Bahçesaray 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Bahçesaray sonuçlarında DEM Parti %21,3 ile birinci, AK Parti %21,2 ile ikinci; fark 0,1 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,4) 15,9 puan üstünde. DEVA Partisi Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,1 (+18,7 puan). 20 mahalle ve köy arasından 4'ünde DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Kaşıkçılar Mahallesi (%53,4); AK Parti en güçlü Fekiye Teyran Mahallesi (%36,0). Katılım %74,9 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Bahçesaray 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Bahçesaray, Van, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Bahçesaray | Van | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 1.166 | %21,3 | %55,3 | %5,4 | +15,9 |
| AK Parti | 1.158 | %21,2 | %28,8 | %33,0 | −11,9 |
| DEVA Partisi | 1.044 | %19,1 | %0,9 | %0,4 | +18,7 |
| Yeniden Refah | 887 | %16,2 | %6,1 | %6,8 | +9,4 |
| Bağımsızlar | 867 | %15,9 | %0,6 | %0,9 | +14,9 |
| İYİ Parti | 108 | %2,0 | %0,6 | %4,6 | −2,6 |
| Saadet | 84 | %1,5 | %0,5 | %1,2 | +0,3 |
| CHP | 65 | %1,2 | %2,8 | %35,8 | −34,6 |
| BTP | 54 | %1,0 | %0,4 | %0,3 | +0,7 |
| HÜDA PAR | 33 | %0,6 | %2,0 | %0,6 | +0,0 |
Bahçesaray seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 40 | 8.138 | 6.093 | %74,9 | 5.466 | 627 |
Bahçesaray mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akyayla Mahallesi | DEVA Partisi | %5,3 | %7,2 | %71,1 | 322 |
| Altındere Mahallesi | DEM Parti | %43,9 | %14,6 | %80,2 | 530 |
| Altıntas Mahallesi | Yeniden Refah | %4,5 | %27,1 | %84,0 | 188 |
| Arvas Mahallesi | Yeniden Refah | %8,5 | %17,3 | %77,9 | 367 |
| Bağcılar Mahallesi | DEVA Partisi | %2,6 | %26,1 | %78,6 | 430 |
| Cevizlibelen Mahallesi | DEM Parti | %43,1 | %25,3 | %75,9 | 581 |
| Çatbayır Mahallesi | Bağımsızlar | %18,0 | %8,4 | %68,4 | 532 |
| Çiçekli Mahallesi | Yeniden Refah | %2,8 | %13,9 | %65,0 | 123 |
| Çömlekçi Mahallesi | Bağımsızlar | %12,7 | %14,9 | %84,0 | 244 |
| Elmayaka Mahallesi | Bağımsızlar | %10,2 | %13,0 | %78,6 | 463 |
| Fekiye Teyran Mahallesi | AK Parti | %2,7 | %36,0 | %87,0 | 92 |
| Güneyyamaç Mahallesi | Yeniden Refah | %21,2 | %18,5 | %73,3 | 577 |
| İslam Mahallesi | AK Parti | %23,3 | %28,6 | %72,0 | 2.113 |
| Kaşıkçılar Mahallesi | DEM Parti | %53,4 | %29,4 | %78,3 | 443 |
| Paşaköy Mahallesi | DEVA Partisi | %12,1 | %15,2 | %82,2 | 45 |
| Şişli Mahallesi | Bağımsızlar | %0,0 | %14,3 | %77,3 | 88 |
| Ulubeyli Mahallesi | Yeniden Refah | %2,4 | %11,3 | %77,9 | 199 |
| Ünlüce Mahallesi | DEM Parti | %37,3 | %25,3 | %74,5 | 220 |
| Yaşlıkavak Mahallesi | DEVA Partisi | %5,1 | %20,9 | %69,7 | 271 |
| Yaylakonak Mahallesi | Yeniden Refah | %9,6 | %17,2 | %70,6 | 310 |
İlgili sonuçlar