Yeşilyurt 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Yeşilyurt sonuçlarında AK Parti %40,6 ile birinci, MHP %27,1 ile ikinci; fark 13,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 5,7 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %27,1 (+17,2 puan). 22 mahalle ve köy arasından 10'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yeniköy (%80,0); MHP en güçlü Büğet Köyü (%60,4). Katılım %88,8 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yeşilyurt 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Yeşilyurt, Tokat, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yeşilyurt | Tokat | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.176 | %40,6 | %36,6 | %34,9 | +5,7 |
| MHP | 1.451 | %27,1 | %22,1 | %9,9 | +17,2 |
| CHP | 573 | %10,7 | %20,4 | %25,2 | −14,5 |
| İYİ Parti | 463 | %8,6 | %11,2 | %9,8 | −1,2 |
| BBP | 309 | %5,8 | %2,8 | %1,0 | +4,8 |
| Yeniden Refah | 173 | %3,2 | %2,3 | %2,8 | +0,4 |
| Zafer Partisi | 53 | %1,0 | %1,4 | %2,3 | −1,3 |
| Memleket | 46 | %0,9 | %0,5 | %0,9 | −0,1 |
| Yeşil Sol Parti | 19 | %0,4 | %0,3 | %8,8 | −8,4 |
| ANAP | 18 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| Vatan Partisi | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| SOL Parti | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HAK-PAR | 2 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 2 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TİP | 1 | %0,0 | %0,3 | %1,7 | −1,7 |
| TKP | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
Yeşilyurt seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 31 | 6.150 | 5.462 | %88,8 | 5.359 | 103 |
Yeşilyurt mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 100. Yıl Mahallesi | AK Parti | %50,0 | %19,3 | %85,8 | 1.823 |
| Bahçebaşı Köyü | AK Parti | %67,1 | %23,4 | %93,8 | 178 |
| Büğet Köyü | MHP | %30,4 | %60,4 | %95,9 | 295 |
| Çerkez Danişment Köyü | AK Parti | %53,0 | %36,9 | %94,9 | 178 |
| Çıkrık Mahallesi | MHP | %22,7 | %44,6 | %88,8 | 573 |
| Çırdak Mahallesi | AK Parti | %65,2 | %14,1 | %86,3 | 234 |
| Damlalı Köyü | MHP | %32,4 | %44,1 | %108,8 | 34 |
| Doğlacık Köyü | CHP | %2,5 | %0,0 | %100,0 | 84 |
| Ekinli Köyü | AK Parti | %48,6 | %28,2 | %88,4 | 320 |
| Gaziosmanpaşa Mahallesi | AK Parti | %38,1 | %30,0 | %87,7 | 859 |
| Gündoğan Köyü | AK Parti | %44,4 | %15,9 | %87,5 | 72 |
| Karacaören Köyü | MHP | %36,9 | %41,7 | %95,5 | 110 |
| Karagözgöllüalan Köyü | CHP | %0,0 | %1,7 | %96,0 | 125 |
| Karaoluk Köyü | CHP | %0,0 | %6,8 | %98,7 | 75 |
| Kavunluk Köyü | AK Parti | %71,9 | %9,4 | %123,1 | 26 |
| Kuşçu Köyü | MHP | %33,0 | %47,1 | %84,8 | 521 |
| Sekücek Köyü | CHP | %6,3 | %11,1 | %90,0 | 70 |
| Sivri Köyü | CHP | %1,9 | %0,0 | %93,2 | 59 |
| Şehitler Mahallesi | İYİ Parti | %18,8 | %18,8 | %145,5 | 11 |
| Türkmenler Mahallesi | AK Parti | %58,3 | %17,5 | %83,1 | 260 |
| Yağmur Köyü | CHP | %0,9 | %0,9 | %95,8 | 119 |
| Yeniköy | AK Parti | %80,0 | %6,4 | %89,5 | 124 |
İlgili sonuçlar