Alaca 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Alaca sonuçlarında AK Parti %41,6 ile birinci, CHP %25,4 ile ikinci; fark 16,2 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 6,7 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %24,3 (+14,4 puan). 107 mahalle ve köy arasından 48'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Miyanesultan Köyü (%87,2); CHP en güçlü Kalınkaya Köyü (%100,0). Katılım %89,3 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Alaca 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Alaca, Çorum, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Alaca | Çorum | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 8.470 | %41,6 | %39,6 | %34,9 | +6,7 |
| CHP | 5.177 | %25,4 | %31,0 | %25,2 | +0,3 |
| MHP | 4.946 | %24,3 | %20,2 | %9,9 | +14,4 |
| Yeniden Refah | 734 | %3,6 | %3,3 | %2,8 | +0,8 |
| Zafer Partisi | 247 | %1,2 | %1,5 | %2,3 | −1,1 |
| BBP | 119 | %0,6 | %0,8 | %1,0 | −0,4 |
| Memleket | 75 | %0,4 | %0,6 | %0,9 | −0,6 |
| Yeşil Sol Parti | 75 | %0,4 | %0,4 | %8,8 | −8,4 |
| AP | 61 | %0,3 | %0,4 | %0,2 | +0,1 |
| TİP | 44 | %0,2 | %0,4 | %1,7 | −1,5 |
| ANAP | 43 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 31 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Millet | 22 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HAK-PAR | 19 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 14 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 10 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Milli Yol | 10 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Genç Parti | 9 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| SOL Parti | 5 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| TKH | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| YP | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Alaca seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 146 | 23.193 | 20.703 | %89,3 | 20.358 | 345 |
Alaca mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçaköy | CHP | %14,6 | %60,4 | %93,0 | 157 |
| Akçiçek Köyü | AK Parti | %62,2 | %0,0 | %92,7 | 41 |
| Akören Köyü | CHP | %3,3 | %95,0 | %95,3 | 64 |
| Akpınar Köyü | CHP | %2,1 | %95,7 | %94,1 | 101 |
| Alacahüyük Köyü | CHP | %1,9 | %94,4 | %92,9 | 238 |
| Altıntaş Köyü | AK Parti | %72,6 | %6,5 | %82,7 | 75 |
| Avutmuş Köyü | AK Parti | %69,6 | %0,0 | %92,3 | 26 |
| Ayhan Mahallesi | AK Parti | %43,7 | %16,6 | %84,7 | 831 |
| Bahçeli Köyü | AK Parti | %58,0 | %9,1 | %81,1 | 111 |
| Balçıkhisar Köyü | CHP | %24,1 | %46,6 | %81,7 | 71 |
| Belpınar Köyü | AK Parti | %55,0 | %0,9 | %92,5 | 120 |
| Beşiktepe Köyü | Yeniden Refah | %28,0 | %12,0 | %86,2 | 29 |
| Boğaziçi Köyü | AK Parti | %63,2 | %1,1 | %93,3 | 104 |
| Bolatçık Köyü | AK Parti | %56,4 | %3,0 | %93,8 | 176 |
| Bozdoğan Köyü | CHP | %0,0 | %91,7 | %96,0 | 50 |
| Büyükcamili Köyü | CHP | %0,0 | %94,6 | %90,4 | 146 |
| Büyükdona Köyü | AK Parti | %80,0 | %0,4 | %84,3 | 274 |
| Büyükhırka Köyü | AK Parti | %65,5 | %1,5 | %88,4 | 380 |
| Büyükkeşlik Köyü | CHP | %0,0 | %89,3 | %107,7 | 26 |
| Büyüksöğütözü Köyü | CHP | %10,4 | %77,1 | %90,7 | 54 |
| Cengizhan Mahallesi | AK Parti | %45,4 | %14,9 | %90,2 | 784 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %50,1 | %12,3 | %87,9 | 1.479 |
| Çalköy | AK Parti | %60,4 | %0,0 | %108,2 | 49 |
| Çatak Köyü | AK Parti | %45,0 | %20,0 | %92,5 | 67 |
| Çatalbaş Köyü | AK Parti | %54,7 | %4,2 | %82,9 | 117 |
| Çatalkaya Köyü | MHP | %38,4 | %5,5 | %79,8 | 94 |
| Çelebibağı Köyü | CHP | %1,6 | %93,5 | %92,5 | 67 |
| Çetederesi Köyü | AK Parti | %45,5 | %9,1 | %104,8 | 21 |
| Çevreli Köyü | CHP | %3,5 | %94,1 | %93,5 | 93 |
| Çırçır Köyü | CHP | %0,0 | %93,1 | %88,2 | 34 |
| Çikhasan Köyü | CHP | %2,0 | %80,0 | %104,2 | 48 |
| Çopraşık Köyü | AK Parti | %46,7 | %11,7 | %89,7 | 243 |
| Çöplü Köyü | AK Parti | %67,8 | %5,1 | %103,5 | 57 |
| Dedepınar Köyü | AK Parti | %61,0 | %17,1 | %97,7 | 43 |
| Değirmenderesi Köyü | CHP | %1,3 | %92,3 | %100,0 | 82 |
| Değirmenönü Köyü | CHP | %8,6 | %87,9 | %105,5 | 55 |
| Denizhan Mahallesi | AK Parti | %38,8 | %27,4 | %86,2 | 2.854 |
| Dereyazıcı Köyü | CHP | %2,6 | %94,7 | %84,8 | 46 |
| Eren Köyü | CHP | %0,0 | %87,9 | %89,4 | 66 |
| Eskiyapar Köyü | CHP | %2,2 | %94,5 | %98,4 | 185 |
| Evci Köyü | AK Parti | %63,9 | %3,7 | %85,3 | 232 |
| Fakılar Köyü | AK Parti | %46,2 | %9,6 | %98,2 | 55 |
| Gazipaşa Köyü | MHP | %30,0 | %2,0 | %87,7 | 284 |
| Gerdekkaya Köyü | MHP | %39,3 | %0,0 | %103,7 | 27 |
| Geven Köyü | CHP | %8,7 | %87,0 | %100,0 | 24 |
| Gökören Köyü | CHP | %28,6 | %42,9 | %89,6 | 48 |
| Gülderesi Köyü | CHP | %14,3 | %85,7 | %97,2 | 36 |
| Güllük Köyü | AK Parti | %83,3 | %0,0 | %75,4 | 65 |
| Günhan Mahallesi | AK Parti | %48,6 | %12,0 | %86,3 | 3.404 |
| Harhar Köyü | CHP | %5,1 | %94,9 | %95,2 | 63 |
| Haydarköy | CHP | %1,9 | %92,3 | %92,9 | 56 |
| İbrahimköy | AK Parti | %68,3 | %2,4 | %92,7 | 137 |
| İmat Köyü | CHP | %0,4 | %98,4 | %96,5 | 257 |
| İsahacı Köyü | CHP | %15,4 | %57,7 | %92,9 | 85 |
| İsmailli Köyü | AK Parti | %68,5 | %1,7 | %95,5 | 246 |
| Kalecikkaya Köyü | AK Parti | %67,3 | %9,9 | %95,3 | 107 |
| Kalınkaya Köyü | CHP | %0,0 | %100,0 | %95,0 | 121 |
| Kapaklı Köyü | AK Parti | %76,5 | %3,9 | %85,5 | 62 |
| Karaçal Köyü | AK Parti | %66,7 | %14,3 | %100,0 | 21 |
| Karamahmut Köyü | CHP | %2,3 | %93,2 | %90,7 | 97 |
| Karatepe Köyü | CHP | %3,2 | %90,3 | %103,2 | 31 |
| Kargın Köyü | CHP | %4,2 | %89,6 | %94,3 | 53 |
| Karnıkara Köyü | MHP | %16,0 | %4,0 | %92,6 | 27 |
| Kayabüvet Köyü | CHP | %6,5 | %77,4 | %106,9 | 29 |
| Kıcılı Köyü | CHP | %0,0 | %97,3 | %98,6 | 74 |
| Kılavuz Köyü | CHP | %5,3 | %89,5 | %111,8 | 17 |
| Kızıllı Köyü | AK Parti | %53,2 | %0,0 | %100,0 | 62 |
| Kızılyar Köyü | MHP | %39,5 | %5,3 | %100,0 | 39 |
| Kızkaraca Köyü | MHP | %34,4 | %10,9 | %91,5 | 71 |
| Killik Köyü | AK Parti | %55,5 | %3,0 | %82,9 | 205 |
| Koçhisar Köyü | CHP | %1,7 | %98,3 | %95,2 | 62 |
| Koyunoğlu Köyü | CHP | %1,5 | %89,2 | %94,3 | 70 |
| Kuyluş Köyü | AK Parti | %57,8 | %2,2 | %102,3 | 44 |
| Kuyumcusaray Köyü | CHP | %0,0 | %96,4 | %95,1 | 61 |
| Kuzkışla Köyü | CHP | %12,0 | %88,0 | %89,3 | 28 |
| Küçükcamili Köyü | CHP | %0,0 | %100,0 | %100,0 | 13 |
| Küçükdona Köyü | AK Parti | %62,4 | %6,9 | %89,0 | 118 |
| Küçükhırka Köyü | AK Parti | %53,4 | %2,0 | %87,1 | 171 |
| Küçükkeşlik Köyü | CHP | %3,4 | %93,1 | %98,3 | 59 |
| Külah Köyü | CHP | %1,8 | %92,9 | %101,8 | 56 |
| Küre Köyü | CHP | %1,1 | %98,3 | %97,3 | 184 |
| Kürkçü Köyü | CHP | %0,0 | %97,6 | %100,0 | 43 |
| Mahmudiye Köyü | AK Parti | %81,0 | %5,1 | %83,2 | 95 |
| Mazıbaşı Köyü | CHP | %2,0 | %82,4 | %100,0 | 51 |
| Miyanesultan Köyü | AK Parti | %87,2 | %2,1 | %100,0 | 47 |
| Onbaşılar Köyü | CHP | %4,7 | %84,4 | %114,0 | 57 |
| Örükaya Köyü | AK Parti | %78,3 | %4,3 | %100,0 | 23 |
| Özhan Mahallesi | AK Parti | %49,2 | %7,3 | %89,5 | 745 |
| Perçem Köyü | CHP | %1,3 | %93,7 | %94,0 | 84 |
| Sancı Köyü | AK Parti | %74,7 | %0,0 | %86,3 | 102 |
| Sarısüleyman Köyü | AK Parti | %49,4 | %4,7 | %80,6 | 413 |
| Seyitnizam Köyü | MHP | %29,2 | %4,2 | %133,3 | 18 |
| Sincan Köyü | MHP | %31,3 | %13,4 | %94,4 | 72 |
| Soğucak Köyü | CHP | %3,8 | %92,3 | %100,0 | 27 |
| Sultanköy | AK Parti | %50,0 | %21,4 | %107,7 | 26 |
| Suludere Köyü | AK Parti | %67,9 | %2,8 | %91,6 | 119 |
| Tahirabat Köyü | AK Parti | %56,4 | %15,4 | %92,9 | 42 |
| Tevfikiye Köyü | AK Parti | %83,3 | %8,3 | %120,0 | 10 |
| Tutaş Köyü | AK Parti | %64,7 | %4,3 | %88,0 | 133 |
| Tutluca Köyü | CHP | %0,0 | %93,2 | %93,7 | 79 |
| Ünalan Köyü | AK Parti | %45,0 | %17,5 | %111,1 | 36 |
| Yatankavak Köyü | MHP | %23,3 | %8,2 | %91,3 | 80 |
| Yenice Köyü | CHP | %1,6 | %91,9 | %95,4 | 65 |
| Yeniköy | CHP | %3,0 | %92,5 | %95,7 | 70 |
| Yeşilyurt Köyü | CHP | %1,7 | %94,8 | %92,1 | 63 |
| Yıldızhan Mahallesi | AK Parti | %46,5 | %12,6 | %89,4 | 4.075 |
| Yüksekyayla Köyü | AK Parti | %82,4 | %1,4 | %89,9 | 159 |
İlgili sonuçlar