Belen 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Belen sonuçlarında MHP %61,1 ile birinci, İYİ Parti %36,7 ile ikinci; fark 24,4 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%8,1) 53,0 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %36,7 (+29,4 puan). 19 mahalle ve köy arasından 17'sinde MHP önde. MHP en güçlü Kömürçukuru Mahallesi (%93,1); İYİ Parti en güçlü Müftüler Mahallesi (%61,3). Katılım %88,1 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Belen 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Belen, Hatay, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Belen | Hatay | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 12.270 | %61,1 | %5,6 | %8,1 | +53,0 |
| İYİ Parti | 7.365 | %36,7 | %8,4 | %7,3 | +29,4 |
| Saadet | 321 | %1,6 | %2,4 | %2,8 | −1,2 |
| TKP | 71 | %0,4 | %0,1 | %0,2 | +0,1 |
| BTP | 44 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
Belen seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 76 | 23.768 | 20.941 | %88,1 | 20.071 | 870 |
Belen mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Atik Mahallesi | MHP | %53,6 | %44,4 | %95,4 | 282 |
| Bakras Mahallesi | MHP | %59,3 | %39,0 | %89,6 | 1.991 |
| Benlidere Mahallesi | MHP | %68,2 | %31,8 | %96,7 | 307 |
| Cumhuriyet Mahallesi | MHP | %68,2 | %28,6 | %88,2 | 2.194 |
| Çakallı Mahallesi | MHP | %73,9 | %24,2 | %97,2 | 176 |
| Çerçikaya Mahallesi | MHP | %87,3 | %11,4 | %98,8 | 246 |
| Derebahçe Mahallesi | MHP | %55,5 | %42,8 | %83,5 | 1.571 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %49,8 | %48,1 | %85,3 | 2.780 |
| Halilbey Mahallesi | MHP | %72,4 | %25,3 | %88,7 | 2.646 |
| İssume Mahallesi | İYİ Parti | %45,7 | %52,2 | %85,6 | 2.534 |
| Kıcı Mahallesi | MHP | %71,3 | %26,3 | %100,0 | 637 |
| Kömürçukuru Mahallesi | MHP | %93,1 | %5,7 | %95,5 | 539 |
| Muhlisali Mahallesi | MHP | %69,0 | %27,2 | %89,1 | 746 |
| Müftüler Mahallesi | İYİ Parti | %38,7 | %61,3 | %91,1 | 292 |
| Ötençay Mahallesi | MHP | %68,9 | %30,0 | %90,9 | 1.226 |
| Sarımazı Mahallesi | MHP | %60,1 | %37,1 | %83,8 | 4.312 |
| Soğukoluk Mahallesi | MHP | %51,9 | %46,0 | %98,0 | 357 |
| Şekere Mahallesi | MHP | %50,4 | %48,1 | %94,7 | 656 |
| Şenbük Mahallesi | MHP | %87,2 | %12,4 | %95,3 | 276 |
İlgili sonuçlar