Şemdinli 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. Tur sonuçları
Şemdinli sonuçlarında Kemal Kılıçdaroğlu %56,8 ile birinci, Recep Tayyip Erdoğan %43,2 ile ikinci; fark 13,6 puan. Kemal Kılıçdaroğlu burada Türkiye ortalamasının (%48,1) 8,7 puan üstünde. 24 mahalle ve köy arasından 16'sında Kemal Kılıçdaroğlu önde. Kemal Kılıçdaroğlu en güçlü Günyazı Köyü (%90,2); Recep Tayyip Erdoğan en güçlü Tütünlü Köyü (%88,8). Katılım %74,9 (Türkiye %85,6).
Son güncelleme: 14 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şemdinli 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. Tur sonuçları — Şemdinli, Hakkari, Türkiye karşılaştırması| Aday | Oy | Şemdinli | Hakkari | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 11.249 | %56,8 | %72,1 | %48,1 | +8,7 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 8.557 | %43,2 | %27,9 | %51,9 | −8,7 |
Şemdinli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 84 | 27.303 | 20.461 | %74,9 | 19.806 | 655 |
Şemdinli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Kemal Kılıçdaroğlu | Recep Tayyip Erdoğan | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alan Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %67,4 | %32,6 | %84,5 | 233 |
| Altınsu Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %83,6 | %16,4 | %75,2 | 3.148 |
| Bağlar Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %79,3 | %20,7 | %63,5 | 523 |
| Beşevler Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %65,4 | %34,6 | %72,8 | 2.766 |
| Beyyurdu Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %40,4 | %59,6 | %66,9 | 281 |
| Boğazköy | Kemal Kılıçdaroğlu | %59,1 | %40,9 | %87,1 | 642 |
| Bozyamaç Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %82,8 | %17,2 | %88,5 | 192 |
| Çalışkanlar Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %50,0 | %50,0 | %72,6 | 821 |
| Çatalca Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %63,2 | %36,8 | %69,1 | 647 |
| Çubuklu Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %34,5 | %65,5 | %78,6 | 187 |
| Günyazı Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %90,2 | %9,8 | %76,2 | 901 |
| Karşıyaka Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %70,2 | %29,8 | %74,2 | 2.345 |
| Kayalar Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %46,0 | %54,0 | %69,1 | 1.129 |
| Konur Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %24,9 | %75,1 | %72,2 | 803 |
| Korgan Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %19,6 | %80,4 | %81,9 | 2.702 |
| Navşar Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %61,0 | %39,0 | %69,2 | 4.126 |
| Öveç Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %56,5 | %43,5 | %78,8 | 364 |
| Tekeli Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %88,0 | %12,0 | %66,0 | 1.402 |
| Tütünlü Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %11,2 | %88,8 | %89,4 | 1.206 |
| Uğuraçan Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %14,9 | %85,1 | %76,0 | 475 |
| Yayla Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %54,4 | %45,6 | %72,2 | 187 |
| Yaylapınar Köyü | Recep Tayyip Erdoğan | %18,5 | %81,5 | %91,5 | 601 |
| Yeni Mahallesi | Kemal Kılıçdaroğlu | %68,9 | %31,1 | %73,3 | 1.154 |
| Yufkalı Köyü | Kemal Kılıçdaroğlu | %78,8 | %21,2 | %86,5 | 468 |
İlgili sonuçlar