Eğil 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Eğil sonuçlarında AK Parti %38,1 ile birinci, DEM Parti %36,3 ile ikinci; fark 1,8 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%33,0) 5,1 puan üstünde. DEM Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %36,3 (+30,9 puan). 30 mahalle ve köy arasından 16'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Tepecik Mahallesi (%86,2); DEM Parti en güçlü Gündoğuran Mahallesi (%73,4). Katılım %88,6 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Eğil 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Eğil, Diyarbakır, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Eğil | Diyarbakır | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.589 | %38,1 | %17,6 | %33,0 | +5,1 |
| DEM Parti | 4.372 | %36,3 | %62,7 | %5,4 | +30,9 |
| Saadet | 1.635 | %13,6 | %0,8 | %1,2 | +12,4 |
| HÜDA PAR | 504 | %4,2 | %7,6 | %0,6 | +3,6 |
| Yeniden Refah | 459 | %3,8 | %4,1 | %6,8 | −3,0 |
| CHP | 189 | %1,6 | %3,8 | %35,8 | −34,2 |
| DEVA Partisi | 101 | %0,8 | %1,2 | %0,4 | +0,5 |
| İYİ Parti | 85 | %0,7 | %0,5 | %4,6 | −3,9 |
| BTP | 53 | %0,4 | %0,3 | %0,3 | +0,1 |
| DSP | 41 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| Bağımsızlar | 12 | %0,1 | %0,5 | %0,9 | −0,8 |
Eğil seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 59 | 16.089 | 14.258 | %88,6 | 12.040 | 2.218 |
Eğil mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | DEM Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akalan Mahallesi | AK Parti | %67,0 | %26,2 | %85,3 | 899 |
| Babalar Mahallesi | AK Parti | %77,9 | %19,9 | %83,9 | 193 |
| Bahşilar Mahallesi | DEM Parti | %25,3 | %54,2 | %86,8 | 802 |
| Balaban Mahallesi | AK Parti | %46,9 | %17,4 | %97,6 | 613 |
| Balım Mahallesi | AK Parti | %36,6 | %22,2 | %156,6 | 189 |
| Baysu Mahallesi | DEM Parti | %22,2 | %53,7 | %94,9 | 613 |
| Dere Mahallesi | AK Parti | %39,9 | %26,5 | %111,4 | 1.497 |
| Döşemeler Mahallesi | AK Parti | %51,1 | %15,1 | %94,0 | 251 |
| Düzlük Mahallesi | AK Parti | %45,4 | %37,9 | %90,8 | 358 |
| Gündoğuran Mahallesi | DEM Parti | %12,4 | %73,4 | %90,0 | 913 |
| Gürünlü Mahallesi | DEM Parti | %14,2 | %66,0 | %95,9 | 266 |
| Ilgın Mahallesi | HÜDA PAR | %12,9 | %15,3 | %87,4 | 309 |
| Kale Mahallesi | DEM Parti | %16,0 | %49,4 | %89,8 | 452 |
| Kalecik Mahallesi | DEM Parti | %25,0 | %60,2 | %89,9 | 198 |
| Kalkan Mahallesi | AK Parti | %36,0 | %33,3 | %113,4 | 276 |
| Kaya Mahallesi | DEM Parti | %35,2 | %39,8 | %72,0 | 879 |
| Kazanlı Mahallesi | DEM Parti | %35,4 | %39,9 | %85,3 | 430 |
| Kırkkuyu Mahallesi | AK Parti | %51,4 | %7,8 | %206,4 | 156 |
| Konak Mahallesi | DEM Parti | %35,3 | %49,1 | %91,5 | 270 |
| Meşeler Mahallesi | AK Parti | %57,7 | %29,3 | %92,6 | 673 |
| Oyalı Mahallesi | Saadet | %14,3 | %28,6 | %94,4 | 395 |
| Sağlam Mahallesi | AK Parti | %32,7 | %24,9 | %111,6 | 362 |
| Sarıca Mahallesi | AK Parti | %51,7 | %41,0 | %88,7 | 1.185 |
| Sarmaşık Mahallesi | DEM Parti | %25,8 | %42,0 | %78,1 | 572 |
| Selman Mahallesi | DEM Parti | %41,3 | %44,7 | %94,1 | 203 |
| Taşdam Mahallesi | AK Parti | %45,4 | %14,3 | %236,5 | 96 |
| Tepecik Mahallesi | AK Parti | %86,2 | %12,8 | %98,2 | 223 |
| Yatır Mahallesi | AK Parti | %40,9 | %31,1 | %84,3 | 460 |
| Yenişehir Mahallesi | DEM Parti | %23,4 | %44,3 | %43,8 | 2.054 |
| Yukarıhaydan Mahallesi | AK Parti | %70,3 | %23,6 | %96,7 | 302 |
İlgili sonuçlar