Akkışla 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Akkışla sonuçlarında CHP %46,2 ile birinci, AK Parti %44,0 ile ikinci; fark 2,2 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 10,4 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %44,0 (+11,0 puan). 15 mahalle ve köy arasından 10'unda CHP önde. CHP en güçlü Gömürgen Yeni Mahallesi (%56,8); AK Parti en güçlü Uğurlu Mahallesi (%65,1). Katılım %90,3 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Akkışla 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Akkışla, Kayseri, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Akkışla | Kayseri | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 2.007 | %46,2 | %14,7 | %35,8 | +10,4 |
| AK Parti | 1.913 | %44,0 | %34,3 | %33,0 | +11,0 |
| İYİ Parti | 269 | %6,2 | %15,2 | %4,6 | +1,6 |
| Yeniden Refah | 102 | %2,3 | %19,2 | %6,8 | −4,4 |
| Saadet | 23 | %0,5 | %3,6 | %1,2 | −0,7 |
| Zafer Partisi | 22 | %0,5 | %3,7 | %1,9 | −1,4 |
| BTP | 7 | %0,2 | %0,3 | %0,3 | −0,1 |
Akkışla seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 22 | 5.279 | 4.766 | %90,3 | 4.343 | 423 |
Akkışla mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akin Mahallesi | CHP | %49,3 | %32,7 | %95,4 | 520 |
| Alevkışla Mahallesi | CHP | %48,9 | %39,4 | %97,5 | 199 |
| Ganişeyh Mahallesi | CHP | %48,0 | %45,3 | %92,5 | 425 |
| Girinci Mahallesi | CHP | %47,4 | %29,2 | %89,6 | 211 |
| Gömürgen Mahallesi | CHP | %52,1 | %43,6 | %93,3 | 446 |
| Gömürgen Yeni Mahallesi | CHP | %56,8 | %32,0 | %93,1 | 493 |
| Gümüşsu Mahallesi | AK Parti | %36,1 | %56,7 | %99,1 | 111 |
| Kululu Mahallesi | AK Parti | %31,0 | %59,1 | %88,2 | 559 |
| Manavuz Mahallesi | AK Parti | %36,5 | %47,9 | %94,8 | 193 |
| Ortaköy Mahallesi | CHP | %45,5 | %44,8 | %87,3 | 597 |
| Şen Mahallesi | AK Parti | %43,5 | %47,3 | %90,0 | 250 |
| Uğurlu Mahallesi | AK Parti | %31,1 | %65,1 | %94,7 | 114 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %49,8 | %46,1 | %86,3 | 593 |
| Yeşil Mahallesi | CHP | %46,7 | %46,2 | %87,2 | 274 |
| Yukarı Mahallesi | CHP | %47,4 | %45,5 | %77,6 | 294 |
İlgili sonuçlar