Gelibolu 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Gelibolu sonuçlarında CHP %42,4 ile birinci, AK Parti %35,2 ile ikinci; fark 7,2 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%28,6) 13,8 puan üstünde. 36 mahalle ve köy arasından 20'sinde CHP önde. CHP en güçlü Kavakköy-Cumhuriyet Mahallesi (%69,1); AK Parti en güçlü Fındıklı Köyü (%61,9). Katılım %84,4 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gelibolu 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Gelibolu, Çanakkale, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Gelibolu | Çanakkale | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 11.422 | %42,4 | %41,3 | %28,6 | +13,8 |
| AK Parti | 9.471 | %35,2 | %41,2 | %42,7 | −7,6 |
| MHP | 2.578 | %9,6 | %4,8 | %8,1 | +1,4 |
| İYİ Parti | 2.555 | %9,5 | %9,4 | %7,3 | +2,2 |
| Saadet | 508 | %1,9 | %0,4 | %2,8 | −1,0 |
| HDP | 296 | %1,1 | %0,8 | %5,8 | −4,7 |
| BBP | 60 | %0,2 | %0,5 | %1,9 | −1,7 |
| DSP | 52 | %0,2 | %0,4 | %0,8 | −0,6 |
Gelibolu seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 116 | 32.971 | 27.828 | %84,4 | 26.942 | 886 |
Gelibolu mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adilhan Köyü | İYİ Parti | %23,3 | %27,3 | %98,4 | 447 |
| Alaeddin Mahallesi | CHP | %43,6 | %37,0 | %82,9 | 2.370 |
| Bayırköy | AK Parti | %32,0 | %40,2 | %91,8 | 571 |
| Bayramiç Köyü | CHP | %54,0 | %25,3 | %91,4 | 524 |
| Bolayır Köyü | CHP | %63,2 | %16,4 | %80,1 | 995 |
| Burhanlı Köyü | CHP | %53,5 | %30,2 | %84,1 | 208 |
| Camiikebir Mahallesi | AK Parti | %37,4 | %42,5 | %82,7 | 5.038 |
| Cevizli Köyü | AK Parti | %35,6 | %42,2 | %94,9 | 98 |
| Cumalı Köyü | AK Parti | %34,8 | %37,9 | %98,6 | 70 |
| Çokal Köyü | CHP | %49,3 | %28,4 | %94,0 | 150 |
| Değirmendüzü Köyü | AK Parti | %22,8 | %54,5 | %89,1 | 358 |
| Demirtepe Köyü | CHP | %32,8 | %27,1 | %93,6 | 203 |
| Evreşe-Çeşme Mahallesi | CHP | %49,3 | %40,6 | %96,1 | 715 |
| Evreşe-Keşanoğlu Mahallesi | AK Parti | %42,4 | %51,3 | %92,8 | 335 |
| Evreşe-Yeni Mahallesi | AK Parti | %38,7 | %58,3 | %95,8 | 686 |
| Fındıklı Köyü | AK Parti | %12,2 | %61,9 | %93,2 | 219 |
| Gazi Süleyman Paşa Mahallesi | AK Parti | %37,3 | %37,9 | %83,6 | 5.592 |
| Güneyli Köyü | CHP | %40,0 | %32,7 | %84,4 | 674 |
| Hoca Hamza Mahallesi | CHP | %51,3 | %24,2 | %79,3 | 1.927 |
| Ilgardere Köyü | AK Parti | %39,9 | %41,7 | %73,3 | 236 |
| Kalealtı Köyü | AK Parti | %18,0 | %61,5 | %89,1 | 138 |
| Karainebeyli Köyü | CHP | %34,3 | %22,4 | %89,1 | 302 |
| Kavakköy-Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %69,1 | %25,6 | %88,8 | 241 |
| Kavakköy-Hürriyet Mahallesi | CHP | %68,4 | %22,7 | %90,3 | 290 |
| Kavaklı Köyü | AK Parti | %25,2 | %39,1 | %100,0 | 115 |
| Kocaçeşme Köyü | CHP | %39,9 | %23,1 | %97,4 | 152 |
| Koruköy | CHP | %52,3 | %26,1 | %73,6 | 280 |
| Ocaklı Köyü | CHP | %50,4 | %21,2 | %84,4 | 135 |
| Pazarlı Köyü | CHP | %42,3 | %40,2 | %79,2 | 125 |
| Süleymaniye Köyü | CHP | %57,9 | %19,7 | %92,6 | 350 |
| Sütlüce Köyü | AK Parti | %38,6 | %42,2 | %90,5 | 473 |
| Şadıllı Köyü | CHP | %46,1 | %27,4 | %96,2 | 260 |
| Tayfurköy | AK Parti | %23,0 | %30,7 | %95,4 | 392 |
| Yazıcızade Mahallesi | CHP | %46,8 | %30,3 | %79,6 | 7.407 |
| Yeniköy | CHP | %52,9 | %24,7 | %92,6 | 489 |
| Yülüce Köyü | AK Parti | %31,4 | %53,0 | %95,1 | 406 |
İlgili sonuçlar