Çekerek 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Çekerek sonuçlarında AK Parti %53,3 ile birinci, İYİ Parti %20,1 ile ikinci; fark 33,2 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 18,4 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %20,1 (+10,3 puan). 49 mahalle ve köy arasından 36'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çeltek Köyü (%89,0); İYİ Parti en güçlü Sarıköy (%97,4). Katılım %90,5 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çekerek 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Çekerek, Yozgat, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çekerek | Yozgat | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 6.669 | %53,3 | %42,9 | %34,9 | +18,4 |
| İYİ Parti | 2.519 | %20,1 | %23,4 | %9,8 | +10,3 |
| MHP | 2.238 | %17,9 | %23,1 | %9,9 | +8,0 |
| Yeniden Refah | 507 | %4,1 | %4,4 | %2,8 | +1,2 |
| Zafer Partisi | 105 | %0,8 | %1,3 | %2,3 | −1,4 |
| BBP | 95 | %0,8 | %1,6 | %1,0 | −0,2 |
| Memleket | 39 | %0,3 | %0,5 | %0,9 | −0,6 |
| ANAP | 37 | %0,3 | %0,4 | %0,1 | +0,2 |
| Yeşil Sol Parti | 25 | %0,2 | %0,3 | %8,8 | −8,6 |
| TİP | 24 | %0,2 | %0,2 | %1,7 | −1,5 |
| Millet | 23 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 21 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| HAK-PAR | 21 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| TKP | 18 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 14 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Genç Parti | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| SOL Parti | 3 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| YP | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Çekerek seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 70 | 14.152 | 12.807 | %90,5 | 12.508 | 299 |
Çekerek mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alıçlı Köyü | AK Parti | %58,8 | %7,6 | %90,3 | 134 |
| Arpaç Köyü | AK Parti | %73,6 | %1,5 | %98,5 | 266 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | AK Parti | %58,7 | %14,3 | %89,3 | 1.292 |
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %53,7 | %21,8 | %86,9 | 2.379 |
| Başalan Köyü | İYİ Parti | %7,8 | %88,9 | %100,0 | 90 |
| Başpınar Köyü | AK Parti | %87,9 | %6,1 | %109,4 | 32 |
| Bayındırhüyük Köyü | AK Parti | %61,6 | %10,0 | %90,7 | 516 |
| Bazlambaç Köyü | AK Parti | %55,9 | %22,4 | %86,9 | 358 |
| Beyyurdu Köyü | AK Parti | %57,2 | %5,5 | %93,4 | 351 |
| Cemaloğlu Köyü | AK Parti | %48,4 | %29,0 | %116,1 | 31 |
| Çakırköy | İYİ Parti | %5,2 | %83,1 | %92,2 | 90 |
| Çandır Köyü | AK Parti | %67,6 | %13,6 | %92,4 | 236 |
| Çayırözü Köyü | AK Parti | %51,7 | %13,8 | %87,9 | 33 |
| Çeltek Köyü | AK Parti | %89,0 | %2,7 | %96,1 | 76 |
| Demircialan Köyü | İYİ Parti | %0,9 | %93,4 | %84,3 | 127 |
| Doğanoğlu Köyü | İYİ Parti | %3,8 | %88,5 | %94,0 | 84 |
| Elemin Köyü | AK Parti | %63,6 | %1,3 | %92,8 | 83 |
| Fakıdağı Köyü | AK Parti | %79,3 | %1,3 | %99,1 | 231 |
| Fuadiye Köyü | AK Parti | %53,8 | %20,5 | %100,0 | 40 |
| Gökdere Köyü | AK Parti | %57,3 | %1,5 | %94,4 | 142 |
| Gönülyurdu Köyü | İYİ Parti | %2,3 | %95,5 | %85,9 | 156 |
| Hamzalı Köyü | AK Parti | %65,4 | %6,5 | %96,9 | 160 |
| İkizce Köyü | İYİ Parti | %12,0 | %78,0 | %96,2 | 52 |
| İlbeyli Köyü | AK Parti | %64,0 | %8,0 | %96,2 | 26 |
| İsaklı Köyü | AK Parti | %58,4 | %14,2 | %90,6 | 128 |
| Kalederesi Köyü | AK Parti | %61,1 | %4,7 | %91,7 | 216 |
| Kamışcık Köyü | İYİ Parti | %2,7 | %94,6 | %92,5 | 80 |
| Karahacılı Köyü | AK Parti | %86,2 | %5,0 | %89,2 | 324 |
| Karakaya Köyü | AK Parti | %51,4 | %4,7 | %91,7 | 121 |
| Kavakalanı Köyü | AK Parti | %57,1 | %5,5 | %91,1 | 101 |
| Kayalar Köyü | AK Parti | %46,6 | %3,0 | %96,8 | 278 |
| Kırkdilim Köyü | İYİ Parti | %0,7 | %89,9 | %98,6 | 141 |
| Koyunculu Köyü | AK Parti | %57,9 | %6,6 | %91,5 | 258 |
| Körpınar Köyü | AK Parti | %65,3 | %4,2 | %91,5 | 106 |
| Kurtağılı Köyü | AK Parti | %59,6 | %6,3 | %102,9 | 205 |
| Kuruçay Köyü | AK Parti | %65,3 | %8,2 | %90,6 | 191 |
| Kuzgun Köyü | AK Parti | %62,2 | %3,4 | %89,1 | 138 |
| Mehmetli Köyü | AK Parti | %72,7 | %5,5 | %95,0 | 60 |
| Mevlana Mahallesi | AK Parti | %64,1 | %14,0 | %94,8 | 485 |
| Ortaoba Köyü | İYİ Parti | %26,3 | %63,2 | %87,5 | 24 |
| Özören Köyü | AK Parti | %58,4 | %9,9 | %91,8 | 110 |
| Özükavak-Bağlarbaşı Mahallesi | MHP | %37,7 | %6,5 | %93,2 | 414 |
| Özükavak-Gültepe Mahallesi | MHP | %42,0 | %2,3 | %89,6 | 451 |
| Sarıköy | İYİ Parti | %0,9 | %97,4 | %91,6 | 394 |
| Seyit Ahmet Mahallesi | AK Parti | %61,2 | %9,2 | %90,5 | 841 |
| Tipideresi Köyü | AK Parti | %81,6 | %2,0 | %108,7 | 46 |
| Yeniyol Mahallesi | AK Parti | %55,7 | %18,6 | %84,4 | 1.146 |
| Yukarıoba Köyü | İYİ Parti | %1,3 | %89,3 | %92,0 | 88 |
| Yunus Emre Mahallesi | AK Parti | %58,1 | %21,4 | %88,2 | 821 |
İlgili sonuçlar