Bingöl Merkez 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Bingöl Merkez sonuçlarında AK Parti %36,9 ile birinci, Yeşil Sol Parti %24,2 ile ikinci; fark 12,8 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 2,0 puan üstünde. Yeşil Sol Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %24,2 (+15,4 puan). 117 mahalle ve köy arasından 74'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Elmalı Köyü (%84,7); Yeşil Sol Parti en güçlü Dişbudak Köyü (%75,0). Katılım %79,9 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Bingöl Merkez 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Bingöl Merkez, Bingöl, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Bingöl Merkez | Bingöl | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 32.129 | %36,9 | %38,3 | %34,9 | +2,0 |
| Yeşil Sol Parti | 21.023 | %24,2 | %24,4 | %8,8 | +15,4 |
| MHP | 11.632 | %13,4 | %13,4 | %9,9 | +3,5 |
| Yeniden Refah | 10.122 | %11,6 | %10,1 | %2,8 | +8,8 |
| CHP | 4.159 | %4,8 | %5,2 | %25,2 | −20,4 |
| İYİ Parti | 1.653 | %1,9 | %1,9 | %9,8 | −7,9 |
| BBP | 518 | %0,6 | %0,5 | %1,0 | −0,4 |
| SOL Parti | 367 | %0,4 | %0,5 | %0,1 | +0,3 |
| Memleket | 260 | %0,3 | %0,4 | %0,9 | −0,6 |
| AP | 201 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| AB | 115 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| HAK-PAR | 107 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| ANAP | 90 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKP | 69 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 66 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 63 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| GBP | 59 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Genç Parti | 50 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 44 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 33 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| YP | 23 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Bingöl Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 374 | 114.157 | 91.175 | %79,9 | 86.964 | 4.211 |
Bingöl Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Yeşil Sol Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağaçeli Köyü | AK Parti | %70,0 | %3,3 | %90,4 | 758 |
| Ağaçyolu Köyü | AK Parti | %36,5 | %19,2 | %93,2 | 59 |
| Akdurmuş Köyü | AK Parti | %52,2 | %3,5 | %90,2 | 133 |
| Alatepe Köyü | AK Parti | %71,9 | %9,5 | %82,4 | 398 |
| Alibir Köyü | AK Parti | %51,2 | %23,2 | %86,4 | 103 |
| Altınışık Köyü | Yeniden Refah | %9,5 | %14,3 | %93,5 | 46 |
| Ardıçtepe Köyü | Yeniden Refah | %15,8 | %15,8 | %64,3 | 129 |
| Arıcılar Köyü | AK Parti | %33,3 | %26,0 | %74,1 | 135 |
| Aşağıakpınar Köyü | AK Parti | %47,5 | %16,3 | %80,7 | 701 |
| Aşağıköy | Yeşil Sol Parti | %16,7 | %61,7 | %69,8 | 116 |
| Az Köyü | AK Parti | %62,5 | %20,8 | %116,1 | 56 |
| Bahçeli Köyü | Yeşil Sol Parti | %24,4 | %55,8 | %86,0 | 114 |
| Bahçelievler Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %28,7 | %35,3 | %77,1 | 5.365 |
| Balıklıçay Köyü | AK Parti | %60,9 | %11,2 | %81,7 | 224 |
| Balpınar Köyü | Yeşil Sol Parti | %0,0 | %47,1 | %58,6 | 29 |
| Bilaloğlu Köyü | AK Parti | %59,1 | %12,2 | %86,4 | 147 |
| Büyüktekören Köyü | AK Parti | %36,9 | %17,3 | %76,5 | 306 |
| Çavuşlar Köyü | AK Parti | %66,2 | %4,1 | %80,6 | 1.528 |
| Çayağzı Köyü | MHP | %16,8 | %20,0 | %83,2 | 155 |
| Çayboyu Köyü | AK Parti | %33,3 | %27,5 | %96,3 | 54 |
| Çeltiksuyu Köyü | AK Parti | %47,0 | %24,3 | %78,4 | 819 |
| Çevrimpınar Köyü | AK Parti | %48,1 | %36,1 | %79,7 | 306 |
| Çiçekdere Köyü | MHP | %35,7 | %2,3 | %88,4 | 147 |
| Çiçekyayla Köyü | AK Parti | %46,8 | %11,7 | %89,8 | 88 |
| Çiriş Köyü | Yeşil Sol Parti | %18,9 | %64,9 | %69,7 | 66 |
| Çobantaşı Köyü | AK Parti | %58,0 | %18,0 | %74,7 | 297 |
| Çukurca Köyü | AK Parti | %68,6 | %8,9 | %85,5 | 282 |
| Dallıtepe Köyü | Yeşil Sol Parti | %8,2 | %65,6 | %101,6 | 63 |
| Dikköy | MHP | %37,2 | %5,1 | %77,4 | 572 |
| Dikme Köyü | AK Parti | %57,7 | %13,0 | %82,8 | 320 |
| Direkli Köyü | AK Parti | %61,7 | %16,0 | %88,5 | 96 |
| Dişbudak Köyü | Yeşil Sol Parti | %5,8 | %75,0 | %89,7 | 58 |
| Dügernan Köyü | Yeşil Sol Parti | %8,5 | %46,8 | %122,0 | 41 |
| Düzyayla Köyü | Yeşil Sol Parti | %28,6 | %32,5 | %97,5 | 80 |
| Ekinyolu Köyü | Yeşil Sol Parti | %28,9 | %43,6 | %77,9 | 1.034 |
| Elmalı Köyü | AK Parti | %84,7 | %0,8 | %96,1 | 637 |
| Emtağ Köyü | AK Parti | %37,0 | %34,9 | %62,3 | 483 |
| Erdemli Köyü | AK Parti | %58,7 | %23,4 | %76,8 | 250 |
| Erentepe Köyü | Yeşil Sol Parti | %15,6 | %34,4 | %82,7 | 81 |
| Garip Köyü | MHP | %29,3 | %24,0 | %75,5 | 404 |
| Gökçekanat Köyü | Yeşil Sol Parti | %12,9 | %71,0 | %70,3 | 246 |
| Gökçeli Köyü | AK Parti | %57,4 | %3,8 | %84,6 | 371 |
| Gökdere Köyü | Yeşil Sol Parti | %11,3 | %64,7 | %74,7 | 229 |
| Göltepesi Köyü | AK Parti | %80,3 | %7,5 | %87,9 | 727 |
| Gözeler Köyü | AK Parti | %53,6 | %17,3 | %80,8 | 640 |
| Gözer Köyü | AK Parti | %81,9 | %8,2 | %93,1 | 379 |
| Gümüşlü Köyü | AK Parti | %41,5 | %22,0 | %87,5 | 144 |
| Güngören Köyü | AK Parti | %36,6 | %34,1 | %75,0 | 120 |
| Gürpınar Köyü | MHP | %28,6 | %9,5 | %82,4 | 51 |
| Güveçli Köyü | Yeniden Refah | %19,7 | %12,6 | %78,9 | 942 |
| Haziran Köyü | Yeniden Refah | %37,1 | %6,7 | %83,7 | 129 |
| Ilıcalar-Çay Mahallesi | AK Parti | %38,8 | %25,5 | %96,3 | 107 |
| Ilıcalar-Ilıca Mahallesi | AK Parti | %67,8 | %6,4 | %85,2 | 688 |
| Ilıcalar-İçpınar Mahallesi | AK Parti | %56,4 | %3,1 | %95,1 | 243 |
| Ilıcalar-Kamışlı Mahallesi | AK Parti | %78,7 | %1,8 | %89,0 | 630 |
| Ilıcalar-Kılıçlı Mahallesi | AK Parti | %75,7 | %5,2 | %100,0 | 116 |
| Ilıcalar-Uzundere Mahallesi | AK Parti | %63,9 | %12,5 | %90,2 | 338 |
| İçmeler Mahallesi | AK Parti | %32,3 | %17,3 | %78,5 | 2.456 |
| İnalı Mahallesi | AK Parti | %29,2 | %28,0 | %81,4 | 6.851 |
| İncesu Köyü | Yeşil Sol Parti | %41,4 | %43,4 | %83,6 | 311 |
| İnönü Mahallesi | AK Parti | %31,7 | %21,4 | %81,9 | 3.800 |
| Kardeşler Köyü | MHP | %23,9 | %3,5 | %74,7 | 395 |
| Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %28,2 | %24,1 | %83,1 | 2.800 |
| Kartal Köyü | AK Parti | %66,0 | %20,5 | %89,9 | 178 |
| Kılçadır Köyü | AK Parti | %49,8 | %6,5 | %76,8 | 297 |
| Kıran Köyü | AK Parti | %52,1 | %26,0 | %83,1 | 189 |
| Köklü Köyü | AK Parti | %74,3 | %5,5 | %99,1 | 117 |
| Kumgeçit Köyü | MHP | %1,3 | %0,3 | %96,9 | 323 |
| Kurtuluş Köyü | Yeşil Sol Parti | %16,3 | %65,1 | %93,6 | 47 |
| Kuruca Köyü | Yeşil Sol Parti | %30,5 | %40,7 | %74,5 | 239 |
| Kurudere Köyü | AK Parti | %67,7 | %10,6 | %82,4 | 204 |
| Kuşburnu Köyü | AK Parti | %76,0 | %1,3 | %79,2 | 96 |
| Kuşkondu Köyü | AK Parti | %27,4 | %27,4 | %71,1 | 121 |
| Küçüktekören Köyü | AK Parti | %36,7 | %26,6 | %86,0 | 164 |
| Kültür Mahallesi | AK Parti | %31,8 | %26,5 | %78,4 | 13.485 |
| Mirzan Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %31,7 | %32,6 | %77,7 | 3.169 |
| Oğuldere Köyü | Yeşil Sol Parti | %20,9 | %65,9 | %94,9 | 99 |
| Olukpınar Köyü | Yeniden Refah | %26,9 | %11,5 | %76,7 | 43 |
| Ormanardı Köyü | AK Parti | %38,5 | %10,9 | %80,8 | 338 |
| Ortaçanak Köyü | Yeşil Sol Parti | %26,2 | %39,3 | %91,4 | 70 |
| Ortaköy | AK Parti | %44,2 | %34,9 | %92,6 | 54 |
| Recep Tayyip Erdoğan Mahallesi | AK Parti | %35,1 | %26,0 | %80,3 | 8.186 |
| Sancak-Akbudak Mahallesi | AK Parti | %40,4 | %27,7 | %64,4 | 87 |
| Sancak-Büyükbaşköy Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %28,5 | %30,8 | %79,5 | 234 |
| Sancak-Çimenli Mahallesi | AK Parti | %55,6 | %27,2 | %83,3 | 102 |
| Sancak-Hoşkar Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %36,3 | %37,8 | %79,4 | 564 |
| Sancak-Karapınar Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %18,4 | %52,1 | %84,6 | 272 |
| Sancak-Küçükbaşköy Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %9,5 | %28,6 | %88,7 | 150 |
| Sancak-Sarıgümüş Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %22,6 | %53,9 | %85,5 | 138 |
| Sancak-Yeşilova Mahallesi | AK Parti | %56,8 | %25,7 | %89,3 | 280 |
| Sancaklı Köyü | AK Parti | %36,5 | %17,5 | %77,8 | 180 |
| Saray Mahallesi | AK Parti | %33,7 | %27,0 | %77,1 | 3.398 |
| Sarıçiçek Köyü | AK Parti | %34,9 | %27,0 | %77,0 | 1.340 |
| Selahaddin-İ Eyyubi Mahallesi | AK Parti | %36,7 | %19,9 | %81,6 | 4.305 |
| Simani Mahallesi | AK Parti | %39,1 | %29,8 | %77,1 | 6.752 |
| Sudüğünü Köyü | AK Parti | %77,1 | %4,9 | %91,2 | 878 |
| Suvaran Köyü | Yeşil Sol Parti | %31,9 | %46,2 | %82,8 | 145 |
| Sütgölü Köyü | AK Parti | %52,2 | %33,2 | %80,1 | 241 |
| Şabanköy | Yeşil Sol Parti | %32,7 | %49,0 | %62,8 | 180 |
| Şehit Mustafa Gündoğdu Mahallesi | AK Parti | %37,1 | %19,5 | %78,9 | 10.387 |
| Tepebaşı Köyü | AK Parti | %41,2 | %13,7 | %104,1 | 49 |
| Topalan Köyü | AK Parti | %37,1 | %17,7 | %87,8 | 74 |
| Uğurova Köyü | AK Parti | %31,3 | %27,1 | %81,5 | 65 |
| Uzunsavat Köyü | AK Parti | %36,1 | %17,5 | %84,2 | 120 |
| Yamaç Köyü | AK Parti | %69,8 | %3,6 | %76,7 | 236 |
| Yaygınçayır Köyü | AK Parti | %41,3 | %26,6 | %83,3 | 144 |
| Yazgülü Köyü | AK Parti | %46,6 | %24,3 | %86,4 | 125 |
| Yelesen Köyü | AK Parti | %37,2 | %24,5 | %86,9 | 312 |
| Yeni Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %28,8 | %31,5 | %76,1 | 4.723 |
| Yenibaşlar Köyü | AK Parti | %74,7 | %1,1 | %89,9 | 942 |
| Yeniköy | Yeşil Sol Parti | %16,5 | %56,4 | %77,1 | 406 |
| Yenişehir Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %26,1 | %31,0 | %78,3 | 4.541 |
| Yeşilköy | Yeniden Refah | %28,0 | %12,0 | %77,5 | 71 |
| Yeşilyurt Mahallesi | AK Parti | %31,9 | %22,3 | %78,4 | 5.300 |
| Yolçatı Köyü | AK Parti | %51,7 | %23,4 | %68,9 | 219 |
| Yukarıakpınar Köyü | AK Parti | %40,2 | %21,8 | %115,8 | 76 |
| Yumaklı Köyü | Yeşil Sol Parti | %18,5 | %54,0 | %69,9 | 309 |
İlgili sonuçlar