Turhal 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Turhal sonuçlarında CHP %41,3 ile birinci, AK Parti %26,8 ile ikinci; fark 14,5 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 5,5 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %24,4 (+18,4 puan). 31 mahalle ve köy arasından 21'inde CHP önde. CHP en güçlü Ray Mahallesi (%90,2); AK Parti en güçlü Kazım Karabekir Mahallesi (%44,2). Katılım %83,0 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Turhal 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Turhal, Tokat, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Turhal | Tokat | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 15.588 | %41,3 | %15,5 | %35,8 | +5,5 |
| AK Parti | 10.102 | %26,8 | %31,9 | %33,0 | −6,3 |
| MHP | 9.211 | %24,4 | %42,7 | %6,0 | +18,4 |
| Bağımsızlar | 1.468 | %3,9 | %0,7 | %0,9 | +2,9 |
| Yeniden Refah | 387 | %1,0 | %3,0 | %6,8 | −5,8 |
| Saadet | 334 | %0,9 | %0,8 | %1,2 | −0,3 |
| İYİ Parti | 320 | %0,8 | %2,9 | %4,6 | −3,8 |
| BTP | 218 | %0,6 | %0,2 | %0,3 | +0,3 |
| HÜDA PAR | 43 | %0,1 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
| DEM Parti | 36 | %0,1 | %0,1 | %5,4 | −5,3 |
| DEVA Partisi | 34 | %0,1 | %0,2 | %0,4 | −0,3 |
| HKP | 18 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Turhal seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 153 | 47.356 | 39.318 | %83,0 | 37.759 | 1.559 |
Turhal mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Bahar Mahallesi | CHP | %53,3 | %14,8 | %88,7 | 662 |
| Borsa Mahallesi | CHP | %64,3 | %16,9 | %109,2 | 368 |
| Boyacılar Mahallesi | AK Parti | %21,3 | %37,0 | %86,1 | 1.143 |
| Camikebir Mahallesi | CHP | %46,3 | %25,7 | %79,0 | 566 |
| Celal Mahallesi | CHP | %42,1 | %27,7 | %79,0 | 895 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %43,8 | %24,7 | %80,8 | 9.589 |
| Çevlikler Mahallesi | CHP | %51,8 | %18,0 | %88,8 | 1.127 |
| Emek Mahallesi | MHP | %20,1 | %33,9 | %84,4 | 1.087 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %54,9 | %19,0 | %84,1 | 911 |
| Gazi Osman Paşa Mahallesi | AK Parti | %26,8 | %36,2 | %83,4 | 1.336 |
| Gündoğdu Mahallesi | CHP | %68,0 | %11,3 | %87,8 | 975 |
| Güneş Mahallesi | CHP | %72,8 | %9,9 | %92,4 | 344 |
| Gürsel Mahallesi | CHP | %74,1 | %12,0 | %87,9 | 594 |
| Hacılar Mahallesi | AK Parti | %13,4 | %28,9 | %92,8 | 545 |
| Hamam Mahallesi | CHP | %77,0 | %10,7 | %90,8 | 1.108 |
| Kayacık Mahallesi | MHP | %24,2 | %30,3 | %82,7 | 1.738 |
| Kazım Karabekir Mahallesi | AK Parti | %12,5 | %44,2 | %84,2 | 1.856 |
| Kova Mahallesi | CHP | %42,8 | %28,5 | %84,8 | 782 |
| Maraşal Fevzi Çakmak Mahallesi | CHP | %50,7 | %22,9 | %76,7 | 1.946 |
| Mevlana Mahallesi | AK Parti | %26,0 | %33,8 | %83,2 | 1.480 |
| Meydan Mahallesi | CHP | %55,3 | %20,8 | %84,5 | 995 |
| Mimar Sinan Mahallesi | CHP | %37,2 | %28,5 | %79,9 | 5.709 |
| Müftü Mahallesi | AK Parti | %18,3 | %40,7 | %84,7 | 1.770 |
| Nurkavak Mahallesi | CHP | %46,7 | %23,5 | %89,6 | 618 |
| Osmangazi Mahallesi | CHP | %46,4 | %27,7 | %77,9 | 2.636 |
| Pazar Mahallesi | AK Parti | %33,2 | %35,1 | %96,0 | 400 |
| Ray Mahallesi | CHP | %90,2 | %4,6 | %87,5 | 1.104 |
| Varvara Mahallesi | CHP | %58,8 | %17,1 | %86,3 | 833 |
| Yavuz Selim Mahallesi | CHP | %35,3 | %30,8 | %80,4 | 2.012 |
| Yeşilırmak Mahallesi | CHP | %54,1 | %19,6 | %89,4 | 417 |
| Yunus Emre Mahallesi | AK Parti | %21,4 | %38,7 | %81,8 | 1.810 |
İlgili sonuçlar