Defne 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Defne sonuçlarında CHP %68,7 ile birinci, DSP %24,4 ile ikinci; fark 44,3 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%29,8) 38,8 puan üstünde. DSP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %24,4 (+23,4 puan). 37 mahalle ve köy arasından 34'ünde CHP önde. CHP en güçlü Çınarlı Mahallesi (%94,0); DSP en güçlü Bostancık Mahallesi (%37,8). Katılım %84,3 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Defne 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Defne, Hatay, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Defne | Hatay | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 60.329 | %68,7 | %36,3 | %29,8 | +38,8 |
| DSP | 21.432 | %24,4 | %4,5 | %1,0 | +23,4 |
| AK Parti | 5.410 | %6,2 | %36,6 | %42,6 | −36,4 |
| TKP | 255 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| Saadet | 193 | %0,2 | %2,5 | %2,9 | −2,7 |
| Vatan Partisi | 147 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,0 |
| BTP | 96 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,2 |
Defne seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 336 | 106.813 | 90.031 | %84,3 | 87.862 | 2.169 |
Defne mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | DSP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdeniz Mahallesi | CHP | %64,4 | %32,6 | %83,7 | 2.824 |
| Aknehir Mahallesi | CHP | %84,6 | %13,9 | %91,9 | 1.269 |
| Armutlu Mahallesi | CHP | %70,2 | %24,5 | %81,2 | 6.025 |
| Aşağıokçular Mahallesi | CHP | %68,7 | %28,4 | %83,4 | 3.581 |
| Bahçeköy Mahallesi | CHP | %81,3 | %15,7 | %88,3 | 785 |
| Balıklıdere Mahallesi | CHP | %85,8 | %12,2 | %82,3 | 959 |
| Ballıöz Mahallesi | CHP | %62,2 | %18,5 | %89,8 | 832 |
| Bostancık Mahallesi | CHP | %59,9 | %37,8 | %86,2 | 737 |
| Büyükçat Mahallesi | CHP | %84,9 | %11,3 | %85,5 | 1.120 |
| Çardaklı Mahallesi | CHP | %68,1 | %25,4 | %88,5 | 462 |
| Çekmece Mahallesi | CHP | %61,4 | %22,5 | %83,9 | 19.685 |
| Çınarlı Mahallesi | CHP | %94,0 | %4,9 | %96,8 | 567 |
| Çökek Mahallesi | AK Parti | %16,7 | %11,6 | %98,8 | 504 |
| Değirmenyolu Mahallesi | CHP | %86,9 | %9,6 | %85,5 | 1.473 |
| Döver Mahallesi | CHP | %81,5 | %12,0 | %78,7 | 1.240 |
| Dursunlu Mahallesi | CHP | %60,2 | %35,6 | %84,7 | 5.899 |
| Elektrik Mahallesi | CHP | %72,0 | %22,5 | %81,2 | 3.434 |
| Gümüşgöze Mahallesi | CHP | %75,5 | %22,8 | %87,1 | 3.160 |
| Güneysöğüt Mahallesi | CHP | %75,3 | %20,9 | %87,4 | 637 |
| Hancağız Mahallesi | CHP | %72,2 | %26,5 | %86,9 | 550 |
| Harbiye Mahallesi | CHP | %67,2 | %30,1 | %82,3 | 18.976 |
| Hüseyinli Mahallesi | AK Parti | %20,4 | %2,5 | %94,4 | 538 |
| Karşıyaka Mahallesi | CHP | %70,7 | %0,0 | %98,5 | 66 |
| Koçören Mahallesi | CHP | %69,1 | %26,7 | %89,5 | 1.309 |
| Meydancık Mahallesi | CHP | %84,0 | %11,7 | %84,4 | 340 |
| Orhanlı Mahallesi | CHP | %79,0 | %18,1 | %87,2 | 1.624 |
| Özbek Mahallesi | CHP | %76,8 | %13,2 | %87,6 | 468 |
| Samankaya Mahallesi | CHP | %78,5 | %18,6 | %87,6 | 1.120 |
| Sinanlı Mahallesi | CHP | %87,6 | %10,4 | %87,1 | 797 |
| Subaşı Mahallesi | CHP | %63,5 | %33,1 | %82,5 | 3.434 |
| Sümerler Mahallesi | CHP | %67,8 | %26,8 | %83,9 | 8.514 |
| Tavla Mahallesi | CHP | %80,9 | %17,6 | %87,5 | 2.178 |
| Toygarlı Mahallesi | CHP | %89,2 | %9,9 | %83,3 | 2.069 |
| Turunçlu Mahallesi | CHP | %66,3 | %31,3 | %84,0 | 4.708 |
| Üzengili Mahallesi | AK Parti | %25,7 | %5,1 | %95,0 | 460 |
| Yeniçağ Mahallesi | CHP | %82,6 | %14,6 | %86,4 | 1.796 |
| Yeşilpınar Mahallesi | CHP | %81,2 | %16,8 | %87,1 | 2.673 |
İlgili sonuçlar