Merzifon 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Merzifon sonuçlarında CHP %40,7 ile birinci, AK Parti %36,2 ile ikinci; fark 4,6 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 6,2 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %36,2 (+3,7 puan). 90 mahalle ve köy arasından 35'inde CHP önde. CHP en güçlü Küçükçay Köyü (%93,8); AK Parti en güçlü Akpınar Köyü (%87,0). Katılım %83,6 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Merzifon 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Merzifon, Amasya, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Merzifon | Amasya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 19.443 | %40,7 | %35,1 | %34,5 | +6,2 |
| AK Parti | 17.265 | %36,2 | %34,5 | %32,4 | +3,7 |
| MHP | 4.072 | %8,5 | %20,0 | %6,6 | +1,9 |
| İYİ Parti | 3.395 | %7,1 | %3,3 | %4,6 | +2,5 |
| Yeniden Refah | 2.140 | %4,5 | %3,6 | %7,0 | −2,5 |
| Saadet | 424 | %0,9 | %0,7 | %1,3 | −0,4 |
| BTP | 274 | %0,6 | %0,4 | %0,4 | +0,2 |
| EMEP | 199 | %0,4 | %0,2 | %0,1 | +0,3 |
| Büyük Birlik | 182 | %0,4 | %0,4 | %1,3 | −0,9 |
| TİP | 112 | %0,2 | %0,2 | %0,6 | −0,4 |
| DP | 72 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| SOL Parti | 70 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| Millet | 47 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 30 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HÜDA PAR | 17 | %0,0 | %0,1 | %0,7 | −0,7 |
Merzifon seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 228 | 59.397 | 49.648 | %83,6 | 47.742 | 1.906 |
Merzifon mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abidehatun Mahallesi | CHP | %86,3 | %3,9 | %88,3 | 1.738 |
| Akören Köyü | AK Parti | %8,3 | %62,9 | %94,3 | 490 |
| Akpınar Köyü | AK Parti | %2,2 | %87,0 | %84,8 | 165 |
| Aksungur Köyü | AK Parti | %28,5 | %44,7 | %93,9 | 132 |
| Aktarla Köyü | AK Parti | %17,7 | %37,1 | %100,0 | 125 |
| Alıcık Köyü | CHP | %76,7 | %14,0 | %90,6 | 310 |
| Alişar Köyü | CHP | %56,4 | %27,1 | %94,5 | 146 |
| Aşağıbük Köyü | MHP | %13,3 | %20,0 | %107,1 | 28 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | AK Parti | %23,4 | %53,6 | %83,8 | 2.347 |
| Bahçecik Köyü | CHP | %36,7 | %33,1 | %81,5 | 184 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %41,5 | %36,3 | %82,4 | 8.112 |
| Balgöze Köyü | CHP | %71,9 | %17,3 | %88,9 | 162 |
| Bayat Köyü | AK Parti | %20,9 | %54,7 | %100,0 | 94 |
| Bayazıt Köyü | AK Parti | %17,9 | %50,0 | %98,3 | 60 |
| Buğdaylı Mahallesi | AK Parti | %28,3 | %41,9 | %90,4 | 467 |
| Bulak Köyü | AK Parti | %4,4 | %52,2 | %95,1 | 265 |
| Büyükçay Köyü | AK Parti | %1,0 | %74,5 | %97,1 | 105 |
| Camicedit Mahallesi | CHP | %43,0 | %35,3 | %81,7 | 758 |
| Çamlıca Köyü | AK Parti | %5,7 | %69,3 | %94,7 | 95 |
| Çavundur Köyü | AK Parti | %5,9 | %68,6 | %90,1 | 213 |
| Çaybaşı Köyü | AK Parti | %18,5 | %61,7 | %91,5 | 342 |
| Çayırköy | AK Parti | %11,5 | %46,2 | %112,5 | 24 |
| Çayırözü Köyü | AK Parti | %17,0 | %46,4 | %93,3 | 120 |
| Çobanören Köyü | AK Parti | %11,7 | %61,7 | %91,2 | 148 |
| Demirpınar Köyü | AK Parti | %4,2 | %75,0 | %102,9 | 70 |
| Derealan Köyü | AK Parti | %14,8 | %60,0 | %101,7 | 117 |
| Diphacı Köyü | CHP | %88,9 | %1,9 | %93,8 | 227 |
| Elmayolu Köyü | CHP | %88,0 | %3,6 | %96,6 | 87 |
| Esentepe Köyü | AK Parti | %23,1 | %44,2 | %67,5 | 77 |
| Eski Camii Mahallesi | CHP | %54,6 | %29,8 | %90,6 | 235 |
| Eymir Köyü | CHP | %88,1 | %3,5 | %89,8 | 226 |
| Gazimahbup Mahallesi | CHP | %40,9 | %36,9 | %86,6 | 1.031 |
| Gelinsini Köyü | AK Parti | %5,4 | %62,2 | %97,4 | 39 |
| Gökçebağ Köyü | MHP | %6,5 | %26,9 | %86,4 | 236 |
| Gümüştepe Köyü | CHP | %80,1 | %12,4 | %97,6 | 170 |
| Hacet Köyü | CHP | %41,2 | %23,5 | %85,0 | 20 |
| Hacıbalı Mahallesi | CHP | %68,7 | %14,5 | %85,4 | 1.780 |
| Hacıhasan Mahallesi | AK Parti | %35,0 | %37,6 | %79,4 | 626 |
| Hacıyakup Köyü | CHP | %78,8 | %6,3 | %98,8 | 81 |
| Hanköy | AK Parti | %22,9 | %46,7 | %92,5 | 268 |
| Harmanlar Mahallesi | CHP | %41,6 | %35,7 | %80,6 | 5.266 |
| Hayrettinköy | CHP | %84,9 | %10,5 | %83,7 | 104 |
| Hırka Köyü | CHP | %73,2 | %7,3 | %91,0 | 199 |
| Hocasüleyman Mahallesi | CHP | %46,1 | %32,2 | %77,3 | 441 |
| İnalanı Köyü | AK Parti | %25,8 | %39,4 | %100,0 | 70 |
| Kamışlı Köyü | AK Parti | %6,0 | %66,9 | %76,3 | 224 |
| Karacakaya Köyü | CHP | %84,0 | %1,9 | %95,5 | 111 |
| Karamağara Köyü | CHP | %76,6 | %7,8 | %101,3 | 152 |
| Karamustafapaşa Köyü | AK Parti | %20,1 | %33,1 | %80,6 | 175 |
| Karatepe Köyü | CHP | %69,0 | %12,9 | %94,1 | 170 |
| Karşıyaka Köyü | AK Parti | %9,3 | %51,9 | %87,1 | 279 |
| Kayadüzü Köyü | CHP | %86,6 | %5,6 | %86,7 | 1.064 |
| Kıreymir Köyü | CHP | %84,3 | %7,2 | %95,5 | 88 |
| Kızıleğrek Köyü | AK Parti | %12,6 | %58,7 | %93,0 | 273 |
| Koçköy | AK Parti | %10,0 | %37,5 | %76,4 | 55 |
| Kuyuköy | AK Parti | %9,6 | %50,6 | %91,2 | 91 |
| Küçükçay Köyü | CHP | %93,8 | %6,3 | %81,0 | 79 |
| Kümbet Hatun Mahallesi | AK Parti | %30,3 | %41,0 | %89,1 | 229 |
| Mahmutlu Köyü | AK Parti | %8,5 | %53,2 | %102,1 | 47 |
| Mahsen Mahallesi | AK Parti | %34,9 | %40,3 | %79,4 | 7.584 |
| Mehmet Akif Ersoy Mahallesi | AK Parti | %22,1 | %57,4 | %85,6 | 1.861 |
| Muşruf Köyü | AK Parti | %9,7 | %54,3 | %93,0 | 774 |
| Naccar Mahallesi | CHP | %69,0 | %16,1 | %87,4 | 182 |
| Nusratiye Mahallesi | CHP | %84,9 | %4,5 | %87,5 | 915 |
| Ortabük Köyü | AK Parti | %17,6 | %44,1 | %100,0 | 35 |
| Ortaova Köyü | MHP | %18,2 | %28,8 | %95,1 | 267 |
| Osmanoğlu Köyü | AK Parti | %3,8 | %57,7 | %92,9 | 56 |
| Oymaağaç Köyü | CHP | %83,8 | %2,7 | %97,4 | 115 |
| Oymak Köyü | CHP | %48,1 | %3,8 | %96,3 | 54 |
| Pekmezci Köyü | AK Parti | %7,0 | %61,4 | %101,7 | 58 |
| Saraycık Köyü | AK Parti | %8,2 | %69,4 | %80,3 | 61 |
| Sarıbuğday Köyü | AK Parti | %11,9 | %47,0 | %90,5 | 296 |
| Sarıköy | CHP | %64,2 | %7,9 | %93,5 | 291 |
| Sazlıca Köyü | AK Parti | %6,4 | %78,2 | %95,3 | 85 |
| Selimiye Köyü | AK Parti | %16,7 | %47,9 | %91,1 | 56 |
| Sofular Mahallesi | CHP | %49,7 | %27,4 | %75,9 | 5.000 |
| Şeyhyeni Köyü | AK Parti | %11,5 | %41,0 | %97,6 | 82 |
| Tavşan Mahallesi | AK Parti | %31,7 | %48,3 | %81,5 | 519 |
| Türkoğlu Köyü | AK Parti | %12,0 | %72,0 | %96,3 | 27 |
| Uzunyazı Köyü | AK Parti | %12,6 | %56,3 | %102,4 | 85 |
| Yakupköy | CHP | %78,4 | %11,0 | %96,5 | 259 |
| Yalnız Köyü | CHP | %34,0 | %19,1 | %97,9 | 145 |
| Yaylacık Köyü | CHP | %77,8 | %17,5 | %97,1 | 70 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %36,7 | %38,1 | %79,6 | 5.103 |
| Yenice Köyü | MHP | %12,5 | %35,9 | %100,0 | 64 |
| Yeşilören Köyü | AK Parti | %26,9 | %35,8 | %100,0 | 67 |
| Yeşiltepe Köyü | AK Parti | %16,7 | %66,7 | %81,6 | 38 |
| Yolüstü Köyü | AK Parti | %23,0 | %37,0 | %93,2 | 221 |
| Yukarıbük Köyü | AK Parti | %21,4 | %23,2 | %97,1 | 68 |
| Yunus Emre Mahallesi | AK Parti | %27,0 | %50,1 | %83,8 | 3.922 |
İlgili sonuçlar