Yalova Merkez 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Yalova Merkez sonuçlarında AK Parti %33,2 ile birinci, CHP %29,4 ile ikinci; fark 3,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 1,7 puan altında. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %29,4 (+4,2 puan). 27 mahalle ve köy arasından 16'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kurtköy (%51,6); CHP en güçlü Bahçelievler Mahallesi (%44,0). Katılım %86,6 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yalova Merkez 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Yalova Merkez, Yalova, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yalova Merkez | Yalova | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 29.393 | %33,2 | %33,5 | %34,9 | −1,7 |
| CHP | 25.983 | %29,4 | %28,6 | %25,2 | +4,2 |
| MHP | 9.185 | %10,4 | %11,3 | %9,9 | +0,5 |
| İYİ Parti | 7.900 | %8,9 | %9,6 | %9,8 | −0,9 |
| Yeşil Sol Parti | 5.404 | %6,1 | %5,6 | %8,8 | −2,7 |
| Memleket | 3.237 | %3,7 | %2,8 | %0,9 | +2,7 |
| Zafer Partisi | 2.001 | %2,3 | %2,3 | %2,3 | −0,0 |
| Yeniden Refah | 1.863 | %2,1 | %2,1 | %2,8 | −0,7 |
| TİP | 904 | %1,0 | %1,0 | %1,7 | −0,7 |
| BBP | 636 | %0,7 | %0,6 | %1,0 | −0,3 |
| AP | 252 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| Genç Parti | 204 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| ANAP | 161 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Millet | 142 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| SOL Parti | 100 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| AB | 72 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 71 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| GBP | 71 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| TKP | 53 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HAK-PAR | 44 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 43 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Milli Yol | 35 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 17 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| YP | 10 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Yalova Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 290 | 104.681 | 90.693 | %86,6 | 88.523 | 2.170 |
Yalova Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adnan Menderes Mahallesi | CHP | %30,5 | %32,8 | %88,0 | 9.015 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | AK Parti | %35,8 | %20,0 | %82,8 | 7.520 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %24,6 | %44,0 | %84,9 | 7.965 |
| Bayraktepe Mahallesi | AK Parti | %37,9 | %20,7 | %84,4 | 6.269 |
| Dere Mahallesi | AK Parti | %35,9 | %28,5 | %87,1 | 6.728 |
| Elmalık Köyü | AK Parti | %35,9 | %11,1 | %92,0 | 1.621 |
| Esadiye Köyü | CHP | %33,6 | %42,4 | %92,1 | 140 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | CHP | %30,9 | %32,0 | %87,5 | 6.749 |
| Gazi Osman Paşa Mahallesi | AK Parti | %34,7 | %29,9 | %88,1 | 10.179 |
| Güneyköy | CHP | %26,6 | %30,7 | %90,1 | 423 |
| Hacımehmet Köyü | AK Parti | %44,6 | %17,8 | %86,2 | 646 |
| İsmet Paşa Mahallesi | AK Parti | %34,1 | %28,5 | %86,9 | 11.536 |
| Kadıköy-Merkez Mahallesi | AK Parti | %38,5 | %30,0 | %91,9 | 3.720 |
| Kadıköy-Özden Mahallesi | CHP | %25,7 | %37,2 | %86,1 | 2.562 |
| Kazım Karabekir Mahallesi | AK Parti | %33,3 | %25,6 | %82,5 | 3.631 |
| Kazımiye Köyü | AK Parti | %35,8 | %22,2 | %87,7 | 759 |
| Kirazlı Köyü | AK Parti | %42,1 | %22,1 | %91,3 | 652 |
| Kurtköy | AK Parti | %51,6 | %11,2 | %82,6 | 402 |
| Mustafa Kemal Paşa Mahallesi | AK Parti | %38,5 | %24,7 | %86,2 | 6.337 |
| Paşakent Mahallesi | CHP | %30,4 | %36,2 | %87,9 | 1.524 |
| Rüstem Paşa Mahallesi | CHP | %28,9 | %36,8 | %87,4 | 4.450 |
| Safran Köyü | AK Parti | %38,4 | %22,6 | %89,4 | 1.232 |
| Samanlı Köyü | CHP | %32,2 | %34,0 | %87,8 | 2.002 |
| Seyrantepe Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %13,8 | %8,4 | %75,8 | 1.299 |
| Soğucak Köyü | CHP | %24,1 | %42,7 | %93,4 | 376 |
| Sugören Köyü | AK Parti | %40,2 | %26,7 | %91,4 | 1.323 |
| Süleyman Bey Mahallesi | AK Parti | %31,6 | %31,6 | %86,5 | 5.621 |
İlgili sonuçlar