Yüksekova 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Yüksekova sonuçlarında DEM Parti %78,8 ile birinci, AK Parti %10,9 ile ikinci; fark 67,9 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,4) 73,3 puan üstünde. 21 mahalle ve köy arasından 20'sinde DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Bölük Mahallesi (%98,3); AK Parti en güçlü Dedeler Mahallesi (%26,4). Katılım %68,7 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yüksekova 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Yüksekova, Hakkari, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yüksekova | Hakkari | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 28.352 | %78,8 | %53,2 | %5,4 | +73,3 |
| AK Parti | 3.919 | %10,9 | %32,1 | %33,0 | −22,2 |
| CHP | 1.162 | %3,2 | %2,5 | %35,8 | −32,6 |
| Yeniden Refah | 940 | %2,6 | %6,9 | %6,8 | −4,2 |
| HÜDA PAR | 670 | %1,9 | %0,8 | %0,6 | +1,3 |
| Gelecek Partisi | 253 | %0,7 | %0,7 | %0,1 | +0,6 |
| İYİ Parti | 159 | %0,4 | %0,6 | %4,6 | −4,2 |
| Saadet | 151 | %0,4 | %0,3 | %1,2 | −0,8 |
| Büyük Birlik | 148 | %0,4 | %0,4 | %1,2 | −0,8 |
| HKP | 129 | %0,4 | %0,2 | %0,0 | +0,3 |
| BTP | 118 | %0,3 | %0,2 | %0,3 | +0,0 |
Yüksekova seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 177 | 57.305 | 39.389 | %68,7 | 36.001 | 3.388 |
Yüksekova mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akalın Mahallesi | DEM Parti | %73,5 | %11,7 | %74,6 | 1.113 |
| Aksu Mahallesi | HÜDA PAR | %38,6 | %6,6 | %88,8 | 375 |
| Altınoluk Mahallesi | DEM Parti | %86,3 | %8,8 | %76,0 | 459 |
| Beşbulak Mahallesi | DEM Parti | %97,0 | %0,9 | %83,7 | 412 |
| Bölük Mahallesi | DEM Parti | %98,3 | %0,4 | %87,3 | 559 |
| Cumhuriyet Mahallesi | DEM Parti | %87,1 | %7,5 | %70,2 | 6.892 |
| Dedeler Mahallesi | DEM Parti | %35,8 | %26,4 | %77,5 | 573 |
| Dize Mahallesi | DEM Parti | %82,9 | %9,1 | %67,0 | 2.718 |
| Esen Yurt Mahallesi | DEM Parti | %66,4 | %18,3 | %66,2 | 6.887 |
| Esentepe Mahallesi | DEM Parti | %81,8 | %9,9 | %68,3 | 5.107 |
| Eski Kışla Mahallesi | DEM Parti | %90,3 | %4,7 | %66,6 | 3.154 |
| Güçlü Mahallesi | DEM Parti | %87,7 | %7,8 | %67,3 | 566 |
| Güllüce Mahallesi | DEM Parti | %91,9 | %3,2 | %73,2 | 730 |
| Güngör Mahallesi | DEM Parti | %85,1 | %7,9 | %68,5 | 7.900 |
| İnanlı Mahallesi | DEM Parti | %57,6 | %19,4 | %79,0 | 1.673 |
| İpek Mahallesi | DEM Parti | %56,9 | %22,7 | %53,6 | 3.873 |
| Mezarlık Mahallesi | DEM Parti | %88,6 | %6,0 | %66,8 | 1.325 |
| Vezirli Mahallesi | DEM Parti | %79,9 | %7,2 | %74,1 | 837 |
| Yeni Mahallesi | DEM Parti | %78,9 | %11,6 | %70,5 | 9.894 |
| Yeşildere Mahallesi | DEM Parti | %80,4 | %7,6 | %68,2 | 1.972 |
| Yoncalık Mahallesi | DEM Parti | %93,4 | %5,0 | %85,0 | 286 |
İlgili sonuçlar