Asarcık 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Asarcık sonuçlarında MHP %46,0 ile birinci, Yeniden Refah %39,6 ile ikinci; fark 6,4 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%6,0) 40,1 puan üstünde. Yeniden Refah Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %39,6 (+32,8 puan). 32 mahalle ve köy arasından 17'sinde MHP önde. MHP en güçlü Acısu Mahallesi (%77,4); Yeniden Refah en güçlü Arıcak Mahallesi (%84,6). Katılım %88,9 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Asarcık 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Asarcık, Samsun, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Asarcık | Samsun | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 4.906 | %46,0 | %2,0 | %6,0 | +40,1 |
| Yeniden Refah | 4.219 | %39,6 | %16,3 | %6,8 | +32,8 |
| İYİ Parti | 956 | %9,0 | %13,6 | %4,6 | +4,4 |
| CHP | 254 | %2,4 | %21,6 | %35,8 | −33,4 |
| Büyük Birlik | 162 | %1,5 | %2,0 | %1,2 | +0,3 |
| Saadet | 81 | %0,8 | %1,2 | %1,2 | −0,4 |
| Zafer Partisi | 42 | %0,4 | %1,4 | %1,9 | −1,5 |
| BTP | 21 | %0,2 | %0,5 | %0,3 | −0,1 |
| DP | 13 | %0,1 | %0,2 | %0,4 | −0,3 |
Asarcık seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 55 | 12.696 | 11.281 | %88,9 | 10.654 | 627 |
Asarcık mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | Yeniden Refah | Katılım | Seçmen |
|---|
| Acısu Mahallesi | MHP | %77,4 | %15,8 | %78,9 | 998 |
| Akyazı Mahallesi | MHP | %59,6 | %30,9 | %81,9 | 800 |
| Alan Mahallesi | MHP | %53,1 | %29,2 | %86,4 | 418 |
| Alişar Mahallesi | MHP | %60,5 | %23,1 | %91,0 | 234 |
| Arıcak Mahallesi | Yeniden Refah | %11,5 | %84,6 | %83,1 | 201 |
| Armutlu Mahallesi | MHP | %37,1 | %28,8 | %94,8 | 615 |
| Aşuru Mahallesi | MHP | %51,5 | %41,2 | %100,0 | 71 |
| Atatürk Mahallesi | Yeniden Refah | %39,2 | %46,0 | %84,3 | 781 |
| Ayaklıalan Mahallesi | MHP | %73,1 | %20,6 | %96,5 | 172 |
| Aydınköy Mahallesi | Yeniden Refah | %42,9 | %46,8 | %93,7 | 695 |
| Biçincik Mahallesi | Yeniden Refah | %38,4 | %46,7 | %85,8 | 906 |
| Çulhaoğlu Mahallesi | MHP | %66,5 | %22,2 | %92,4 | 303 |
| Dağcılar Mahallesi | Yeniden Refah | %38,1 | %57,7 | %87,0 | 115 |
| Emirmusa Mahallesi | Yeniden Refah | %31,3 | %55,2 | %92,3 | 607 |
| Esentepe Mahallesi | Yeniden Refah | %27,2 | %54,3 | %95,9 | 195 |
| Gökgöl Mahallesi | MHP | %71,6 | %25,7 | %89,9 | 503 |
| Gülveren Mahallesi | MHP | %67,5 | %17,5 | %95,1 | 185 |
| Gündoğdu Mahallesi | İYİ Parti | %29,0 | %19,7 | %92,9 | 380 |
| Hisariye Mahallesi | Yeniden Refah | %31,0 | %43,7 | %92,5 | 106 |
| İmamlı Mahallesi | Yeniden Refah | %42,1 | %47,7 | %94,1 | 221 |
| Kesealan Mahallesi | Yeniden Refah | %28,2 | %62,1 | %94,2 | 156 |
| Kılavuzlu Mahallesi | Yeniden Refah | %17,2 | %80,4 | %87,7 | 1.003 |
| Koşaca Mahallesi | MHP | %46,4 | %38,6 | %98,0 | 304 |
| Kuyumcuoğlu Mahallesi | MHP | %57,4 | %18,3 | %91,5 | 224 |
| Musaağa Mahallesi | MHP | %51,3 | %28,9 | %96,4 | 387 |
| Sakızlık Mahallesi | MHP | %52,1 | %24,5 | %91,1 | 112 |
| Uluköy Mahallesi | MHP | %55,7 | %30,2 | %97,8 | 224 |
| Yarımca Mahallesi | Yeniden Refah | %40,5 | %47,3 | %74,5 | 106 |
| Yaylaköy Mahallesi | Yeniden Refah | %29,4 | %61,5 | %89,5 | 401 |
| Yeniömerli Mahallesi | MHP | %54,8 | %24,4 | %91,6 | 691 |
| Yeşildere Mahallesi | Yeniden Refah | %41,9 | %41,9 | %68,4 | 117 |
| Yeşilköy Mahallesi | MHP | %49,7 | %37,8 | %86,7 | 465 |
İlgili sonuçlar