Yüksekova 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Yüksekova sonuçlarında DEM Parti %71,7 ile birinci, AK Parti %14,2 ile ikinci; fark 57,5 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 65,9 puan üstünde. 75 mahalle ve köy arasından 68'inde DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Bölük Mahallesi (%97,8); AK Parti en güçlü Esendere-Sarıyıldız Mahallesi (%73,2). Katılım %71,2 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yüksekova 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Yüksekova, Hakkari, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yüksekova | Hakkari | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 38.850 | %71,7 | %54,1 | %5,8 | +65,9 |
| AK Parti | 7.700 | %14,2 | %28,3 | %32,4 | −18,2 |
| CHP | 2.015 | %3,7 | %2,7 | %34,5 | −30,8 |
| Yeniden Refah | 1.638 | %3,0 | %8,1 | %7,0 | −3,9 |
| HÜDA PAR | 921 | %1,7 | %1,2 | %0,7 | +1,0 |
| MHP | 920 | %1,7 | %1,5 | %6,6 | −4,9 |
| Gelecek Partisi | 911 | %1,7 | %0,7 | %0,1 | +1,6 |
| Büyük Birlik | 520 | %1,0 | %0,6 | %1,3 | −0,3 |
| BTP | 360 | %0,7 | %0,5 | %0,4 | +0,3 |
| Saadet | 201 | %0,4 | %0,4 | %1,3 | −0,9 |
| SOL Parti | 173 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,2 |
Yüksekova seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 278 | 83.282 | 59.301 | %71,2 | 54.209 | 5.092 |
Yüksekova mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adaklı Köyü | DEM Parti | %83,2 | %4,8 | %81,8 | 740 |
| Akalın Mahallesi | DEM Parti | %70,0 | %10,4 | %74,6 | 1.113 |
| Akçalı Köyü | DEM Parti | %59,5 | %33,5 | %84,2 | 316 |
| Akocak Köyü | DEM Parti | %56,3 | %17,9 | %82,4 | 459 |
| Akpınar Köyü | DEM Parti | %85,7 | %7,9 | %68,1 | 835 |
| Aksu Mahallesi | HÜDA PAR | %38,8 | %5,9 | %88,8 | 375 |
| Altınoluk Mahallesi | DEM Parti | %84,6 | %7,8 | %75,8 | 459 |
| Armutdüzü Köyü | DEM Parti | %34,0 | %21,6 | %80,7 | 331 |
| Aşağıuluyol Köyü | DEM Parti | %94,1 | %1,8 | %76,7 | 515 |
| Bağdaş Köyü | DEM Parti | %58,2 | %15,8 | %79,4 | 645 |
| Bataklık Köyü | DEM Parti | %91,2 | %4,2 | %80,5 | 334 |
| Beşatlı Köyü | DEM Parti | %43,1 | %17,8 | %78,5 | 475 |
| Beşbulak Mahallesi | DEM Parti | %96,8 | %1,2 | %83,7 | 412 |
| Bostancık Köyü | DEM Parti | %82,5 | %10,0 | %83,7 | 263 |
| Bölük Mahallesi | DEM Parti | %97,8 | %0,2 | %87,3 | 559 |
| Bulaklı Köyü | DEM Parti | %80,5 | %13,4 | %55,9 | 152 |
| Büyükçiftlik-Kerem Zeydan Mahallesi | Gelecek Partisi | %9,5 | %10,3 | %75,5 | 689 |
| Büyükçiftlik-Merkez Mahallesi | AK Parti | %26,4 | %49,4 | %84,6 | 960 |
| Büyükçiftlik-Yeşilova Mahallesi | AK Parti | %11,0 | %45,7 | %86,4 | 1.143 |
| Cumhuriyet Mahallesi | DEM Parti | %87,1 | %7,4 | %70,3 | 6.892 |
| Çatma Köyü | DEM Parti | %78,2 | %12,3 | %94,5 | 348 |
| Çukurca Köyü | DEM Parti | %86,2 | %9,7 | %72,6 | 358 |
| Dağlıca Köyü | DEM Parti | %61,4 | %15,9 | %55,3 | 441 |
| Dedeler Mahallesi | DEM Parti | %60,2 | %27,1 | %79,8 | 573 |
| Değerli Köyü | DEM Parti | %91,5 | %2,7 | %72,7 | 737 |
| Demirkonak Köyü | DEM Parti | %92,0 | %2,2 | %84,5 | 304 |
| Dibekli Köyü | DEM Parti | %49,7 | %20,6 | %70,1 | 251 |
| Dilektaşı Köyü | DEM Parti | %58,4 | %16,2 | %67,0 | 482 |
| Dize Mahallesi | DEM Parti | %81,9 | %8,6 | %67,1 | 2.718 |
| Doğanlı Köyü | DEM Parti | %46,6 | %23,0 | %74,2 | 716 |
| Esen Yurt Mahallesi | DEM Parti | %65,8 | %17,6 | %66,0 | 6.887 |
| Esendere-Güvenli Mahallesi | DEM Parti | %58,7 | %38,6 | %72,3 | 585 |
| Esendere-Merkez Mahallesi | AK Parti | %16,3 | %57,8 | %77,7 | 2.247 |
| Esendere-Sarıyıldız Mahallesi | AK Parti | %24,2 | %73,2 | %75,3 | 332 |
| Esendere-Yılmaz Mahallesi | DEM Parti | %59,5 | %38,2 | %81,3 | 289 |
| Esentepe Mahallesi | DEM Parti | %82,1 | %9,6 | %68,1 | 5.107 |
| Eski Kışla Mahallesi | DEM Parti | %90,7 | %4,4 | %66,9 | 3.154 |
| Gökyurt Köyü | DEM Parti | %77,1 | %11,0 | %57,0 | 395 |
| Güçlü Mahallesi | DEM Parti | %87,8 | %7,5 | %67,5 | 566 |
| Güldalı Köyü | DEM Parti | %73,1 | %16,8 | %84,1 | 251 |
| Güllüce Mahallesi | DEM Parti | %93,6 | %2,6 | %73,2 | 730 |
| Güngör Mahallesi | DEM Parti | %84,7 | %8,0 | %68,5 | 7.900 |
| Gürdere Köyü | DEM Parti | %88,1 | %5,7 | %75,4 | 260 |
| Gürkavak Köyü | DEM Parti | %78,4 | %11,2 | %64,2 | 397 |
| İnanlı Mahallesi | DEM Parti | %58,9 | %19,6 | %79,0 | 1.673 |
| İpek Mahallesi | DEM Parti | %56,2 | %22,3 | %53,6 | 3.873 |
| Kadıköy | DEM Parti | %55,6 | %10,8 | %75,1 | 798 |
| Kamışlı Köyü | DEM Parti | %63,1 | %17,5 | %72,4 | 815 |
| Karabey Köyü | DEM Parti | %86,4 | %7,3 | %80,4 | 367 |
| Karlı Köyü | DEM Parti | %89,2 | %3,7 | %80,3 | 952 |
| Kazan Köyü | DEM Parti | %42,5 | %31,2 | %86,4 | 279 |
| Keçili Köyü | DEM Parti | %80,0 | %9,7 | %70,6 | 231 |
| Kısıklı Köyü | DEM Parti | %83,2 | %6,8 | %68,9 | 811 |
| Kolbaşı Köyü | DEM Parti | %46,0 | %21,6 | %88,0 | 209 |
| Köprücük Köyü | DEM Parti | %47,8 | %7,6 | %92,1 | 431 |
| Köşkönü Köyü | DEM Parti | %86,0 | %6,5 | %46,8 | 235 |
| Mezarlık Mahallesi | DEM Parti | %88,8 | %6,5 | %66,8 | 1.325 |
| Onbaşılar Köyü | DEM Parti | %90,6 | %2,3 | %54,7 | 508 |
| Ortaç Köyü | DEM Parti | %40,8 | %20,6 | %75,9 | 643 |
| Örnekköy | DEM Parti | %61,0 | %30,5 | %76,0 | 283 |
| Pınargözü Köyü | DEM Parti | %80,3 | %7,4 | %95,4 | 565 |
| Salkımlı Köyü | DEM Parti | %43,9 | %36,5 | %82,4 | 319 |
| Sarıtaş Köyü | DEM Parti | %88,3 | %7,1 | %69,3 | 424 |
| Serindere Köyü | DEM Parti | %90,2 | %4,3 | %82,5 | 206 |
| Suüstü Köyü | DEM Parti | %49,0 | %15,0 | %71,8 | 444 |
| Sürekli Köyü | DEM Parti | %79,5 | %9,0 | %83,5 | 97 |
| Tatlı Köyü | AK Parti | %17,2 | %34,5 | %125,0 | 24 |
| Tuğlu Köyü | DEM Parti | %65,9 | %19,0 | %95,1 | 244 |
| Vezirli Mahallesi | DEM Parti | %79,3 | %7,2 | %74,3 | 837 |
| Yeni Mahallesi | DEM Parti | %78,9 | %11,0 | %70,5 | 9.894 |
| Yeniışık Köyü | DEM Parti | %42,3 | %22,9 | %83,6 | 341 |
| Yeşildere Mahallesi | DEM Parti | %77,4 | %7,9 | %68,3 | 1.972 |
| Yeşiltaş Köyü | DEM Parti | %77,6 | %9,0 | %75,2 | 290 |
| Yoncalık Mahallesi | DEM Parti | %93,2 | %4,2 | %85,0 | 286 |
| Yürekli Köyü | DEM Parti | %79,8 | %10,5 | %64,5 | 211 |
İlgili sonuçlar