Kestel 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Kestel sonuçlarında AK Parti %39,7 ile birinci, CHP %22,2 ile ikinci; fark 17,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 4,8 puan üstünde. 35 mahalle ve köy arasından 33'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yağmurlu Mahallesi (%64,6); CHP en güçlü Yeni Mahallesi (%36,8). Katılım %91,0 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kestel 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Kestel, Bursa, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kestel | Bursa | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 19.512 | %39,7 | %38,5 | %34,9 | +4,8 |
| CHP | 10.895 | %22,2 | %24,1 | %25,2 | −3,0 |
| MHP | 5.164 | %10,5 | %8,4 | %9,9 | +0,6 |
| İYİ Parti | 4.788 | %9,7 | %12,0 | %9,8 | −0,1 |
| Yeniden Refah | 2.617 | %5,3 | %3,6 | %2,8 | +2,5 |
| Yeşil Sol Parti | 2.470 | %5,0 | %4,3 | %8,8 | −3,8 |
| Zafer Partisi | 1.677 | %3,4 | %3,7 | %2,3 | +1,1 |
| Memleket | 511 | %1,0 | %1,3 | %0,9 | +0,1 |
| BBP | 300 | %0,6 | %0,8 | %1,0 | −0,4 |
| Genç Parti | 132 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| AP | 123 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| SOL Parti | 86 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| ANAP | 72 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 68 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| AB | 60 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 49 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 39 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 26 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HAK-PAR | 19 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 15 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| YP | 10 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Kestel seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 164 | 55.098 | 50.112 | %91,0 | 49.111 | 1.001 |
Kestel mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağlaşan Mahallesi | AK Parti | %45,0 | %10,0 | %96,6 | 87 |
| Ahmetvefikpaşa Mahallesi | AK Parti | %39,9 | %20,1 | %91,6 | 9.230 |
| Aksu Mahallesi | AK Parti | %49,1 | %13,5 | %99,0 | 303 |
| Alaçam Mahallesi | AK Parti | %62,3 | %11,3 | %97,5 | 398 |
| Babasultan Mahallesi | AK Parti | %53,8 | %7,0 | %95,4 | 677 |
| Barakfakih Mahallesi | AK Parti | %60,0 | %10,3 | %92,5 | 935 |
| Burhaniye Mahallesi | AK Parti | %51,6 | %9,5 | %96,5 | 200 |
| Çataltepe Mahallesi | AK Parti | %43,2 | %13,8 | %94,6 | 727 |
| Derekızık Mahallesi | AK Parti | %40,3 | %19,6 | %94,7 | 588 |
| Dudaklı Mahallesi | AK Parti | %41,6 | %9,9 | %91,4 | 303 |
| Erdoğan Mahallesi | AK Parti | %41,3 | %8,0 | %96,5 | 424 |
| Esentepe Mahallesi | AK Parti | %38,8 | %22,6 | %91,6 | 4.166 |
| Gölbaşı Mahallesi | AK Parti | %29,5 | %27,3 | %109,3 | 43 |
| Gölcük Mahallesi | AK Parti | %43,1 | %17,3 | %94,5 | 416 |
| Gözede Mahallesi | AK Parti | %60,7 | %4,7 | %91,7 | 336 |
| Kale Mahallesi | CHP | %31,8 | %35,5 | %91,6 | 8.069 |
| Kayacık Mahallesi | AK Parti | %58,7 | %5,4 | %94,1 | 102 |
| Kazancı Mahallesi | AK Parti | %59,3 | %17,0 | %96,5 | 142 |
| Kozluören Mahallesi | AK Parti | %42,0 | %25,3 | %94,2 | 345 |
| Lütfiye Mahallesi | AK Parti | %51,0 | %10,8 | %91,7 | 228 |
| Narlıdere Mahallesi | AK Parti | %63,0 | %4,2 | %95,6 | 435 |
| Nüzhetiye Mahallesi | AK Parti | %47,1 | %21,6 | %101,9 | 52 |
| Orhaniye Mahallesi | AK Parti | %56,7 | %6,0 | %98,0 | 442 |
| Osmaniye Mahallesi | AK Parti | %43,2 | %10,7 | %92,3 | 183 |
| Saitabat Mahallesi | AK Parti | %35,4 | %16,2 | %96,2 | 313 |
| Sayfiye Mahallesi | AK Parti | %58,5 | %8,5 | %99,2 | 131 |
| Serme Mahallesi | AK Parti | %52,3 | %11,0 | %94,6 | 516 |
| Seymen Mahallesi | AK Parti | %40,0 | %20,7 | %94,3 | 299 |
| Soğuksu Mahallesi | AK Parti | %53,0 | %9,3 | %97,0 | 198 |
| Şevketiye Mahallesi | AK Parti | %57,7 | %11,2 | %93,2 | 264 |
| Turanköy Mahallesi | AK Parti | %61,4 | %12,6 | %93,6 | 299 |
| Ümitalan Mahallesi | AK Parti | %59,5 | %7,2 | %94,8 | 524 |
| Vanimehmet Mahallesi | AK Parti | %44,6 | %15,0 | %91,3 | 14.531 |
| Yağmurlu Mahallesi | AK Parti | %64,6 | %15,2 | %97,6 | 85 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %25,0 | %36,8 | %84,4 | 9.107 |
İlgili sonuçlar