Sumbas 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Sumbas sonuçlarında MHP %37,8 ile birinci, AK Parti %29,7 ile ikinci; fark 8,1 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%8,1) 29,7 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %17,2 (+9,9 puan). 18 mahalle ve köy arasından 9'unda MHP önde. MHP en güçlü Alibeyli Köyü (%64,8); AK Parti en güçlü Höyük Köyü (%47,4). Katılım %93,7 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Sumbas 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Sumbas, Osmaniye, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Sumbas | Osmaniye | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 3.703 | %37,8 | %34,4 | %8,1 | +29,7 |
| AK Parti | 2.909 | %29,7 | %31,7 | %42,7 | −13,0 |
| İYİ Parti | 1.682 | %17,2 | %13,5 | %7,3 | +9,9 |
| CHP | 789 | %8,1 | %14,9 | %28,6 | −20,5 |
| DP | 633 | %6,5 | %0,6 | %0,9 | +5,6 |
| Saadet | 31 | %0,3 | %1,5 | %2,8 | −2,5 |
| Vatan Partisi | 27 | %0,3 | %0,1 | %0,2 | +0,1 |
| BTP | 20 | %0,2 | %1,0 | %0,3 | −0,1 |
Sumbas seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 39 | 10.957 | 10.265 | %93,7 | 9.794 | 471 |
Sumbas mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçataş Köyü | MHP | %39,4 | %36,3 | %93,2 | 693 |
| Akdam Köyü | CHP | %27,7 | %24,7 | %93,0 | 661 |
| Alibeyli Köyü | MHP | %64,8 | %16,0 | %93,3 | 1.248 |
| Çiçeklidere Köyü | MHP | %64,2 | %15,5 | %95,7 | 722 |
| Döğenli Mahallesi | AK Parti | %14,7 | %37,6 | %95,2 | 1.014 |
| Esenli Köyü | MHP | %62,2 | %24,4 | %81,7 | 235 |
| Gafarlı Köyü | MHP | %40,0 | %31,7 | %89,7 | 1.019 |
| Höyük Köyü | AK Parti | %23,7 | %47,4 | %96,9 | 160 |
| Karaömerli Mahallesi | AK Parti | %8,4 | %45,3 | %96,3 | 591 |
| Kızılömerli Köyü | İYİ Parti | %27,3 | %21,7 | %94,3 | 614 |
| Köseli Köyü | MHP | %41,9 | %25,5 | %93,5 | 477 |
| Küçükçınar Köyü | İYİ Parti | %23,8 | %20,1 | %96,7 | 180 |
| Mehmetli-Armağanlı Mahallesi | MHP | %38,5 | %31,0 | %95,4 | 607 |
| Mehmetli-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %32,1 | %45,3 | %93,9 | 641 |
| Mehmetli-Yeni Mahallesi | AK Parti | %37,1 | %39,1 | %94,3 | 543 |
| Reşadiye Köyü | İYİ Parti | %22,6 | %18,4 | %97,4 | 542 |
| Yazıboyu Köyü | MHP | %36,8 | %20,5 | %93,4 | 211 |
| Yeşilyayla Köyü | MHP | %47,6 | %36,4 | %92,2 | 799 |
İlgili sonuçlar