Merzifon 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Merzifon sonuçlarında CHP %43,8 ile birinci, AK Parti %39,0 ile ikinci; fark 4,8 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 8,0 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %39,0 (+5,9 puan). 20 mahalle ve köy arasından 11'inde CHP önde. CHP en güçlü Abidehatun Mahallesi (%85,5); AK Parti en güçlü Mehmet Akif Ersoy Mahallesi (%59,9). Katılım %81,6 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Merzifon 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Merzifon, Amasya, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Merzifon | Amasya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 16.433 | %43,8 | %36,8 | %35,8 | +8,0 |
| AK Parti | 14.623 | %39,0 | %34,7 | %33,0 | +5,9 |
| İYİ Parti | 3.187 | %8,5 | %2,8 | %4,6 | +3,9 |
| MHP | 1.475 | %3,9 | %21,2 | %6,0 | −2,0 |
| Yeniden Refah | 1.218 | %3,2 | %2,4 | %6,8 | −3,5 |
| Saadet | 275 | %0,7 | %0,4 | %1,2 | −0,5 |
| Bağımsızlar | 158 | %0,4 | %0,6 | %0,9 | −0,5 |
| BTP | 147 | %0,4 | %0,3 | %0,3 | +0,1 |
Merzifon seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 152 | 48.116 | 39.266 | %81,6 | 37.516 | 1.750 |
Merzifon mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abidehatun Mahallesi | CHP | %85,5 | %4,5 | %88,3 | 1.738 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | AK Parti | %25,6 | %57,6 | %83,8 | 2.347 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %43,9 | %38,8 | %82,3 | 8.112 |
| Buğdaylı Mahallesi | AK Parti | %37,2 | %46,1 | %90,4 | 467 |
| Camicedit Mahallesi | CHP | %45,3 | %40,1 | %81,7 | 758 |
| Eski Camii Mahallesi | CHP | %58,2 | %27,9 | %90,6 | 235 |
| Gazimahbup Mahallesi | CHP | %41,9 | %39,7 | %86,6 | 1.031 |
| Hacıbalı Mahallesi | CHP | %69,9 | %15,5 | %85,4 | 1.780 |
| Hacıhasan Mahallesi | AK Parti | %40,7 | %40,9 | %79,4 | 626 |
| Harmanlar Mahallesi | CHP | %44,0 | %39,5 | %80,6 | 5.266 |
| Hocasüleyman Mahallesi | CHP | %49,1 | %34,1 | %77,3 | 441 |
| Kümbet Hatun Mahallesi | AK Parti | %31,6 | %40,3 | %89,1 | 229 |
| Mahsen Mahallesi | AK Parti | %38,7 | %43,3 | %79,3 | 7.584 |
| Mehmet Akif Ersoy Mahallesi | AK Parti | %23,0 | %59,9 | %85,6 | 1.861 |
| Naccar Mahallesi | CHP | %70,2 | %17,2 | %87,4 | 182 |
| Nusratiye Mahallesi | CHP | %85,1 | %5,2 | %87,5 | 915 |
| Sofular Mahallesi | CHP | %52,5 | %29,1 | %75,8 | 5.000 |
| Tavşan Mahallesi | AK Parti | %34,1 | %51,1 | %81,5 | 519 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %38,9 | %41,4 | %79,6 | 5.103 |
| Yunus Emre Mahallesi | AK Parti | %28,8 | %52,2 | %83,8 | 3.922 |
İlgili sonuçlar