Datça 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Datça sonuçlarında CHP %45,6 ile birinci, MHP %38,7 ile ikinci; fark 6,9 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 9,8 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %38,7 (+32,8 puan). 12 mahalle ve köy arasından 8'inde CHP önde. CHP en güçlü Hızırşah Mahallesi (%59,1); MHP en güçlü Cumalı Mahallesi (%57,9). Katılım %78,5 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Datça 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Datça, Muğla, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Datça | Muğla | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 7.325 | %45,6 | %49,3 | %35,8 | +9,8 |
| MHP | 6.218 | %38,7 | %7,2 | %6,0 | +32,8 |
| Bağımsızlar | 1.473 | %9,2 | %0,5 | %0,9 | +8,2 |
| DEM Parti | 380 | %2,4 | %1,6 | %5,4 | −3,1 |
| TİP | 202 | %1,3 | %0,5 | %0,4 | +0,8 |
| İYİ Parti | 147 | %0,9 | %8,8 | %4,6 | −3,7 |
| BTP | 111 | %0,7 | %0,3 | %0,3 | +0,4 |
| Zafer Partisi | 77 | %0,5 | %1,4 | %1,9 | −1,4 |
| Yeniden Refah | 36 | %0,2 | %0,8 | %6,8 | −6,6 |
| Vatan Partisi | 35 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| Millet | 23 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Saadet | 17 | %0,1 | %0,3 | %1,2 | −1,1 |
| HÜDA PAR | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
Datça seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 68 | 21.197 | 16.632 | %78,5 | 16.057 | 575 |
Datça mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Cumalı Mahallesi | MHP | %36,4 | %57,9 | %88,2 | 756 |
| Datça Mahallesi | CHP | %36,4 | %31,6 | %76,9 | 1.052 |
| Emecik Mahallesi | MHP | %39,7 | %47,9 | %78,8 | 1.067 |
| Hızırşah Mahallesi | CHP | %59,1 | %34,1 | %93,2 | 556 |
| İskele Mahallesi | CHP | %45,0 | %35,5 | %74,4 | 12.037 |
| Karaköy Mahallesi | MHP | %44,8 | %47,8 | %86,3 | 794 |
| Kızlan Mahallesi | CHP | %47,5 | %42,2 | %80,4 | 1.344 |
| Mesudiye Mahallesi | CHP | %54,4 | %39,5 | %84,5 | 711 |
| Reşadiye Mahallesi | CHP | %53,9 | %35,7 | %82,3 | 1.127 |
| Sındı Mahallesi | CHP | %46,4 | %44,1 | %96,5 | 344 |
| Yaka Mahallesi | MHP | %43,7 | %48,8 | %83,6 | 842 |
| Yazı Mahallesi | CHP | %54,2 | %40,0 | %90,3 | 567 |
İlgili sonuçlar