Burdur Merkez 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Burdur Merkez sonuçlarında CHP %46,3 ile birinci, AK Parti %42,9 ile ikinci; fark 3,4 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 10,5 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %42,9 (+9,9 puan). 35 mahalle ve köy arasından 19'unda CHP önde. CHP en güçlü Fevzi Çakmak Mahallesi (%57,4); AK Parti en güçlü Kışla Mahallesi (%59,0). Katılım %81,5 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Burdur Merkez 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Burdur Merkez, Burdur, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Burdur Merkez | Burdur | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 23.007 | %46,3 | %34,6 | %35,8 | +10,5 |
| AK Parti | 21.324 | %42,9 | %37,6 | %33,0 | +9,9 |
| İYİ Parti | 1.671 | %3,4 | %5,1 | %4,6 | −1,2 |
| Zafer Partisi | 1.294 | %2,6 | %1,3 | %1,9 | +0,7 |
| Yeniden Refah | 822 | %1,7 | %1,9 | %6,8 | −5,1 |
| Saadet | 494 | %1,0 | %0,8 | %1,2 | −0,2 |
| Büyük Birlik | 283 | %0,6 | %0,4 | %1,2 | −0,6 |
| DEM Parti | 189 | %0,4 | %0,2 | %5,4 | −5,0 |
| BTP | 128 | %0,3 | %0,2 | %0,3 | −0,0 |
| DEVA Partisi | 114 | %0,2 | %0,2 | %0,4 | −0,1 |
| TKH | 83 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,2 |
| DSP | 76 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HÜDA PAR | 47 | %0,1 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
| AB Parti | 42 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| DP | 38 | %0,1 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| Milli Yol | 32 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 27 | %0,1 | %0,0 | %0,9 | −0,9 |
| Millet | 27 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| HAK-PAR | 14 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Burdur Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 208 | 64.085 | 52.229 | %81,5 | 49.712 | 2.517 |
Burdur Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akın Mahallesi | CHP | %47,2 | %42,5 | %89,4 | 434 |
| Armağan İlci Mahallesi | CHP | %50,2 | %37,7 | %79,4 | 5.282 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %55,4 | %34,9 | %78,5 | 2.592 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | AK Parti | %38,8 | %49,9 | %85,0 | 3.108 |
| Bağlar Mahallesi | AK Parti | %43,0 | %46,6 | %83,4 | 4.301 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %54,4 | %35,8 | %76,7 | 4.873 |
| Bozkurt Mahallesi | AK Parti | %40,1 | %48,8 | %82,4 | 3.230 |
| Burç Mahallesi | CHP | %55,5 | %33,1 | %78,9 | 2.466 |
| Cemil Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %45,3 | %85,3 | 1.158 |
| Çeşmedamı Mahallesi | CHP | %52,0 | %36,4 | %81,7 | 421 |
| Değirmenler Mahallesi | CHP | %50,0 | %39,4 | %79,7 | 646 |
| Dere Mahallesi | CHP | %54,3 | %37,0 | %92,3 | 405 |
| Emek Mahallesi | CHP | %48,6 | %39,0 | %77,4 | 6.517 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | CHP | %57,4 | %31,8 | %80,2 | 3.478 |
| Hızır İlyas Mahallesi | AK Parti | %38,5 | %52,8 | %84,2 | 3.327 |
| İnönü Mahallesi | AK Parti | %40,1 | %46,0 | %86,2 | 282 |
| Karasenir Mahallesi | CHP | %45,7 | %44,4 | %80,3 | 1.767 |
| Kışla Mahallesi | AK Parti | %33,2 | %59,0 | %90,2 | 1.067 |
| Konak Mahallesi | CHP | %45,8 | %41,3 | %78,1 | 1.884 |
| Kuyu Mahallesi | CHP | %50,6 | %43,5 | %86,3 | 212 |
| Mehmet Akif Ersoy Mahallesi | AK Parti | %43,0 | %47,4 | %88,4 | 1.506 |
| Menderes Mahallesi | AK Parti | %37,8 | %53,7 | %86,3 | 2.340 |
| Necati Bey Mahallesi | AK Parti | %41,9 | %49,5 | %107,1 | 196 |
| Özgür Mahallesi | CHP | %43,1 | %40,5 | %74,3 | 1.302 |
| Pazar Mahallesi | AK Parti | %37,0 | %51,1 | %81,8 | 297 |
| Recep Mahallesi | CHP | %48,2 | %41,2 | %82,4 | 391 |
| Sakarya Mahallesi | AK Parti | %43,3 | %46,0 | %90,6 | 383 |
| Sinan Mahallesi | AK Parti | %43,7 | %51,9 | %92,6 | 215 |
| Şeker Evleri Mahallesi | AK Parti | %39,2 | %47,3 | %84,7 | 753 |
| Şirinevler Mahallesi | AK Parti | %42,0 | %47,0 | %83,9 | 4.053 |
| Tepe Mahallesi | AK Parti | %39,9 | %50,7 | %88,2 | 399 |
| Üçdibek Mahallesi | CHP | %47,1 | %45,4 | %87,4 | 318 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %46,4 | %41,8 | %79,6 | 2.749 |
| Yenice Mahallesi | CHP | %46,1 | %43,5 | %86,4 | 682 |
| Zafer Mahallesi | CHP | %47,5 | %41,9 | %78,4 | 1.051 |
İlgili sonuçlar