Dalaman 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Dalaman sonuçlarında CHP %32,8 ile birinci, AK Parti %26,7 ile ikinci; fark 6,0 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,2) 7,6 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,6 (+9,8 puan). 25 mahalle ve köy arasından 11'inde CHP önde. CHP en güçlü Ege Mahallesi (%40,3); AK Parti en güçlü Taşbaşı Mahallesi (%53,9). Katılım %90,9 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Dalaman 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Dalaman, Muğla, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Dalaman | Muğla | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 10.402 | %32,8 | %37,6 | %25,2 | +7,6 |
| AK Parti | 8.482 | %26,7 | %23,6 | %34,9 | −8,2 |
| İYİ Parti | 6.238 | %19,6 | %17,3 | %9,8 | +9,8 |
| MHP | 2.372 | %7,5 | %6,0 | %9,9 | −2,4 |
| TİP | 1.130 | %3,6 | %5,7 | %1,7 | +1,8 |
| Yeşil Sol Parti | 806 | %2,5 | %3,3 | %8,8 | −6,2 |
| Zafer Partisi | 695 | %2,2 | %1,7 | %2,3 | −0,1 |
| Memleket | 412 | %1,3 | %1,2 | %0,9 | +0,4 |
| Yeniden Refah | 309 | %1,0 | %0,6 | %2,8 | −1,9 |
| AP | 124 | %0,4 | %0,3 | %0,2 | +0,2 |
| BBP | 119 | %0,4 | %0,3 | %1,0 | −0,6 |
| Genç Parti | 106 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| ANAP | 46 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 45 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 45 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| SOL Parti | 30 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 30 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HAK-PAR | 18 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 12 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 12 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Milli Yol | 11 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| YP | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Dalaman seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 107 | 35.771 | 32.509 | %90,9 | 31.747 | 762 |
Dalaman mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçataş Mahallesi | CHP | %25,4 | %25,4 | %97,8 | 181 |
| Altıntas Mahallesi | CHP | %32,6 | %26,4 | %90,2 | 2.556 |
| Atakent Mahallesi | AK Parti | %27,1 | %31,8 | %92,5 | 1.512 |
| Bezkese Mahallesi | CHP | %33,4 | %25,4 | %89,7 | 1.138 |
| Bozbel Mahallesi | AK Parti | %15,7 | %45,2 | %89,1 | 201 |
| Çöğmen Mahallesi | İYİ Parti | %29,9 | %23,6 | %92,4 | 436 |
| Darıyeri Mahallesi | AK Parti | %30,9 | %34,0 | %97,2 | 107 |
| Ege Mahallesi | CHP | %40,3 | %19,7 | %89,5 | 3.299 |
| Elcik Mahallesi | AK Parti | %15,0 | %47,2 | %93,8 | 706 |
| Gürköy Mahallesi | İYİ Parti | %28,8 | %22,9 | %91,8 | 744 |
| Gürleyk Mahallesi | AK Parti | %19,2 | %44,3 | %90,6 | 662 |
| Hürriyet Mahallesi | CHP | %32,9 | %23,5 | %90,9 | 2.595 |
| Kapukargın Mahallesi | CHP | %37,6 | %23,8 | %94,8 | 1.098 |
| Karacaağaç Mahallesi | AK Parti | %25,3 | %38,2 | %97,4 | 195 |
| Karaçalı Mahallesi | CHP | %36,2 | %23,9 | %90,2 | 7.554 |
| Kargınkürü Mahallesi | CHP | %36,7 | %28,7 | %89,5 | 982 |
| Kavacık Mahallesi | AK Parti | %10,0 | %39,4 | %94,6 | 205 |
| Kayadibi Mahallesi | AK Parti | %25,1 | %47,1 | %91,0 | 299 |
| Kızılkaya Mahallesi | AK Parti | %20,7 | %34,7 | %98,5 | 261 |
| Merkez Mahallesi | CHP | %33,5 | %25,4 | %90,8 | 6.877 |
| Narlı Mahallesi | AK Parti | %14,1 | %41,1 | %87,7 | 422 |
| Sabunlu Mahallesi | AK Parti | %16,6 | %45,5 | %94,9 | 274 |
| Söğütlüyurt Mahallesi | CHP | %32,6 | %23,3 | %87,7 | 1.804 |
| Şerefler Mahallesi | CHP | %35,1 | %29,5 | %93,8 | 1.322 |
| Taşbaşı Mahallesi | AK Parti | %18,2 | %53,9 | %95,3 | 341 |
İlgili sonuçlar