Karaçoban 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Karaçoban sonuçlarında Yeşil Sol Parti %63,6 ile birinci, AK Parti %17,5 ile ikinci; fark 46,1 puan. Yeşil Sol Parti burada Türkiye ortalamasının (%8,8) 54,8 puan üstünde. 27 mahalle ve köy arasından 26'sında Yeşil Sol Parti önde. Yeşil Sol Parti en güçlü Bozyar Mahallesi (%92,1); AK Parti en güçlü Akkavak Mahallesi (%50,0). Katılım %70,7 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 14 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Karaçoban 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Karaçoban, Erzurum, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Karaçoban | Erzurum | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Yeşil Sol Parti | 5.704 | %63,6 | %9,9 | %8,8 | +54,8 |
| AK Parti | 1.566 | %17,5 | %42,8 | %34,9 | −17,5 |
| CHP | 574 | %6,4 | %6,4 | %25,2 | −18,8 |
| MHP | 356 | %4,0 | %16,7 | %9,9 | −6,0 |
| İYİ Parti | 230 | %2,6 | %9,6 | %9,8 | −7,2 |
| Yeniden Refah | 147 | %1,6 | %5,0 | %2,8 | −1,2 |
| SOL Parti | 61 | %0,7 | %0,2 | %0,1 | +0,5 |
| Zafer Partisi | 56 | %0,6 | %2,4 | %2,3 | −1,6 |
| TKP | 48 | %0,5 | %0,1 | %0,1 | +0,4 |
| Memleket | 44 | %0,5 | %0,5 | %0,9 | −0,4 |
| AB | 34 | %0,4 | %0,2 | %0,1 | +0,3 |
| BBP | 22 | %0,2 | %1,8 | %1,0 | −0,7 |
| HAK-PAR | 18 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| TKH | 13 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| AP | 7 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 4 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Milli Yol | 4 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| YP | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Karaçoban seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 55 | 13.556 | 9.580 | %70,7 | 8.974 | 606 |
Karaçoban mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Yeşil Sol Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akkavak Mahallesi | AK Parti | %24,0 | %50,0 | %86,7 | 60 |
| Bağlar Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %57,6 | %11,4 | %71,9 | 855 |
| Bahçeli Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %71,7 | %13,1 | %73,7 | 783 |
| Binpınar Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %84,9 | %3,7 | %70,9 | 974 |
| Bozyar Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %92,1 | %3,9 | %75,3 | 178 |
| Budaklı Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %61,8 | %17,3 | %77,1 | 249 |
| Burnaz Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %47,5 | %31,5 | %64,7 | 479 |
| Çatalgül Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %90,8 | %2,3 | %80,7 | 109 |
| Dedeören Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %47,6 | %24,6 | %67,4 | 298 |
| Doğanbey Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %64,5 | %18,2 | %73,5 | 170 |
| Duman Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %55,5 | %26,8 | %75,8 | 458 |
| Erenler Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %52,5 | %34,7 | %69,7 | 495 |
| Erhanlar Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %60,5 | %24,8 | %75,0 | 683 |
| Gündüz Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %42,0 | %29,3 | %72,9 | 420 |
| Hacılar Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %52,9 | %18,0 | %79,1 | 1.149 |
| Karagöz Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %69,8 | %10,4 | %83,5 | 133 |
| Karaköprü Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %53,5 | %30,1 | %77,4 | 424 |
| Karmış Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %51,1 | %22,2 | %90,0 | 50 |
| Kavaklı Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %53,6 | %20,0 | %73,5 | 1.281 |
| Kırımkaya Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %85,1 | %6,9 | %65,8 | 546 |
| Kopal Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %68,4 | %15,9 | %54,2 | 2.214 |
| Kuşluca Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %68,6 | %16,7 | %72,7 | 150 |
| Maruf Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %79,6 | %10,7 | %72,8 | 305 |
| Molladavut Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %90,8 | %2,0 | %74,9 | 351 |
| Ovayoncalı Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %40,7 | %33,0 | %78,9 | 128 |
| Sarıveli Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %64,4 | %14,3 | %80,3 | 421 |
| Seyhan Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %80,5 | %11,4 | %82,4 | 193 |
İlgili sonuçlar