72 |
| Ovacık Köyü | CHP | %52,6 | %28,1 | %105,3 | 57 |
| Özbek Köyü | AK Parti | %38,6 | %41,8 | %95,9 | 267 |
| Salihler Köyü | AK Parti | %14,7 | %71,6 | %98,1 | 105 |
| Saraycık Köyü | AK Parti | %32,9 | %57,2 | %99,6 | 457 |
| Sarıbeyli Köyü | AK Parti | %20,7 | %58,5 | %98,8 | 86 |
| Sarıcaeli Köyü | AK Parti | %38,6 | %41,6 | %94,4 | 395 |
| Serçiler Köyü | AK Parti | %17,9 | %61,3 | %97,4 | 233 |
| Taşlıtarla Köyü | AK Parti | %30,2 | %54,0 | %100,0 | 67 |
| Terziler Köyü | AK Parti | %18,4 | %61,2 | %94,3 | 53 |
| Tevfikiye Köyü | CHP | %47,0 | %34,9 | %94,9 | 413 |
| Ulupınar Köyü | AK Parti | %39,6 | %52,1 | %100,0 | 100 |
| Yağcılar Köyü | AK Parti | %14,3 | %70,6 | %99,2 | 125 |
| Yapıldak Köyü | AK Parti | %36,7 | %49,0 | %90,2 | 388 |
| Yukarı Okçular Köyü | AK Parti | %20,5 | %77,1 | %100,0 | 84 |
İlgili sonuçlar