İyidere 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
İyidere sonuçlarında AK Parti %63,1 ile birinci, MHP %13,8 ile ikinci; fark 49,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 28,2 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %13,8 (+3,9 puan). 16 mahalle ve köy arasından 16'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Büyükçiftlik Köyü (%73,0); MHP en güçlü Yaylacılar Köyü (%19,2). Katılım %89,1 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
İyidere 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — İyidere, Rize, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | İyidere | Rize | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 3.849 | %63,1 | %53,3 | %34,9 | +28,2 |
| MHP | 843 | %13,8 | %12,9 | %9,9 | +3,9 |
| CHP | 740 | %12,1 | %21,4 | %25,2 | −13,0 |
| Yeniden Refah | 283 | %4,6 | %5,1 | %2,8 | +1,8 |
| BBP | 106 | %1,7 | %1,6 | %1,0 | +0,8 |
| Zafer Partisi | 83 | %1,4 | %1,7 | %2,3 | −0,9 |
| ANAP | 48 | %0,8 | %0,6 | %0,1 | +0,7 |
| Memleket | 42 | %0,7 | %1,0 | %0,9 | −0,2 |
| AP | 29 | %0,5 | %0,4 | %0,2 | +0,3 |
| TİP | 13 | %0,2 | %0,3 | %1,7 | −1,5 |
| HAK-PAR | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Genç Parti | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Yeşil Sol Parti | 3 | %0,0 | %0,3 | %8,8 | −8,7 |
| Millet | 3 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKP | 3 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 2 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| GBP | 2 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
| TKH | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
İyidere seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 27 | 6.981 | 6.221 | %89,1 | 6.101 | 120 |
İyidere mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Büyükçiftlik Köyü | AK Parti | %73,0 | %9,3 | %90,1 | 476 |
| Çanakçeşme Mahallesi | AK Parti | %68,4 | %14,5 | %85,2 | 142 |
| Çiftlikköy | AK Parti | %63,8 | %12,1 | %89,6 | 565 |
| Denizgören Köyü | AK Parti | %62,6 | %13,2 | %93,9 | 344 |
| Fethiye Mahallesi | AK Parti | %62,1 | %17,3 | %84,1 | 446 |
| Fıçıtaşı Mahallesi | AK Parti | %65,7 | %12,5 | %86,4 | 640 |
| Hazar Mahallesi | AK Parti | %60,8 | %17,6 | %91,0 | 1.183 |
| Kalecik Köyü | AK Parti | %60,5 | %11,3 | %90,6 | 445 |
| Köşklü Köyü | AK Parti | %63,3 | %8,5 | %92,3 | 351 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %61,3 | %13,8 | %88,4 | 733 |
| Sarayköy Mahallesi | AK Parti | %56,8 | %12,7 | %80,5 | 149 |
| Taşhane Köyü | AK Parti | %61,8 | %18,4 | %93,8 | 81 |
| Üstüpiler Mahallesi | AK Parti | %67,9 | %7,1 | %90,5 | 63 |
| Yalıköy Mahallesi | AK Parti | %65,3 | %12,2 | %84,9 | 239 |
| Yapraklar Mahallesi | AK Parti | %65,8 | %10,8 | %86,4 | 543 |
| Yaylacılar Köyü | AK Parti | %58,1 | %19,2 | %92,4 | 581 |
İlgili sonuçlar