Samsat 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Samsat sonuçlarında AK Parti %66,5 ile birinci, Yeşil Sol Parti %8,1 ile ikinci; fark 58,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 31,6 puan üstünde. 20 mahalle ve köy arasından 17'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Göltarla Köyü (%92,0); Yeşil Sol Parti en güçlü Ovacık Köyü (%49,4). Katılım %91,5 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Samsat 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Samsat, Adıyaman, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Samsat | Adıyaman | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.556 | %66,5 | %52,1 | %34,9 | +31,6 |
| Yeşil Sol Parti | 312 | %8,1 | %12,1 | %8,8 | −0,7 |
| MHP | 291 | %7,6 | %4,0 | %9,9 | −2,3 |
| CHP | 284 | %7,4 | %18,5 | %25,2 | −17,8 |
| Yeniden Refah | 114 | %3,0 | %4,8 | %2,8 | +0,1 |
| BBP | 27 | %0,7 | %1,0 | %1,0 | −0,3 |
| Memleket | 12 | %0,3 | %0,4 | %0,9 | −0,6 |
| Zafer Partisi | 10 | %0,3 | %0,6 | %2,3 | −2,0 |
| SOL Parti | 10 | %0,3 | %0,3 | %0,1 | +0,1 |
| HKP | 2 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKP | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HAK-PAR | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Genç Parti | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| GBP | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
| YP | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
Samsat seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 24 | 4.291 | 3.926 | %91,5 | 3.841 | 85 |
Samsat mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Yeşil Sol Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdamar Köyü | AK Parti | %59,5 | %26,2 | %120,0 | 35 |
| Bağarası Köyü | AK Parti | %66,3 | %1,0 | %95,5 | 110 |
| Baraj Mahallesi | AK Parti | %66,8 | %9,5 | %83,1 | 639 |
| Bayırlı Köyü | CHP | %13,6 | %1,7 | %101,7 | 60 |
| Çiçek Köyü | AK Parti | %32,3 | %4,4 | %99,4 | 160 |
| Doğanca Köyü | AK Parti | %54,0 | %7,0 | %96,4 | 221 |
| Gölpınar Köyü | AK Parti | %47,6 | %4,8 | %100,0 | 84 |
| Göltarla Köyü | AK Parti | %92,0 | %1,3 | %102,0 | 147 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %64,3 | %8,9 | %84,9 | 604 |
| Kırmacık Köyü | AK Parti | %85,2 | %2,0 | %98,7 | 157 |
| Kızılöz Köyü | Yeşil Sol Parti | %16,7 | %38,9 | %102,9 | 35 |
| Kovanoluk Köyü | AK Parti | %54,5 | %9,1 | %115,0 | 20 |
| Kuştepe Köyü | AK Parti | %67,7 | %6,5 | %75,6 | 41 |
| Ovacık Köyü | Yeşil Sol Parti | %33,3 | %49,4 | %94,4 | 89 |
| Örentaş Mahallesi | AK Parti | %74,5 | %7,1 | %84,5 | 401 |
| Taşkuyu Köyü | AK Parti | %76,9 | %3,7 | %99,1 | 330 |
| Tepeönü Köyü | AK Parti | %66,7 | %0,0 | %119,2 | 26 |
| Uzuntepe Köyü | AK Parti | %79,4 | %1,9 | %99,1 | 219 |
| Yarımbağ Köyü | AK Parti | %80,0 | %2,4 | %93,6 | 266 |
| Yavuz Selim Mahallesi | AK Parti | %66,9 | %12,8 | %89,0 | 647 |
İlgili sonuçlar