Belen 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Belen sonuçlarında MHP %61,1 ile birinci, İYİ Parti %37,3 ile ikinci; fark 23,8 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%7,4) 53,6 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %37,3 (+29,5 puan). 19 mahalle ve köy arasından 17'sinde MHP önde. MHP en güçlü Kömürçukuru Mahallesi (%92,2); İYİ Parti en güçlü Müftüler Mahallesi (%63,1). Katılım %88,2 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Belen 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Belen, Hatay, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Belen | Hatay | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 12.403 | %61,1 | %5,6 | %7,4 | +53,6 |
| İYİ Parti | 7.573 | %37,3 | %9,0 | %7,8 | +29,5 |
| Saadet | 231 | %1,1 | %2,5 | %2,9 | −1,8 |
| Vatan Partisi | 41 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 38 | %0,2 | %0,1 | %0,9 | −0,7 |
| BTP | 27 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,2 |
Belen seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 76 | 23.768 | 20.953 | %88,2 | 20.313 | 640 |
Belen mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Atik Mahallesi | MHP | %49,0 | %47,1 | %95,4 | 282 |
| Bakras Mahallesi | MHP | %58,0 | %40,8 | %89,6 | 1.991 |
| Benlidere Mahallesi | MHP | %65,4 | %34,3 | %96,7 | 307 |
| Cumhuriyet Mahallesi | MHP | %68,7 | %29,5 | %88,6 | 2.194 |
| Çakallı Mahallesi | MHP | %73,2 | %25,0 | %97,2 | 176 |
| Çerçikaya Mahallesi | MHP | %85,3 | %13,4 | %98,8 | 246 |
| Derebahçe Mahallesi | MHP | %54,7 | %43,5 | %83,5 | 1.571 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %49,6 | %49,1 | %85,4 | 2.780 |
| Halilbey Mahallesi | MHP | %72,0 | %25,9 | %88,7 | 2.646 |
| İssume Mahallesi | İYİ Parti | %46,0 | %52,5 | %85,6 | 2.534 |
| Kıcı Mahallesi | MHP | %72,3 | %25,4 | %100,0 | 637 |
| Kömürçukuru Mahallesi | MHP | %92,2 | %7,0 | %95,5 | 539 |
| Muhlisali Mahallesi | MHP | %66,3 | %30,8 | %89,1 | 746 |
| Müftüler Mahallesi | İYİ Parti | %36,9 | %63,1 | %91,1 | 292 |
| Ötençay Mahallesi | MHP | %68,3 | %30,8 | %91,0 | 1.226 |
| Sarımazı Mahallesi | MHP | %61,9 | %36,1 | %83,8 | 4.312 |
| Soğukoluk Mahallesi | MHP | %49,9 | %49,6 | %98,0 | 357 |
| Şekere Mahallesi | MHP | %52,9 | %45,8 | %94,7 | 656 |
| Şenbük Mahallesi | MHP | %84,9 | %13,9 | %95,3 | 276 |
İlgili sonuçlar