Uzundere 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Uzundere sonuçlarında AK Parti %53,2 ile birinci, MHP %18,2 ile ikinci; fark 34,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 18,2 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %18,2 (+8,3 puan). 18 mahalle ve köy arasından 18'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Cevizli Mahallesi (%73,0); MHP en güçlü Çamlıyamaç Mahallesi (%35,3). Katılım %87,9 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Uzundere 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Uzundere, Erzurum, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Uzundere | Erzurum | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.825 | %53,2 | %42,8 | %34,9 | +18,2 |
| MHP | 969 | %18,2 | %16,7 | %9,9 | +8,3 |
| İYİ Parti | 540 | %10,2 | %9,6 | %9,8 | +0,4 |
| Yeniden Refah | 384 | %7,2 | %5,0 | %2,8 | +4,4 |
| CHP | 231 | %4,3 | %6,4 | %25,2 | −20,8 |
| BBP | 104 | %2,0 | %1,8 | %1,0 | +1,0 |
| Zafer Partisi | 92 | %1,7 | %2,4 | %2,3 | −0,5 |
| Memleket | 17 | %0,3 | %0,5 | %0,9 | −0,6 |
| AP | 13 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| HAK-PAR | 11 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| AB | 9 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Yeşil Sol Parti | 6 | %0,1 | %9,9 | %8,8 | −8,7 |
| TKP | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Milli Yol | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| SOL Parti | 3 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 2 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| TKH | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| YP | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Uzundere seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 26 | 6.234 | 5.482 | %87,9 | 5.314 | 168 |
Uzundere mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Altınçanak Mahallesi | AK Parti | %39,7 | %28,6 | %94,8 | 134 |
| Balıklı Mahallesi | AK Parti | %67,5 | %13,7 | %89,3 | 496 |
| Cevizli Mahallesi | AK Parti | %73,0 | %11,9 | %89,7 | 426 |
| Cömertler Mahallesi | AK Parti | %42,7 | %24,8 | %88,5 | 182 |
| Çağlayan Mahallesi | AK Parti | %63,0 | %17,6 | %95,4 | 241 |
| Çamlıyamaç Mahallesi | AK Parti | %36,5 | %35,3 | %90,2 | 368 |
| Çaybaşı Mahallesi | AK Parti | %52,3 | %19,6 | %96,6 | 117 |
| Dikyar Mahallesi | AK Parti | %59,2 | %10,0 | %86,7 | 513 |
| Erikli Mahallesi | AK Parti | %55,5 | %16,5 | %92,4 | 262 |
| Gölbaşı Mahallesi | AK Parti | %57,8 | %14,1 | %91,1 | 302 |
| Kirazlı Mahallesi | AK Parti | %42,9 | %25,1 | %90,8 | 510 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %41,7 | %16,3 | %85,2 | 1.087 |
| Muratefendi Mahallesi | AK Parti | %64,2 | %19,7 | %88,9 | 199 |
| Sapaca Mahallesi | AK Parti | %36,6 | %27,3 | %90,1 | 243 |
| Seyitefendi Mahallesi | AK Parti | %65,0 | %10,8 | %90,8 | 141 |
| Ulubağ Mahallesi | AK Parti | %62,5 | %13,3 | %79,4 | 742 |
| Uzundere Mahallesi | AK Parti | %39,3 | %25,2 | %87,5 | 160 |
| Yayla Mahallesi | AK Parti | %57,7 | %28,2 | %81,1 | 111 |
İlgili sonuçlar