Erdek 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Erdek sonuçlarında CHP %62,3 ile birinci, AK Parti %31,8 ile ikinci; fark 30,5 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 26,5 puan üstünde. 28 mahalle ve köy arasından 23'ünde CHP önde. CHP en güçlü Paşalimanı Mahallesi (%79,4); AK Parti en güçlü Çakıl Mahallesi (%75,9). Katılım %79,2 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Erdek 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Erdek, Balıkesir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Erdek | Balıkesir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 12.879 | %62,3 | %44,6 | %35,8 | +26,5 |
| AK Parti | 6.576 | %31,8 | %37,6 | %33,0 | −1,2 |
| İYİ Parti | 633 | %3,1 | %5,0 | %4,6 | −1,5 |
| Zafer Partisi | 205 | %1,0 | %1,0 | %1,9 | −0,9 |
| Yeniden Refah | 107 | %0,5 | %3,1 | %6,8 | −6,3 |
| Bağımsızlar | 88 | %0,4 | %3,6 | %0,9 | −0,5 |
| Büyük Birlik | 70 | %0,3 | %0,4 | %1,2 | −0,9 |
| BTP | 47 | %0,2 | %0,3 | %0,3 | −0,1 |
| Saadet | 26 | %0,1 | %0,8 | %1,2 | −1,1 |
| DSP | 21 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| HÜDA PAR | 20 | %0,1 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
Erdek seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 92 | 27.093 | 21.457 | %79,2 | 20.672 | 785 |
Erdek mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alaettin Mahallesi | CHP | %60,6 | %33,0 | %81,8 | 2.430 |
| Aşağıyapıcı Mahallesi | CHP | %57,1 | %32,1 | %88,1 | 202 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %57,3 | %37,6 | %81,0 | 3.164 |
| Balıklı Mahallesi | CHP | %55,8 | %32,7 | %88,8 | 188 |
| Ballıpınar Mahallesi | CHP | %68,3 | %26,0 | %91,4 | 360 |
| Belkıs Mahallesi | CHP | %68,2 | %27,4 | %96,9 | 223 |
| Çakıl Mahallesi | AK Parti | %17,2 | %75,9 | %85,0 | 1.097 |
| Çeltikçi Mahallesi | CHP | %64,7 | %31,6 | %92,2 | 244 |
| Doğanlar Mahallesi | AK Parti | %47,3 | %50,2 | %89,7 | 300 |
| Halitpaşa Mahallesi | CHP | %72,2 | %22,7 | %74,2 | 1.865 |
| Hamamlı Mahallesi | CHP | %60,6 | %25,9 | %85,1 | 215 |
| Harmanlı Mahallesi | CHP | %73,0 | %24,8 | %86,2 | 319 |
| İlhan Mahallesi | CHP | %64,3 | %29,3 | %84,9 | 312 |
| Karşıyaka Mahallesi | CHP | %60,8 | %34,6 | %75,2 | 1.846 |
| Kestanelik Mahallesi | AK Parti | %32,5 | %59,8 | %64,7 | 269 |
| Narlı Mahallesi | CHP | %70,3 | %25,9 | %82,9 | 661 |
| Ocaklar Mahallesi | CHP | %73,5 | %21,0 | %79,3 | 1.358 |
| Ormanlı Mahallesi | CHP | %66,9 | %28,1 | %86,7 | 165 |
| Paşalimanı Mahallesi | CHP | %79,4 | %15,2 | %88,5 | 191 |
| Poyrazlı Mahallesi | CHP | %64,7 | %31,8 | %73,3 | 247 |
| Sahil Mahallesi | CHP | %77,1 | %17,9 | %61,2 | 952 |
| Şahinburgaz Mahallesi | CHP | %59,9 | %34,9 | %78,8 | 401 |
| Tatlısu Mahallesi | CHP | %59,9 | %29,2 | %79,5 | 711 |
| Turan Mahallesi | AK Parti | %37,9 | %59,9 | %85,1 | 383 |
| Tuzla Mahallesi | AK Parti | %23,6 | %73,0 | %82,3 | 113 |
| Yalı Mahallesi | CHP | %66,5 | %27,5 | %77,7 | 6.455 |
| Yukarıyapıcı Mahallesi | CHP | %74,9 | %19,8 | %92,4 | 850 |
| Zeytinli Mahallesi | CHP | %64,9 | %26,0 | %71,3 | 1.572 |
İlgili sonuçlar