İdil 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
İdil sonuçlarında DEM Parti %71,3 ile birinci, AK Parti %20,0 ile ikinci; fark 51,3 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,4) 65,8 puan üstünde. 5 mahalle ve köy arasından 5'inde DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Yeni Mahallesi (%78,8); AK Parti en güçlü Aşağı Mahallesi (%31,7). Katılım %64,1 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
İdil 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — İdil, Şırnak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | İdil | Şırnak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 7.909 | %71,3 | %53,8 | %5,4 | +65,8 |
| AK Parti | 2.215 | %20,0 | %27,9 | %33,0 | −13,1 |
| HÜDA PAR | 385 | %3,5 | %2,1 | %0,6 | +2,9 |
| CHP | 218 | %2,0 | %4,3 | %35,8 | −33,8 |
| Zafer Partisi | 178 | %1,6 | %0,9 | %1,9 | −0,3 |
| İYİ Parti | 104 | %0,9 | %0,6 | %4,6 | −3,7 |
| Saadet | 53 | %0,5 | %0,3 | %1,2 | −0,7 |
| BTP | 36 | %0,3 | %0,5 | %0,3 | +0,0 |
İdil seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 57 | 18.795 | 12.055 | %64,1 | 11.098 | 957 |
İdil mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aşağı Mahallesi | DEM Parti | %52,3 | %31,7 | %68,9 | 1.589 |
| Atakent Mahallesi | DEM Parti | %66,3 | %23,6 | %66,2 | 3.244 |
| Turgut Özal Mahallesi | DEM Parti | %75,6 | %18,8 | %61,9 | 4.629 |
| Yeni Mahallesi | DEM Parti | %78,8 | %13,5 | %61,5 | 6.211 |
| Yukarı Mahallesi | DEM Parti | %66,2 | %23,7 | %68,1 | 3.122 |
İlgili sonuçlar