Gökçeada 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Gökçeada sonuçlarında CHP %33,7 ile birinci, AK Parti %26,7 ile ikinci; fark 6,9 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,2) 8,5 puan üstünde. 14 mahalle ve köy arasından 10'unda CHP önde. CHP en güçlü Tepeköy (%44,7); AK Parti en güçlü Yenibademli Köyü (%43,0). Katılım %84,4 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gökçeada 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Gökçeada, Çanakkale, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Gökçeada | Çanakkale | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 2.152 | %33,7 | %35,3 | %25,2 | +8,5 |
| AK Parti | 1.708 | %26,7 | %31,4 | %34,9 | −8,2 |
| Yeşil Sol Parti | 656 | %10,3 | %1,9 | %8,8 | +1,5 |
| İYİ Parti | 621 | %9,7 | %16,6 | %9,8 | −0,1 |
| MHP | 486 | %7,6 | %6,4 | %9,9 | −2,3 |
| TİP | 211 | %3,3 | %1,2 | %1,7 | +1,6 |
| Zafer Partisi | 208 | %3,3 | %2,0 | %2,3 | +1,0 |
| Memleket | 80 | %1,3 | %1,1 | %0,9 | +0,3 |
| Yeniden Refah | 76 | %1,2 | %1,0 | %2,8 | −1,6 |
| BBP | 31 | %0,5 | %0,4 | %1,0 | −0,5 |
| Genç Parti | 15 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | +0,0 |
| SOL Parti | 14 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| AP | 13 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | +0,0 |
| TKP | 13 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| AB | 9 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| GBP | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| ANAP | 7 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HAK-PAR | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 6 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| HKP | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| YP | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Milli Yol | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Gökçeada seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 28 | 7.764 | 6.553 | %84,4 | 6.393 | 160 |
Gökçeada mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Bademli Köyü | CHP | %40,7 | %11,1 | %79,4 | 68 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %37,0 | %24,7 | %86,8 | 1.371 |
| Çınarlı Mahallesi | CHP | %35,7 | %26,0 | %85,7 | 568 |
| Dereköy | AK Parti | %24,1 | %35,3 | %71,1 | 253 |
| Eşelek Köyü | AK Parti | %32,5 | %33,3 | %85,9 | 149 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %35,0 | %27,8 | %84,6 | 1.472 |
| Kaleköy | CHP | %32,7 | %19,4 | %91,7 | 108 |
| Kuzulimanı Mahallesi | CHP | %40,1 | %17,1 | %84,3 | 1.024 |
| Şirinköy | CHP | %32,5 | %24,1 | %83,7 | 233 |
| Tepeköy | CHP | %44,7 | %24,7 | %67,9 | 137 |
| Uğurlu Köyü | AK Parti | %19,0 | %42,9 | %85,3 | 434 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %34,4 | %22,2 | %84,0 | 1.144 |
| Yenibademli Köyü | AK Parti | %20,6 | %43,0 | %87,8 | 641 |
| Zeytinli Köyü | CHP | %37,5 | %18,8 | %76,5 | 162 |
İlgili sonuçlar