Orhangazi 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Orhangazi sonuçlarında AK Parti %36,4 ile birinci, CHP %25,3 ile ikinci; fark 11,1 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 1,4 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %15,7 (+5,9 puan). 31 mahalle ve köy arasından 20'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Mahmudiye Mahallesi (%69,3); CHP en güçlü Çakırlı Mahallesi (%51,4). Katılım %91,1 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Orhangazi 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Orhangazi, Bursa, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Orhangazi | Bursa | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 20.468 | %36,4 | %38,5 | %34,9 | +1,4 |
| CHP | 14.237 | %25,3 | %24,1 | %25,2 | +0,1 |
| İYİ Parti | 8.830 | %15,7 | %12,0 | %9,8 | +5,9 |
| MHP | 5.129 | %9,1 | %8,4 | %9,9 | −0,8 |
| Yeniden Refah | 2.005 | %3,6 | %3,6 | %2,8 | +0,7 |
| Zafer Partisi | 1.721 | %3,1 | %3,7 | %2,3 | +0,8 |
| Yeşil Sol Parti | 1.158 | %2,1 | %4,3 | %8,8 | −6,7 |
| Memleket | 828 | %1,5 | %1,3 | %0,9 | +0,5 |
| BBP | 354 | %0,6 | %0,8 | %1,0 | −0,4 |
| AP | 179 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| Genç Parti | 165 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| ANAP | 122 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 88 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| AB | 88 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Millet | 64 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 62 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 46 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| SOL Parti | 31 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HAK-PAR | 29 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| YP | 18 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 17 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Orhangazi seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 193 | 63.161 | 57.538 | %91,1 | 56.266 | 1.272 |
Orhangazi mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akharem Mahallesi | CHP | %31,5 | %36,6 | %92,1 | 266 |
| Arapzade Mahallesi | AK Parti | %38,3 | %23,1 | %91,1 | 21.712 |
| Bayırköy Mahallesi | AK Parti | %62,2 | %14,3 | %97,1 | 102 |
| Camiikebir Mahallesi | AK Parti | %32,5 | %29,0 | %89,8 | 6.118 |
| Cihanköy Mahallesi | AK Parti | %36,0 | %27,2 | %93,4 | 137 |
| Çakırlı Mahallesi | CHP | %21,8 | %51,4 | %93,7 | 1.208 |
| Çeltikçi Mahallesi | AK Parti | %34,1 | %29,6 | %88,3 | 546 |
| Dutluca Mahallesi | CHP | %17,6 | %39,0 | %89,7 | 243 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %60,0 | %10,4 | %95,2 | 821 |
| Fındıklı Mahallesi | İYİ Parti | %23,5 | %26,5 | %94,8 | 250 |
| Gedelek Mahallesi | AK Parti | %51,1 | %11,5 | %90,7 | 871 |
| Gemiç Mahallesi | AK Parti | %38,4 | %18,5 | %89,0 | 182 |
| Gölyaka Mahallesi | CHP | %21,5 | %32,0 | %91,7 | 252 |
| Gürle Mahallesi | İYİ Parti | %25,4 | %24,3 | %92,8 | 194 |
| Hamzalı Mahallesi | AK Parti | %39,0 | %9,6 | %91,3 | 149 |
| Heceler Mahallesi | AK Parti | %39,2 | %38,1 | %93,9 | 197 |
| Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %34,1 | %25,1 | %92,0 | 8.896 |
| Karsak Mahallesi | CHP | %27,5 | %39,7 | %92,2 | 219 |
| Keramet Mahallesi | CHP | %18,7 | %46,6 | %92,1 | 810 |
| Mahmudiye Mahallesi | AK Parti | %69,3 | %10,0 | %93,9 | 164 |
| Muradiye Mahallesi | AK Parti | %38,8 | %22,9 | %90,1 | 7.371 |
| Narlıca Mahallesi | AK Parti | %43,9 | %14,3 | %92,4 | 736 |
| Ortaköy Mahallesi | CHP | %22,3 | %43,7 | %92,5 | 496 |
| Örnekköy Mahallesi | AK Parti | %61,9 | %13,9 | %93,6 | 453 |
| Paşapınar Mahallesi | AK Parti | %29,1 | %29,1 | %91,9 | 222 |
| Sölöz Mahallesi | AK Parti | %36,8 | %24,1 | %92,2 | 877 |
| Tekke Mahallesi | AK Parti | %37,2 | %24,7 | %90,5 | 5.625 |
| Üreğil Mahallesi | AK Parti | %41,3 | %24,2 | %91,9 | 628 |
| Yenigürle Mahallesi | CHP | %17,8 | %41,8 | %90,1 | 485 |
| Yeniköy Mahallesi | CHP | %27,7 | %31,7 | %90,9 | 2.344 |
| Yenisölöz Mahallesi | AK Parti | %44,9 | %20,0 | %86,2 | 587 |
İlgili sonuçlar