Özvatan 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Özvatan sonuçlarında MHP %70,1 ile birinci, İYİ Parti %9,2 ile ikinci; fark 60,9 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%6,0) 64,2 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %9,2 (+4,6 puan). 13 mahalle ve köy arasından 13'ünde MHP önde. MHP en güçlü Yukarı Boğaziçi Mahallesi (%84,4); İYİ Parti en güçlü Kavaklı Mahallesi (%40,7). Katılım %81,8 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Özvatan 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Özvatan, Kayseri, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Özvatan | Kayseri | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 1.997 | %70,1 | %2,7 | %6,0 | +64,2 |
| İYİ Parti | 263 | %9,2 | %15,2 | %4,6 | +4,6 |
| CHP | 261 | %9,2 | %14,7 | %35,8 | −26,6 |
| Büyük Birlik | 134 | %4,7 | %4,0 | %1,2 | +3,5 |
| Yeniden Refah | 132 | %4,6 | %19,2 | %6,8 | −2,2 |
| Zafer Partisi | 23 | %0,8 | %3,7 | %1,9 | −1,1 |
| Saadet | 16 | %0,6 | %3,6 | %1,2 | −0,6 |
| DEVA Partisi | 10 | %0,4 | %0,6 | %0,4 | −0,0 |
| Milli Yol | 5 | %0,2 | %0,3 | %0,0 | +0,1 |
| HÜDA PAR | 4 | %0,1 | %0,2 | %0,6 | −0,5 |
| BTP | 2 | %0,1 | %0,3 | %0,3 | −0,2 |
Özvatan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 18 | 3.749 | 3.065 | %81,8 | 2.847 | 218 |
Özvatan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alparslan Mahallesi | MHP | %68,5 | %12,4 | %78,7 | 469 |
| Aşağı Boğaziçi Mahallesi | MHP | %78,9 | %6,3 | %83,5 | 431 |
| Bahçeli Evler Mahallesi | MHP | %81,5 | %7,3 | %85,1 | 188 |
| Cumhuriyet Mahallesi | MHP | %74,6 | %4,6 | %75,3 | 368 |
| Güney Mahallesi | MHP | %80,0 | %1,9 | %90,5 | 126 |
| Kale Mahallesi | MHP | %82,7 | %2,9 | %80,2 | 399 |
| Kavaklı Mahallesi | MHP | %44,7 | %40,7 | %89,0 | 145 |
| Kermelik Mahallesi | MHP | %52,0 | %24,0 | %89,3 | 356 |
| Küpeli Mahallesi | MHP | %61,9 | %2,1 | %76,3 | 486 |
| Taşlık Mahallesi | MHP | %54,5 | %3,6 | %80,5 | 149 |
| Tuğlaşah Mahallesi | MHP | %48,5 | %6,1 | %85,4 | 41 |
| Yeni Mahallesi | MHP | %71,1 | %9,9 | %87,7 | 308 |
| Yukarı Boğaziçi Mahallesi | MHP | %84,4 | %5,2 | %78,4 | 283 |
İlgili sonuçlar