Hani 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Hani sonuçlarında DEM Parti %38,8 ile birinci, AK Parti %31,6 ile ikinci; fark 7,3 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,4) 33,4 puan üstünde. HÜDA PAR Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %23,5 (+22,9 puan). 26 mahalle ve köy arasından 18'inde DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Serenköy Mahallesi (%89,2); AK Parti en güçlü Okurköy Mahallesi (%54,8). Katılım %76,0 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Hani 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Hani, Diyarbakır, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Hani | Diyarbakır | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 5.261 | %38,8 | %62,7 | %5,4 | +33,4 |
| AK Parti | 4.279 | %31,6 | %17,6 | %33,0 | −1,4 |
| HÜDA PAR | 3.182 | %23,5 | %7,6 | %0,6 | +22,9 |
| Yeniden Refah | 485 | %3,6 | %4,1 | %6,8 | −3,2 |
| CHP | 161 | %1,2 | %3,8 | %35,8 | −34,6 |
| İYİ Parti | 74 | %0,5 | %0,5 | %4,6 | −4,1 |
| Saadet | 46 | %0,3 | %0,8 | %1,2 | −0,9 |
| BTP | 39 | %0,3 | %0,3 | %0,3 | −0,0 |
| DSP | 15 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
Hani seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 71 | 20.215 | 15.355 | %76,0 | 13.542 | 1.813 |
Hani mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abacılar Mahallesi | HÜDA PAR | %28,6 | %30,9 | %82,9 | 521 |
| Akçayurt Mahallesi | DEM Parti | %64,9 | %24,3 | %66,1 | 59 |
| Anıl Mahallesi | DEM Parti | %50,2 | %15,6 | %69,2 | 1.112 |
| Belen Mahallesi | DEM Parti | %54,9 | %22,1 | %80,5 | 1.046 |
| Çardaklı Mahallesi | DEM Parti | %40,0 | %30,2 | %78,9 | 1.049 |
| Çarşı Mahallesi | HÜDA PAR | %27,1 | %34,7 | %77,6 | 219 |
| Çukurköy Mahallesi | DEM Parti | %54,7 | %18,9 | %80,4 | 675 |
| Dereli Mahallesi | AK Parti | %28,8 | %44,4 | %82,3 | 620 |
| Gömeç Mahallesi | DEM Parti | %84,8 | %7,6 | %63,6 | 154 |
| Gürbüz Mahallesi | HÜDA PAR | %19,3 | %33,8 | %85,7 | 3.229 |
| Kalaba Mahallesi | DEM Parti | %51,5 | %43,9 | %91,4 | 245 |
| Kaledibi Mahallesi | DEM Parti | %37,0 | %33,0 | %77,8 | 433 |
| Kırım Mahallesi | DEM Parti | %54,1 | %26,3 | %80,4 | 617 |
| Kuyular Mahallesi | DEM Parti | %35,2 | %26,1 | %76,4 | 1.859 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %35,6 | %42,6 | %64,5 | 4.564 |
| Okurköy Mahallesi | AK Parti | %17,7 | %54,8 | %70,3 | 91 |
| Serenköy Mahallesi | DEM Parti | %89,2 | %5,0 | %80,3 | 208 |
| Sergen Mahallesi | DEM Parti | %55,7 | %22,7 | %69,1 | 766 |
| Soylu Mahallesi | HÜDA PAR | %25,6 | %14,9 | %100,0 | 152 |
| Süslü Mahallesi | DEM Parti | %49,7 | %21,1 | %81,2 | 282 |
| Topçular Mahallesi | DEM Parti | %47,5 | %32,7 | %83,6 | 420 |
| Uzunlar Mahallesi | DEM Parti | %49,8 | %31,0 | %70,4 | 460 |
| Veziri Mahallesi | DEM Parti | %44,3 | %41,0 | %93,4 | 152 |
| Yayvan Mahallesi | DEM Parti | %70,7 | %18,1 | %92,4 | 304 |
| Yukarıturalı Mahallesi | DEM Parti | %65,4 | %27,6 | %64,4 | 405 |
| Zirve Mahallesi | AK Parti | %32,3 | %44,3 | %76,4 | 573 |
İlgili sonuçlar