Tercan 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Tercan sonuçlarında CHP %37,1 ile birinci, MHP %29,0 ile ikinci; fark 8,1 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,2) 11,9 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %29,0 (+19,1 puan). 86 mahalle ve köy arasından 50'sinde CHP önde. CHP en güçlü Kızılca Köyü (%100,0); MHP en güçlü Mustafabey Köyü (%71,4). Katılım %87,6 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tercan 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Tercan, Erzincan, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tercan | Erzincan | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 3.619 | %37,1 | %36,3 | %25,2 | +11,9 |
| MHP | 2.832 | %29,0 | %19,7 | %9,9 | +19,1 |
| AK Parti | 2.756 | %28,2 | %38,0 | %34,9 | −6,7 |
| Yeşil Sol Parti | 137 | %1,4 | %1,0 | %8,8 | −7,4 |
| Yeniden Refah | 125 | %1,3 | %1,4 | %2,8 | −1,6 |
| Zafer Partisi | 66 | %0,7 | %1,0 | %2,3 | −1,6 |
| TİP | 35 | %0,4 | %0,2 | %1,7 | −1,4 |
| AP | 22 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| ANAP | 21 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Memleket | 19 | %0,2 | %0,3 | %0,9 | −0,7 |
| BBP | 17 | %0,2 | %0,4 | %1,0 | −0,8 |
| GBP | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| SOL Parti | 8 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| HAK-PAR | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 3 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Millet | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| HKP | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Genç Parti | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,2 | −0,2 |
| TKP | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| YP | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Tercan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 104 | 11.363 | 9.954 | %87,6 | 9.765 | 189 |
Tercan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağören Köyü | CHP | %78,6 | %14,3 | %107,7 | 26 |
| Ahmet Yesevi Mahallesi | AK Parti | %14,4 | %31,4 | %86,7 | 436 |
| Aktaş Köyü | AK Parti | %25,6 | %30,8 | %105,4 | 37 |
| Akyurt Köyü | CHP | %97,0 | %0,0 | %87,3 | 79 |
| Altınkaya Köyü | CHP | %85,2 | %14,8 | %107,7 | 26 |
| Armutluk Köyü | CHP | %84,6 | %7,7 | %86,7 | 30 |
| Atatürk Mahallesi | MHP | %15,0 | %45,4 | %82,1 | 906 |
| Bağpınar Köyü | CHP | %94,6 | %0,9 | %96,6 | 118 |
| Balyayla Köyü | CHP | %83,1 | %0,0 | %89,9 | 69 |
| Başbudak Köyü | CHP | %92,6 | %2,2 | %86,9 | 268 |
| Beğendik Köyü | CHP | %64,8 | %4,2 | %87,8 | 82 |
| Beşgöze Köyü | MHP | %11,6 | %46,4 | %93,4 | 121 |
| Beşkaya Köyü | MHP | %17,1 | %40,8 | %87,5 | 88 |
| Beykonak Köyü | CHP | %90,7 | %2,3 | %91,7 | 48 |
| Bulmuş Köyü | CHP | %87,4 | %3,6 | %85,5 | 131 |
| Büklümdere Köyü | MHP | %26,1 | %29,7 | %84,6 | 136 |
| Çadırkaya-Camii Kebir Mahallesi | MHP | %7,7 | %44,0 | %83,9 | 484 |
| Çadırkaya-Gözeler Mahallesi | AK Parti | %7,1 | %42,0 | %90,2 | 266 |
| Çadırkaya-Yeni Mahallesi | AK Parti | %15,7 | %36,0 | %83,7 | 424 |
| Çalkışla Köyü | AK Parti | %43,5 | %0,0 | %95,8 | 24 |
| Çatakdere Köyü | CHP | %85,7 | %9,5 | %116,7 | 18 |
| Çayırdüzü Köyü | CHP | %81,8 | %4,5 | %121,1 | 19 |
| Çukuryurt Köyü | CHP | %83,3 | %5,6 | %94,7 | 19 |
| Dallıca Köyü | MHP | %0,0 | %50,0 | %108,9 | 45 |
| Darıtepe Köyü | CHP | %90,0 | %10,0 | %83,3 | 24 |
| Doluca Köyü | CHP | %50,0 | %0,0 | %100,0 | 24 |
| Edebük Köyü | AK Parti | %8,9 | %33,9 | %88,1 | 67 |
| Elaldı Köyü | CHP | %93,5 | %2,2 | %100,0 | 46 |
| Elmalı Köyü | CHP | %69,2 | %23,1 | %108,3 | 12 |
| Esenevler Köyü | CHP | %87,8 | %3,3 | %87,1 | 147 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %43,4 | %30,1 | %87,0 | 353 |
| Fındıklı Köyü | CHP | %76,2 | %2,4 | %102,4 | 42 |
| Gafurefendi Köyü | CHP | %90,5 | %4,8 | %110,5 | 19 |
| Gedikdere Köyü | CHP | %92,1 | %3,2 | %89,0 | 73 |
| Gevenlik Köyü | AK Parti | %7,4 | %33,3 | %94,7 | 57 |
| Gökçe Köyü | CHP | %48,9 | %33,0 | %80,9 | 110 |
| Gökpınar Köyü | AK Parti | %4,0 | %40,6 | %74,5 | 137 |
| Göktaş Köyü | AK Parti | %1,7 | %41,4 | %88,4 | 69 |
| Güzbulak Köyü | CHP | %90,8 | %1,0 | %88,7 | 115 |
| Hacıbayram Köyü | CHP | %63,6 | %13,6 | %88,5 | 26 |
| Ilısu Köyü | CHP | %92,5 | %3,0 | %79,1 | 86 |
| İkizler Köyü | CHP | %54,2 | %4,2 | %89,3 | 28 |
| Kalecik Köyü | MHP | %2,5 | %49,3 | %88,6 | 237 |
| Karacakışlak Köyü | CHP | %69,6 | %8,7 | %133,3 | 18 |
| Karacaören Köyü | MHP | %3,4 | %58,6 | %87,9 | 33 |
| Karahüseyin Köyü | CHP | %81,0 | %4,8 | %110,5 | 19 |
| Kargın-Camii Şerif Mahallesi | MHP | %22,2 | %38,4 | %82,7 | 249 |
| Kargın-İstasyon Mahallesi | MHP | %10,7 | %43,4 | %75,6 | 328 |
| Kargın-Sucuali Mahallesi | MHP | %30,3 | %57,6 | %106,1 | 33 |
| Kargın-Şehit Ahmet Aytekin Mahallesi | AK Parti | %18,2 | %29,5 | %90,6 | 286 |
| Kargın-Yollarüstü Mahallesi | CHP | %53,8 | %28,2 | %83,1 | 142 |
| Kavaklık Köyü | CHP | %66,7 | %8,3 | %109,1 | 11 |
| Kazım Karabekir Mahallesi | MHP | %24,7 | %39,8 | %83,3 | 900 |
| Kemerçam Köyü | CHP | %49,3 | %3,0 | %95,7 | 70 |
| Kızılca Köyü | CHP | %100,0 | %0,0 | %106,9 | 29 |
| Konarlı Köyü | CHP | %91,8 | %4,9 | %96,1 | 128 |
| Köprübaşı Köyü | CHP | %80,0 | %6,7 | %125,0 | 12 |
| Kurukol Köyü | AK Parti | %4,2 | %36,8 | %89,6 | 106 |
| Kuzören Köyü | CHP | %93,1 | %3,4 | %95,2 | 62 |
| Küçükağa Köyü | CHP | %85,0 | %0,0 | %111,1 | 18 |
| Küllüce Köyü | MHP | %21,1 | %52,6 | %97,6 | 41 |
| Mamahatun Mahallesi | AK Parti | %22,9 | %33,2 | %86,0 | 272 |
| Mantarlı Köyü | CHP | %81,5 | %3,7 | %93,1 | 29 |
| Mercan-Akşemsettin Mahallesi | MHP | %23,2 | %34,7 | %90,2 | 523 |
| Mercan-Atatürk Mahallesi | AK Parti | %21,2 | %33,1 | %87,4 | 633 |
| Mercan-Fatih Mahallesi | AK Parti | %29,7 | %25,9 | %84,1 | 233 |
| Mustafabey Köyü | MHP | %9,5 | %71,4 | %104,8 | 21 |
| Müftüoğlu Köyü | AK Parti | %20,0 | %6,7 | %133,3 | 12 |
| Oğulveren Köyü | CHP | %95,4 | %0,5 | %87,8 | 222 |
| Ortaköy | CHP | %34,5 | %6,9 | %89,6 | 67 |
| Sağlıca Köyü | CHP | %78,1 | %9,4 | %97,1 | 35 |
| Sarıkaya Köyü | CHP | %84,3 | %0,0 | %91,9 | 99 |
| Şengül Köyü | CHP | %80,0 | %12,0 | %81,8 | 33 |
| Tepebaşı Köyü | CHP | %70,4 | %0,0 | %82,9 | 35 |
| Topalhasan Köyü | MHP | %12,5 | %68,8 | %123,1 | 13 |
| Üçpınar Köyü | CHP | %55,6 | %33,3 | %128,6 | 14 |
| Yalınkaş Köyü | MHP | %7,5 | %53,3 | %95,5 | 112 |
| Yastıkköy | CHP | %69,2 | %3,8 | %89,7 | 29 |
| Yavuz Selim Mahallesi | MHP | %24,6 | %47,0 | %81,8 | 390 |
| Yaylacık Köyü | CHP | %94,1 | %2,0 | %81,1 | 127 |
| Yaylayolu Köyü | MHP | %38,1 | %39,3 | %96,6 | 87 |
| Yaylım Köyü | CHP | %93,3 | %1,8 | %94,8 | 174 |
| Yazıören Köyü | AK Parti | %10,3 | %31,0 | %126,1 | 23 |
| Yenibucak Köyü | CHP | %61,1 | %16,7 | %128,6 | 14 |
| Yeşilyayla Köyü | AK Parti | %12,5 | %20,8 | %109,1 | 22 |
| Yuvalı Köyü | CHP | %90,8 | %1,1 | %101,1 | 87 |
İlgili sonuçlar