Akıncılar 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçları
Akıncılar sonuçlarında Recep Tayyip Erdoğan %76,3 ile birinci, Kemal Kılıçdaroğlu %20,1 ile ikinci; fark 56,2 puan. Recep Tayyip Erdoğan burada Türkiye ortalamasının (%49,2) 27,1 puan üstünde. 37 mahalle ve köy arasından 33'ünde Recep Tayyip Erdoğan önde. Recep Tayyip Erdoğan en güçlü Geyikpınar Köyü (%99,1); Kemal Kılıçdaroğlu en güçlü Şenbağlar Köyü (%97,1). Katılım %85,4 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Akıncılar 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonuçları — Akıncılar, Sivas, Türkiye karşılaştırması| Aday | Oy | Akıncılar | Sivas | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Recep Tayyip Erdoğan | 2.633 | %76,3 | %69,4 | %49,2 | +27,1 |
| Kemal Kılıçdaroğlu | 695 | %20,1 | %24,3 | %45,1 | −24,9 |
| Sinan Oğan | 109 | %3,2 | %6,1 | %5,3 | −2,1 |
| Muharrem İnce | 13 | %0,4 | %0,2 | %0,4 | −0,0 |
Akıncılar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 39 | 4.124 | 3.522 | %85,4 | 3.450 | 72 |
Akıncılar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Recep Tayyip Erdoğan | Kemal Kılıçdaroğlu | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdurrahman Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %33,3 | %66,7 | %100,0 | 9 |
| Altıntepe Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %11,3 | %86,8 | %94,6 | 56 |
| Aşağıyeniköy | Recep Tayyip Erdoğan | %90,1 | %5,6 | %92,5 | 80 |
| Avşar Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %84,6 | %13,5 | %96,5 | 57 |
| Balçık Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %87,5 | %12,5 | %82,9 | 70 |
| Ballıdere Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %89,4 | %7,1 | %92,5 | 93 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Recep Tayyip Erdoğan | %68,7 | %25,2 | %81,2 | 559 |
| Çiçekli Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %81,0 | %15,5 | %86,6 | 67 |
| Derecik Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %90,5 | %4,8 | %100,0 | 42 |
| Doğantepe Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %94,7 | %5,3 | %74,8 | 127 |
| Dündar Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %79,2 | %20,8 | %70,6 | 34 |
| Ekenek Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %81,4 | %16,3 | %95,6 | 45 |
| Elibüyük Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %92,2 | %5,9 | %77,6 | 134 |
| Eskibağ Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %95,8 | %0,0 | %97,3 | 73 |
| Geyikpınar Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %99,1 | %0,9 | %87,9 | 124 |
| Göllüce Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %97,4 | %1,9 | %87,8 | 181 |
| Gönen Mahallesi | Recep Tayyip Erdoğan | %73,8 | %21,0 | %83,5 | 381 |
| İkizyurt Mahallesi | Recep Tayyip Erdoğan | %63,4 | %29,3 | %97,6 | 42 |
| Kavakköy | Recep Tayyip Erdoğan | %92,1 | %7,9 | %108,3 | 36 |
| Kayı Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %89,2 | %8,1 | %95,0 | 40 |
| Kılıç Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %95,2 | %2,4 | %105,0 | 40 |
| Onarı Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %94,6 | %5,4 | %100,0 | 38 |
| Ortaköy | Recep Tayyip Erdoğan | %92,9 | %4,9 | %90,2 | 204 |
| Sapanlı Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %85,7 | %14,3 | %150,0 | 14 |
| Sevindik Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %20,0 | %76,4 | %69,6 | 79 |
| Sıyrındı Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %84,6 | %15,4 | %71,1 | 38 |
| Şenbağlar Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %2,3 | %97,1 | %85,7 | 203 |
| Uğrunca Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %92,0 | %4,0 | %90,6 | 32 |
| Üzengi Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %72,0 | %28,0 | %77,8 | 36 |
| Yağlıçayır Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %90,9 | %7,8 | %95,2 | 83 |
| Yayla Mahallesi | Recep Tayyip Erdoğan | %81,7 | %13,4 | %87,5 | 168 |
| Yeni Mahallesi | Recep Tayyip Erdoğan | %77,3 | %18,3 | %80,4 | 342 |
| Yeşilyazı Mahallesi | Recep Tayyip Erdoğan | %75,5 | %20,6 | %82,2 | 197 |
| Yukarı Mahallesi | Recep Tayyip Erdoğan | %75,1 | %16,3 | %81,5 | 259 |
| Yukarısarıca Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %88,9 | %11,1 | %87,5 | 32 |
| Yusufşeyh Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %83,7 | %14,0 | %81,1 | 53 |
| Yünlüce Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %93,6 | %2,1 | %87,5 | 56 |
İlgili sonuçlar