Besni 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Besni sonuçlarında AK Parti %46,0 ile birinci, CHP %22,5 ile ikinci; fark 23,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 11,1 puan üstünde. 104 mahalle ve köy arasından 85'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Sarıkaya Köyü (%82,3); CHP en güçlü Akpınar Köyü (%68,3). Katılım %79,6 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Besni 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Besni, Adıyaman, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Besni | Adıyaman | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 18.070 | %46,0 | %52,1 | %34,9 | +11,1 |
| CHP | 8.827 | %22,5 | %18,5 | %25,2 | −2,7 |
| Yeşil Sol Parti | 3.427 | %8,7 | %12,1 | %8,8 | −0,1 |
| MHP | 2.991 | %7,6 | %4,0 | %9,9 | −2,3 |
| Yeniden Refah | 1.002 | %2,6 | %4,8 | %2,8 | −0,3 |
| BBP | 485 | %1,2 | %1,0 | %1,0 | +0,3 |
| Zafer Partisi | 330 | %0,8 | %0,6 | %2,3 | −1,4 |
| Millet | 211 | %0,5 | %0,2 | %0,1 | +0,4 |
| Memleket | 192 | %0,5 | %0,4 | %0,9 | −0,4 |
| SOL Parti | 109 | %0,3 | %0,3 | %0,1 | +0,1 |
| HKP | 100 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| HAK-PAR | 96 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| Vatan Partisi | 64 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| TKP | 61 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Genç Parti | 51 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| GBP | 44 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| YP | 39 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| TKH | 21 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Besni seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 197 | 52.352 | 41.692 | %79,6 | 39.274 | 2.418 |
Besni mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 15 Temmuz Şehitler Mahallesi | AK Parti | %40,2 | %23,6 | %73,1 | 5.693 |
| Akdurak Köyü | Yeşil Sol Parti | %31,2 | %11,5 | %82,9 | 410 |
| Akkuyu Köyü | CHP | %4,2 | %58,5 | %78,7 | 150 |
| Akpınar Köyü | CHP | %4,4 | %68,3 | %92,8 | 249 |
| Aktepe Köyü | AK Parti | %37,2 | %11,0 | %88,6 | 176 |
| Akyazı Köyü | AK Parti | %59,2 | %3,9 | %88,1 | 176 |
| Alıçlı Köyü | AK Parti | %47,6 | %20,6 | %77,1 | 83 |
| Ali Erdemoğlu Mahallesi | AK Parti | %49,1 | %19,7 | %78,3 | 1.470 |
| Alişar Köyü | AK Parti | %75,5 | %4,9 | %89,1 | 165 |
| Aşağıçöplü Köyü | AK Parti | %60,2 | %12,6 | %85,4 | 123 |
| Aşağısarhan Mahallesi | CHP | %29,7 | %40,7 | %73,3 | 307 |
| Atmalı Köyü | AK Parti | %68,6 | %6,5 | %79,2 | 1.060 |
| Bahri Köyü | AK Parti | %64,0 | %14,0 | %81,7 | 109 |
| Başlı Köyü | AK Parti | %61,5 | %19,6 | %86,4 | 169 |
| Bereketli Köyü | AK Parti | %55,5 | %12,5 | %87,2 | 156 |
| Berete Köyü | AK Parti | %43,4 | %10,8 | %74,2 | 233 |
| Beşkoz Köyü | CHP | %6,8 | %68,2 | %114,6 | 41 |
| Beşyol Köyü | AK Parti | %56,1 | %18,8 | %88,1 | 370 |
| Boncuk Köyü | AK Parti | %38,5 | %8,3 | %89,4 | 113 |
| Burunçayır Köyü | AK Parti | %32,6 | %28,9 | %84,1 | 370 |
| Camuşçu Köyü | AK Parti | %58,5 | %2,8 | %87,4 | 302 |
| Cirit Meydanı Mahallesi | AK Parti | %36,2 | %31,0 | %74,2 | 1.362 |
| Çakırhüyük-Abımıstık Mahallesi | AK Parti | %45,8 | %12,5 | %83,3 | 96 |
| Çakırhüyük-Boybeypınarı Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %36,3 | %16,4 | %83,9 | 218 |
| Çakırhüyük-Köprübaşı Mahallesi | AK Parti | %40,3 | %17,4 | %81,9 | 397 |
| Çakırhüyük-Levzin Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %29,8 | %10,6 | %82,0 | 194 |
| Çakırhüyük-Yeşilova Mahallesi | AK Parti | %36,3 | %25,3 | %79,5 | 371 |
| Çamlıca Köyü | AK Parti | %77,4 | %6,8 | %83,3 | 269 |
| Çat Mahallesi | AK Parti | %46,1 | %21,1 | %74,2 | 1.200 |
| Çaykaya Köyü | AK Parti | %78,0 | %6,8 | %86,1 | 244 |
| Çilboğaz Köyü | AK Parti | %50,0 | %26,1 | %98,2 | 55 |
| Çomak Köyü | AK Parti | %52,7 | %7,2 | %76,4 | 601 |
| Çorak Köyü | AK Parti | %39,7 | %24,0 | %86,5 | 281 |
| Dikilitaş Köyü | AK Parti | %59,0 | %4,8 | %84,1 | 277 |
| Doğankaya Köyü | AK Parti | %53,1 | %25,0 | %98,5 | 66 |
| Dörtyol Köyü | AK Parti | %72,7 | %13,6 | %87,8 | 180 |
| Dumlupınar Mahallesi | AK Parti | %41,3 | %27,0 | %74,1 | 688 |
| Eğerli Köyü | AK Parti | %58,3 | %13,6 | %81,9 | 447 |
| Erdemoğlu Mahallesi | AK Parti | %38,8 | %26,3 | %77,7 | 6.107 |
| Geçitli Köyü | AK Parti | %74,4 | %8,8 | %97,8 | 135 |
| Gümüşlü Köyü | CHP | %4,4 | %55,6 | %109,8 | 41 |
| Güneykaş Köyü | AK Parti | %49,3 | %16,9 | %83,7 | 86 |
| Hacıhalil Köyü | AK Parti | %49,5 | %9,4 | %77,9 | 294 |
| Harmanardı Köyü | AK Parti | %42,6 | %2,1 | %102,1 | 47 |
| Hasanlı Köyü | AK Parti | %55,1 | %20,0 | %82,4 | 238 |
| İzollu Köyü | AK Parti | %50,4 | %8,4 | %85,2 | 480 |
| Karagüveç Köyü | AK Parti | %54,8 | %6,7 | %77,7 | 466 |
| Karalar Köyü | Yeşil Sol Parti | %18,8 | %27,5 | %75,0 | 192 |
| Kargalı Köyü | AK Parti | %65,5 | %15,2 | %90,4 | 218 |
| Kaymakam Hasan Tütün Mahallesi | CHP | %32,8 | %36,9 | %75,2 | 3.749 |
| Kesecik Köyü | AK Parti | %64,2 | %12,8 | %80,8 | 381 |
| Kesmetepe-Atatürk Mahallesi | AK Parti | %51,7 | %28,5 | %77,6 | 210 |
| Kesmetepe-Çakmak Mahallesi | AK Parti | %47,4 | %23,7 | %88,4 | 43 |
| Kesmetepe-Fatih Mahallesi | AK Parti | %43,4 | %20,0 | %81,9 | 277 |
| Kesmetepe-İnce Mahallesi | CHP | %24,5 | %48,0 | %84,3 | 121 |
| Kesmetepe-İnönü Mahallesi | AK Parti | %44,9 | %30,4 | %80,8 | 99 |
| Kesmetepe-Turgut Özal Mahallesi | CHP | %33,8 | %35,1 | %84,1 | 371 |
| Kızılhisar Köyü | AK Parti | %42,3 | %16,9 | %91,1 | 79 |
| Kızılin Köyü | AK Parti | %60,1 | %14,3 | %83,9 | 460 |
| Kızılkaya Köyü | AK Parti | %50,0 | %13,1 | %78,4 | 171 |
| Kızılpınar Köyü | AK Parti | %62,8 | %16,3 | %86,3 | 51 |
| Konuklu Köyü | AK Parti | %32,1 | %25,5 | %82,2 | 404 |
| Korupınar Mahallesi | AK Parti | %51,6 | %16,9 | %73,5 | 653 |
| Köseceli-Aşağısöğütlü Mahallesi | AK Parti | %60,8 | %11,6 | %90,2 | 449 |
| Köseceli-Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %32,2 | %35,2 | %89,5 | 353 |
| Köseceli-Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %40,5 | %36,8 | %89,7 | 348 |
| Köseceli-Tetirli Mahallesi | AK Parti | %19,7 | %18,8 | %85,6 | 270 |
| Kurugöl Köyü | AK Parti | %55,2 | %21,5 | %83,9 | 441 |
| Kutluca Köyü | AK Parti | %54,5 | %17,2 | %81,5 | 665 |
| Kuzevleri Köyü | CHP | %33,3 | %43,1 | %94,5 | 55 |
| Oyalı Mahallesi | CHP | %30,1 | %41,2 | %87,1 | 186 |
| Oyratlı Köyü | AK Parti | %61,5 | %14,9 | %74,2 | 918 |
| Ören Köyü | AK Parti | %53,3 | %12,3 | %79,0 | 315 |
| Pınarbaşı Köyü | AK Parti | %59,1 | %12,5 | %88,7 | 248 |
| Pınarbaşı Mahallesi | AK Parti | %37,3 | %29,3 | %77,1 | 1.402 |
| Sarıkaya Köyü | AK Parti | %82,3 | %8,1 | %87,7 | 243 |
| Sarıyaprak Köyü | AK Parti | %45,5 | %22,5 | %90,3 | 506 |
| Sayören Köyü | AK Parti | %61,7 | %14,4 | %71,4 | 943 |
| Sugözü Köyü | AK Parti | %40,4 | %14,2 | %86,7 | 392 |
| Suvarlı-Adalet Mahallesi | AK Parti | %55,3 | %14,6 | %82,8 | 679 |
| Suvarlı-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %54,6 | %17,1 | %86,0 | 335 |
| Suvarlı-Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %62,7 | %16,7 | %84,0 | 512 |
| Şambayat-Bayat Mahallesi | CHP | %33,7 | %45,9 | %93,8 | 192 |
| Şambayat-Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %32,2 | %50,0 | %91,4 | 209 |
| Şambayat-Fatih Mahallesi | AK Parti | %46,2 | %35,3 | %81,6 | 729 |
| Şambayat-İnönü Mahallesi | AK Parti | %54,2 | %22,3 | %85,3 | 313 |
| Şambayat-Menderes Mahallesi | CHP | %37,8 | %38,6 | %87,7 | 583 |
| Şambayat-Yeni Mahallesi | CHP | %38,2 | %41,9 | %86,5 | 444 |
| Taşlıyazı Köyü | AK Parti | %50,8 | %17,7 | %88,1 | 160 |
| Tekağaç Köyü | AK Parti | %72,0 | %13,7 | %89,1 | 192 |
| Tokar Köyü | AK Parti | %69,0 | %12,7 | %79,3 | 92 |
| Toklu Köyü | AK Parti | %61,9 | %8,8 | %90,7 | 289 |
| Topkapı Köyü | AK Parti | %69,1 | %11,7 | %87,6 | 217 |
| Uzunkuyu Köyü | AK Parti | %61,4 | %14,9 | %79,6 | 573 |
| Üçgöz Köyü | AK Parti | %39,6 | %12,8 | %83,3 | 689 |
| Yayıklı Köyü | AK Parti | %57,0 | %24,1 | %85,7 | 463 |
| Yazıbeydili Köyü | AK Parti | %56,7 | %10,7 | %86,8 | 220 |
| Yazıkarakuyu Köyü | AK Parti | %66,5 | %10,3 | %84,7 | 445 |
| Yelbastı Köyü | AK Parti | %58,6 | %10,3 | %65,2 | 46 |
| Yeni Besni Mahallesi | AK Parti | %43,5 | %28,4 | %68,0 | 1.189 |
| Yeniköy | AK Parti | %74,0 | %11,6 | %87,0 | 323 |
| Yoldüzü Köyü | AK Parti | %50,0 | %19,9 | %84,1 | 371 |
| Yukarı Sarhan Mahallesi | AK Parti | %37,5 | %26,1 | %78,3 | 888 |
| Yukarısöğütlü Köyü | AK Parti | %52,6 | %14,7 | %88,7 | 221 |
İlgili sonuçlar