Şemdinli 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Şemdinli sonuçlarında DEM Parti %47,5 ile birinci, AK Parti %38,1 ile ikinci; fark 9,4 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,8) 41,7 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %38,1 (+5,7 puan). 24 mahalle ve köy arasından 17'sinde DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Günyazı Köyü (%90,7); AK Parti en güçlü Yaylapınar Köyü (%62,4). Katılım %74,6 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şemdinli 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Şemdinli, Hakkari, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Şemdinli | Hakkari | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 9.809 | %47,5 | %54,1 | %5,8 | +41,7 |
| AK Parti | 7.869 | %38,1 | %28,3 | %32,4 | +5,7 |
| Yeniden Refah | 1.854 | %9,0 | %8,1 | %7,0 | +2,0 |
| HÜDA PAR | 444 | %2,2 | %1,2 | %0,7 | +1,5 |
| Saadet | 332 | %1,6 | %0,4 | %1,3 | +0,3 |
| Büyük Birlik | 202 | %1,0 | %0,6 | %1,3 | −0,3 |
| BTP | 131 | %0,6 | %0,5 | %0,4 | +0,3 |
Şemdinli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 97 | 29.995 | 22.385 | %74,6 | 20.641 | 1.744 |
Şemdinli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alan Köyü | DEM Parti | %43,7 | %38,9 | %59,9 | 297 |
| Altınsu Köyü | DEM Parti | %79,9 | %14,4 | %75,7 | 3.196 |
| Bağlar Köyü | DEM Parti | %66,2 | %16,5 | %78,2 | 527 |
| Beşevler Mahallesi | DEM Parti | %53,2 | %40,2 | %75,1 | 2.809 |
| Beyyurdu Köyü | AK Parti | %23,3 | %51,6 | %83,8 | 271 |
| Boğazköy | DEM Parti | %45,1 | %20,0 | %89,5 | 665 |
| Bozyamaç Köyü | DEM Parti | %64,9 | %31,8 | %82,4 | 199 |
| Çalışkanlar Köyü | DEM Parti | %51,0 | %25,7 | %74,3 | 848 |
| Çatalca Köyü | DEM Parti | %76,2 | %18,7 | %72,4 | 645 |
| Çubuklu Köyü | DEM Parti | %46,6 | %36,5 | %94,4 | 234 |
| Günyazı Köyü | DEM Parti | %90,7 | %5,3 | %69,4 | 908 |
| Karşıyaka Mahallesi | DEM Parti | %61,7 | %32,8 | %75,0 | 2.444 |
| Kayalar Köyü | DEM Parti | %49,4 | %34,1 | %72,7 | 1.256 |
| Konur Köyü | AK Parti | %14,6 | %62,3 | %77,1 | 931 |
| Korgan Köyü | AK Parti | %20,2 | %52,4 | %75,2 | 2.796 |
| Navşar Mahallesi | AK Parti | %31,1 | %55,1 | %70,2 | 5.798 |
| Öveç Köyü | DEM Parti | %50,8 | %38,8 | %73,4 | 365 |
| Tekeli Köyü | DEM Parti | %81,3 | %13,1 | %59,9 | 1.557 |
| Tütünlü Köyü | AK Parti | %11,5 | %52,2 | %88,4 | 1.253 |
| Uğuraçan Köyü | AK Parti | %15,7 | %62,0 | %85,8 | 487 |
| Yayla Mahallesi | DEM Parti | %54,0 | %42,3 | %78,1 | 192 |
| Yaylapınar Köyü | AK Parti | %18,3 | %62,4 | %88,3 | 583 |
| Yeni Mahallesi | DEM Parti | %52,6 | %38,0 | %73,7 | 1.268 |
| Yufkalı Köyü | DEM Parti | %68,3 | %22,0 | %79,0 | 466 |
İlgili sonuçlar