Dereli 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Dereli sonuçlarında AK Parti %53,6 ile birinci, MHP %24,0 ile ikinci; fark 29,6 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,7) 10,9 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %24,0 (+15,9 puan). 46 mahalle ve köy arasından 37'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Konuklu Köyü (%92,7); MHP en güçlü Yeşilkaya Köyü (%62,0). Katılım %88,3 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Dereli 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Dereli, Giresun, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Dereli | Giresun | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 7.861 | %53,6 | %45,9 | %42,7 | +10,9 |
| MHP | 3.526 | %24,0 | %19,2 | %8,1 | +15,9 |
| İYİ Parti | 1.158 | %7,9 | %8,0 | %7,3 | +0,6 |
| CHP | 1.110 | %7,6 | %23,1 | %28,6 | −21,0 |
| Saadet | 869 | %5,9 | %2,2 | %2,8 | +3,1 |
| BBP | 80 | %0,5 | %1,2 | %1,9 | −1,3 |
| Vatan Partisi | 31 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,0 |
| BTP | 28 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
Dereli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 72 | 17.464 | 15.414 | %88,3 | 14.663 | 751 |
Dereli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akkaya Köyü | AK Parti | %78,3 | %6,8 | %91,3 | 492 |
| Aksu Köyü | AK Parti | %73,0 | %21,3 | %94,2 | 191 |
| Alancık Köyü | AK Parti | %67,2 | %23,3 | %88,2 | 493 |
| Bahçeli Mahallesi | CHP | %41,5 | %7,4 | %84,1 | 765 |
| Çalca Köyü | AK Parti | %55,3 | %15,8 | %89,5 | 730 |
| Çalköy | MHP | %32,2 | %53,9 | %81,4 | 204 |
| Çamlı Köyü | AK Parti | %66,4 | %18,5 | %90,5 | 328 |
| Çengelköy | AK Parti | %74,2 | %12,4 | %96,9 | 195 |
| Dereli Mahallesi | AK Parti | %56,8 | %19,4 | %77,2 | 1.080 |
| Eğriambar Köyü | AK Parti | %49,4 | %13,4 | %89,3 | 580 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %50,7 | %25,7 | %88,4 | 352 |
| Güdül Köyü | AK Parti | %41,6 | %38,4 | %90,0 | 402 |
| Güzelköy | AK Parti | %67,3 | %11,2 | %92,3 | 286 |
| Heydere Köyü | AK Parti | %46,0 | %44,3 | %94,9 | 448 |
| Hisarköy | AK Parti | %43,0 | %14,9 | %81,2 | 154 |
| İçmesu Köyü | AK Parti | %46,6 | %36,3 | %97,4 | 155 |
| Kızıltaş Köyü | AK Parti | %71,0 | %24,8 | %90,4 | 613 |
| Konuklu Köyü | AK Parti | %92,7 | %4,7 | %85,8 | 226 |
| Kurtulmuş Köyü | AK Parti | %44,1 | %43,9 | %92,9 | 551 |
| Kuşluhan Mahallesi | AK Parti | %41,1 | %30,9 | %83,2 | 769 |
| Kuzca Mahallesi | AK Parti | %64,0 | %12,4 | %91,0 | 289 |
| Küçükahmet Köyü | MHP | %22,4 | %58,2 | %91,3 | 230 |
| Küknarlı Köyü | AK Parti | %66,5 | %17,2 | %80,8 | 287 |
| Kümbet Köyü | MHP | %32,9 | %44,8 | %90,2 | 285 |
| Maden Köyü | AK Parti | %86,0 | %5,3 | %90,5 | 63 |
| Meşeliyatak Köyü | AK Parti | %57,6 | %24,1 | %81,8 | 340 |
| Pınarlar Köyü | AK Parti | %63,0 | %26,8 | %93,3 | 282 |
| Sarıyakup Köyü | AK Parti | %70,6 | %20,9 | %87,0 | 261 |
| Sütlüce Mahallesi | AK Parti | %44,7 | %21,9 | %80,3 | 996 |
| Tamdere Köyü | AK Parti | %70,1 | %17,5 | %84,9 | 219 |
| Taşlıca Köyü | AK Parti | %48,4 | %15,8 | %90,0 | 231 |
| Tepeköy | AK Parti | %65,5 | %29,8 | %95,2 | 187 |
| Tepeküknarlı Köyü | AK Parti | %66,2 | %18,4 | %87,7 | 243 |
| Uzundere Köyü | MHP | %39,7 | %40,1 | %89,7 | 272 |
| Yavuzkemal-Güzyurdu Mahallesi | Saadet | %37,5 | %20,7 | %93,6 | 469 |
| Yavuzkemal-Hapan Mahallesi | AK Parti | %38,4 | %27,6 | %90,1 | 335 |
| Yavuzkemal-Kulakkaya Mahallesi | AK Parti | %55,6 | %10,5 | %90,0 | 651 |
| Yavuzkemal-Şıhlar Mahallesi | AK Parti | %61,1 | %9,3 | %93,0 | 455 |
| Yavuzkemal-Yeni Mahallesi | AK Parti | %46,3 | %11,9 | %94,9 | 198 |
| Yavuzkemal-Yuva Mahallesi | AK Parti | %66,6 | %5,5 | %95,6 | 321 |
| Yaylacık Köyü | AK Parti | %38,0 | %34,2 | %89,1 | 221 |
| Yeşilkaya Köyü | MHP | %23,2 | %62,0 | %95,1 | 408 |
| Yeşiltepe Köyü | MHP | %37,5 | %50,0 | %88,1 | 168 |
| Yeşilvadi Köyü | AK Parti | %70,8 | %16,1 | %91,4 | 185 |
| Yıldız Köyü | MHP | %44,7 | %47,3 | %86,2 | 370 |
| Yüce Köyü | AK Parti | %65,3 | %22,8 | %88,8 | 484 |
İlgili sonuçlar