Küre 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Küre sonuçlarında AK Parti %41,1 ile birinci, CHP %19,9 ile ikinci; fark 21,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 6,2 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,7 (+9,8 puan). 38 mahalle ve köy arasından 32'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kesepınar Köyü (%69,7); CHP en güçlü Saman Mahallesi (%36,3). Katılım %85,0 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Küre 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Küre, Kastamonu, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Küre | Kastamonu | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 1.446 | %41,1 | %44,9 | %34,9 | +6,2 |
| CHP | 698 | %19,9 | %21,5 | %25,2 | −5,3 |
| MHP | 692 | %19,7 | %15,0 | %9,9 | +9,8 |
| Yeniden Refah | 239 | %6,8 | %4,1 | %2,8 | +4,0 |
| İYİ Parti | 191 | %5,4 | %7,7 | %9,8 | −4,4 |
| Zafer Partisi | 44 | %1,3 | %1,8 | %2,3 | −1,0 |
| Memleket | 30 | %0,9 | %0,8 | %0,9 | −0,1 |
| BBP | 26 | %0,7 | %0,9 | %1,0 | −0,2 |
| AP | 20 | %0,6 | %0,5 | %0,2 | +0,4 |
| ANAP | 19 | %0,5 | %0,5 | %0,1 | +0,4 |
| HAK-PAR | 7 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| HKP | 7 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Millet | 6 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| GBP | 6 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| TKH | 5 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| Yeşil Sol Parti | 4 | %0,1 | %0,2 | %8,8 | −8,7 |
| TKP | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Milli Yol | 2 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| SOL Parti | 2 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| Genç Parti | 1 | %0,0 | %0,2 | %0,2 | −0,2 |
| YP | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Küre seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 45 | 4.333 | 3.685 | %85,0 | 3.515 | 170 |
Küre mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Afşargüney Köyü | MHP | %23,8 | %23,8 | %109,5 | 21 |
| Afşarimam Köyü | AK Parti | %55,6 | %3,7 | %85,3 | 68 |
| Ahmetbeşe Köyü | AK Parti | %65,0 | %5,0 | %90,9 | 22 |
| Alacık Köyü | AK Parti | %48,5 | %17,5 | %93,6 | 109 |
| Avcıpınar Köyü | AK Parti | %44,1 | %5,9 | %73,7 | 57 |
| Belören Köyü | AK Parti | %50,0 | %25,0 | %111,5 | 26 |
| Beşören Köyü | AK Parti | %64,5 | %7,5 | %90,0 | 110 |
| Beyalan Köyü | MHP | %25,6 | %17,9 | %81,3 | 48 |
| Bürüm Köyü | AK Parti | %48,3 | %17,2 | %68,9 | 45 |
| Cambaz Köyü | AK Parti | %46,2 | %15,4 | %100,0 | 26 |
| Camievsat Mahallesi | AK Parti | %35,3 | %31,2 | %85,3 | 265 |
| Camikebir Mahallesi | AK Parti | %32,2 | %30,7 | %81,1 | 665 |
| Camili Köyü | AK Parti | %39,3 | %16,4 | %85,7 | 77 |
| Çatak Köyü | AK Parti | %42,9 | %16,1 | %86,8 | 68 |
| Çatköy | AK Parti | %62,5 | %4,7 | %82,3 | 79 |
| Çaybükü Köyü | AK Parti | %68,2 | %5,7 | %94,4 | 177 |
| Ersizler Köyü | AK Parti | %29,6 | %14,1 | %85,1 | 87 |
| Ersizlerdede Köyü | MHP | %25,1 | %24,6 | %90,9 | 198 |
| Güllüce Köyü | AK Parti | %44,4 | %9,5 | %75,0 | 88 |
| Güneyköy | AK Parti | %42,1 | %15,8 | %90,9 | 22 |
| İğdir Köyü | AK Parti | %63,8 | %15,5 | %75,3 | 81 |
| İkizciler Köyü | MHP | %24,2 | %12,1 | %100,0 | 66 |
| İmralı Köyü | AK Parti | %55,6 | %3,7 | %83,3 | 66 |
| Karadonu Köyü | AK Parti | %62,5 | %9,4 | %89,3 | 75 |
| Karaman Köyü | AK Parti | %35,7 | %19,0 | %69,0 | 71 |
| Kayadibi Köyü | AK Parti | %40,4 | %7,4 | %88,1 | 168 |
| Kesepınar Köyü | AK Parti | %69,7 | %1,3 | %84,9 | 93 |
| Koyunkırtık Köyü | AK Parti | %66,7 | %4,8 | %87,5 | 48 |
| Kozköy | AK Parti | %34,5 | %6,9 | %80,5 | 41 |
| Kösreli Köyü | CHP | %24,6 | %33,3 | %73,2 | 82 |
| Köstekçiler Köyü | AK Parti | %41,2 | %8,8 | %68,5 | 54 |
| Müderris Mahallesi | AK Parti | %31,5 | %27,9 | %86,1 | 532 |
| Saman Mahallesi | CHP | %29,4 | %36,3 | %84,9 | 318 |
| Sarpun Köyü | AK Parti | %52,8 | %8,3 | %102,9 | 35 |
| Sipahiler Köyü | AK Parti | %60,0 | %5,5 | %83,6 | 67 |
| Taşpınar Köyü | AK Parti | %34,0 | %26,0 | %86,2 | 58 |
| Topçu Köyü | AK Parti | %50,9 | %2,6 | %82,3 | 158 |
| Uzunöz Köyü | AK Parti | %54,4 | %19,3 | %91,9 | 62 |
İlgili sonuçlar