Şebinkarahisar 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Şebinkarahisar sonuçlarında AK Parti %46,8 ile birinci, MHP %28,2 ile ikinci; fark 18,7 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 11,9 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %28,2 (+18,3 puan). 77 mahalle ve köy arasından 61'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Gökçetaş Köyü (%81,6); MHP en güçlü Güneygören Köyü (%58,6). Katılım %86,4 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şebinkarahisar 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Şebinkarahisar, Giresun, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Şebinkarahisar | Giresun | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 6.121 | %46,8 | %42,6 | %34,9 | +11,9 |
| MHP | 3.682 | %28,2 | %15,6 | %9,9 | +18,3 |
| CHP | 1.213 | %9,3 | %20,3 | %25,2 | −15,9 |
| İYİ Parti | 1.017 | %7,8 | %12,9 | %9,8 | −2,0 |
| Yeniden Refah | 339 | %2,6 | %2,5 | %2,8 | −0,2 |
| Zafer Partisi | 195 | %1,5 | %1,5 | %2,3 | −0,8 |
| Memleket | 78 | %0,6 | %0,8 | %0,9 | −0,3 |
| BBP | 76 | %0,6 | %0,6 | %1,0 | −0,4 |
| AP | 43 | %0,3 | %0,5 | %0,2 | +0,1 |
| Yeşil Sol Parti | 22 | %0,2 | %0,2 | %8,8 | −8,6 |
| HKP | 16 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| TİP | 15 | %0,1 | %0,4 | %1,7 | −1,6 |
| HAK-PAR | 15 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKP | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| SOL Parti | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 6 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| GBP | 6 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
| TKH | 5 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Milli Yol | 2 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
| YP | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Şebinkarahisar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 92 | 15.448 | 13.353 | %86,4 | 13.069 | 284 |
Şebinkarahisar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahırcık Köyü | AK Parti | %69,5 | %24,2 | %88,5 | 270 |
| Akbudak Mahallesi | AK Parti | %43,2 | %37,0 | %82,3 | 181 |
| Akviran Köyü | AK Parti | %80,6 | %11,1 | %105,9 | 34 |
| Alişar Köyü | AK Parti | %65,7 | %15,7 | %76,8 | 228 |
| Altınçevre Köyü | AK Parti | %47,9 | %26,1 | %81,1 | 148 |
| Arslanşah Köyü | AK Parti | %66,0 | %25,7 | %99,1 | 211 |
| Asarcık Köyü | MHP | %25,8 | %51,6 | %89,9 | 69 |
| Avutmuş Mahallesi | MHP | %21,8 | %56,8 | %87,4 | 565 |
| Balcana Köyü | AK Parti | %56,8 | %23,9 | %83,5 | 194 |
| Baltaşı Köyü | AK Parti | %53,4 | %27,4 | %92,6 | 81 |
| Bayhasan Köyü | MHP | %33,3 | %49,0 | %93,0 | 114 |
| Bayram Köyü | MHP | %33,3 | %41,7 | %91,6 | 107 |
| Biroğul Mahallesi | AK Parti | %48,1 | %24,7 | %79,8 | 302 |
| Buzkeçi Köyü | MHP | %41,3 | %42,9 | %81,8 | 77 |
| Bülbül Mahallesi | AK Parti | %36,3 | %27,2 | %83,7 | 2.732 |
| Çağlayan Köyü | AK Parti | %67,2 | %26,5 | %90,8 | 228 |
| Çakır Köyü | AK Parti | %65,9 | %24,0 | %93,8 | 322 |
| Çamlıbel Köyü | AK Parti | %51,4 | %31,4 | %93,4 | 76 |
| Çiftlik Mahallesi | MHP | %19,5 | %34,5 | %70,3 | 128 |
| Dereköy | AK Parti | %49,3 | %25,7 | %90,5 | 169 |
| Diler Köyü | AK Parti | %46,3 | %40,0 | %93,2 | 190 |
| Doğanyuva Köyü | AK Parti | %52,6 | %36,8 | %95,0 | 60 |
| Dönençay Köyü | AK Parti | %57,1 | %14,3 | %66,7 | 21 |
| Duman Köyü | AK Parti | %68,7 | %21,2 | %87,0 | 115 |
| Ekecek Köyü | AK Parti | %50,0 | %27,1 | %80,2 | 126 |
| Esentepe Köyü | CHP | %14,3 | %7,1 | %90,6 | 32 |
| Evcili Köyü | AK Parti | %66,7 | %12,7 | %97,3 | 73 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %38,1 | %28,2 | %84,8 | 790 |
| Gökçetaş Köyü | AK Parti | %81,6 | %8,2 | %89,3 | 56 |
| Güneygören Köyü | MHP | %19,5 | %58,6 | %84,8 | 105 |
| Gürpınar Köyü | AK Parti | %42,5 | %40,0 | %97,6 | 126 |
| Güvercinlik Köyü | AK Parti | %65,9 | %18,8 | %84,3 | 102 |
| Güzelyurt Köyü | AK Parti | %64,9 | %19,3 | %102,7 | 111 |
| Hacıömer Köyü | MHP | %38,5 | %45,9 | %85,9 | 128 |
| Hasanşeyh Köyü | AK Parti | %67,4 | %18,6 | %84,8 | 105 |
| Hocaoğlu Köyü | AK Parti | %52,2 | %38,9 | %94,2 | 120 |
| İkioğul Mahallesi | AK Parti | %29,9 | %28,7 | %85,9 | 320 |
| Karaağaç Köyü | AK Parti | %70,0 | %13,1 | %85,8 | 155 |
| Karacaören Köyü | AK Parti | %77,1 | %14,3 | %104,4 | 68 |
| Kavaklar Mahallesi | AK Parti | %41,3 | %21,0 | %90,2 | 153 |
| Kayalı Köyü | AK Parti | %36,4 | %36,4 | %110,0 | 10 |
| Kınık Köyü | MHP | %39,5 | %45,4 | %91,7 | 205 |
| Kırkgöz Mahallesi | AK Parti | %42,1 | %20,1 | %82,7 | 197 |
| Kızılca Mahallesi | AK Parti | %41,7 | %29,0 | %87,9 | 330 |
| Konak Köyü | AK Parti | %50,3 | %21,9 | %87,3 | 181 |
| Kule Köyü | AK Parti | %64,6 | %20,0 | %98,5 | 66 |
| Kütküt Mahallesi | AK Parti | %47,5 | %20,0 | %82,7 | 150 |
| Müftü Mahallesi | AK Parti | %42,3 | %23,0 | %83,2 | 481 |
| Ocaktaşı Köyü | AK Parti | %55,1 | %6,1 | %66,7 | 90 |
| Ovacık Köyü | CHP | %29,1 | %27,0 | %85,8 | 169 |
| Ozanlı Köyü | AK Parti | %59,2 | %35,5 | %102,7 | 74 |
| Örencik Köyü | AK Parti | %40,5 | %34,5 | %88,7 | 97 |
| Saraycık Köyü | AK Parti | %65,7 | %27,9 | %97,2 | 144 |
| Sarıyer Köyü | AK Parti | %61,4 | %17,5 | %77,6 | 76 |
| Sipahi Köyü | AK Parti | %55,1 | %26,5 | %81,7 | 60 |
| Suboyu Köyü | CHP | %3,6 | %10,7 | %103,7 | 27 |
| Sultankonağı Köyü | AK Parti | %56,4 | %28,2 | %97,6 | 41 |
| Şahinler Köyü | MHP | %44,4 | %52,8 | %80,0 | 45 |
| Şaplıca Köyü | AK Parti | %41,1 | %32,6 | %88,9 | 153 |
| Tamzara Mahallesi | CHP | %17,6 | %13,1 | %82,3 | 305 |
| Taş Mahallesi | AK Parti | %42,3 | %26,8 | %86,7 | 383 |
| Taşcılı Köyü | AK Parti | %69,6 | %27,4 | %97,8 | 138 |
| Tekkaya Köyü | AK Parti | %46,9 | %18,8 | %77,3 | 88 |
| Tepeltepe Köyü | AK Parti | %69,9 | %21,4 | %87,1 | 272 |
| Tokluağıl Köyü | CHP | %23,1 | %7,7 | %108,3 | 12 |
| Toplukonak Köyü | AK Parti | %46,9 | %42,3 | %85,3 | 231 |
| Turpçu Köyü | AK Parti | %49,4 | %33,5 | %84,8 | 191 |
| Uğurca Köyü | AK Parti | %60,9 | %29,0 | %94,7 | 303 |
| Yakınca Köyü | AK Parti | %64,5 | %25,8 | %91,2 | 68 |
| Yavuz Selim Mahallesi | AK Parti | %49,4 | %25,4 | %77,6 | 963 |
| Yaycı Köyü | AK Parti | %49,1 | %23,1 | %83,2 | 137 |
| Yedikardeş Köyü | AK Parti | %79,2 | %13,2 | %101,0 | 195 |
| Yeniyol Köyü | AK Parti | %64,9 | %21,6 | %77,1 | 48 |
| Yeşilyayla Köyü | AK Parti | %80,4 | %13,0 | %100,0 | 46 |
| Yeşilyurt Köyü | AK Parti | %54,0 | %32,7 | %97,5 | 118 |
| Yıltarıç Köyü | MHP | %33,3 | %38,1 | %81,8 | 55 |
| Yumrucaktaş Köyü | AK Parti | %71,4 | %21,9 | %98,1 | 107 |
İlgili sonuçlar