Özalp 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Özalp sonuçlarında DEM Parti %71,5 ile birinci, AK Parti %18,7 ile ikinci; fark 52,8 puan. DEM Parti burada Türkiye ortalamasının (%5,4) 66,1 puan üstünde. 58 mahalle ve köy arasından 54'ünde DEM Parti önde. DEM Parti en güçlü Altınboğa Mahallesi (%92,2); AK Parti en güçlü Karlıyamaç Mahallesi (%66,3). Katılım %68,7 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Özalp 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Özalp, Van, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Özalp | Van | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DEM Parti | 15.505 | %71,5 | %55,3 | %5,4 | +66,1 |
| AK Parti | 4.050 | %18,7 | %28,8 | %33,0 | −14,4 |
| CHP | 640 | %3,0 | %2,8 | %35,8 | −32,8 |
| Yeniden Refah | 617 | %2,8 | %6,1 | %6,8 | −3,9 |
| HÜDA PAR | 215 | %1,0 | %2,0 | %0,6 | +0,4 |
| Zafer Partisi | 196 | %0,9 | %0,7 | %1,9 | −1,0 |
| İYİ Parti | 186 | %0,9 | %0,6 | %4,6 | −3,8 |
| BTP | 139 | %0,6 | %0,4 | %0,3 | +0,3 |
| Saadet | 86 | %0,4 | %0,5 | %1,2 | −0,8 |
| Milli Yol | 50 | %0,2 | %0,0 | %0,0 | +0,2 |
Özalp seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 133 | 35.729 | 24.556 | %68,7 | 21.684 | 2.872 |
Özalp mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DEM Parti | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aksorguç Mahallesi | DEM Parti | %60,4 | %21,3 | %69,0 | 910 |
| Altınboğa Mahallesi | DEM Parti | %92,2 | %4,7 | %70,4 | 379 |
| Aşağıakçagül Mahallesi | DEM Parti | %86,1 | %9,9 | %73,8 | 458 |
| Aşağıbalçıklı Mahallesi | DEM Parti | %77,0 | %17,6 | %70,5 | 298 |
| Aşağıkoçkıran Mahallesi | DEM Parti | %84,5 | %10,7 | %48,9 | 597 |
| Aşağımollahasan Mahallesi | DEM Parti | %63,5 | %26,4 | %72,0 | 525 |
| Aşağıtulgalı Mahallesi | DEM Parti | %75,0 | %14,5 | %79,1 | 1.160 |
| Aşağıyorganlı Mahallesi | DEM Parti | %81,6 | %14,9 | %71,3 | 348 |
| Bağrıaçık Mahallesi | DEM Parti | %66,3 | %25,7 | %69,2 | 617 |
| Bodurağaç Mahallesi | DEM Parti | %83,8 | %10,6 | %77,6 | 205 |
| Boğazkesen Mahallesi | DEM Parti | %77,3 | %9,5 | %85,9 | 751 |
| Boyaldı Mahallesi | DEM Parti | %52,0 | %38,2 | %58,0 | 1.006 |
| Cumhuriyet Mahallesi | DEM Parti | %62,3 | %23,9 | %63,0 | 1.353 |
| Çamurlu Mahallesi | DEM Parti | %71,6 | %16,8 | %53,9 | 566 |
| Çavuşlar Mahallesi | DEM Parti | %64,9 | %28,1 | %76,8 | 194 |
| Çırakköy Mahallesi | DEM Parti | %85,7 | %6,0 | %90,2 | 164 |
| Çubuklu Mahallesi | DEM Parti | %90,5 | %4,8 | %71,1 | 1.408 |
| Dağdeviren Mahallesi | DEM Parti | %61,2 | %30,5 | %80,3 | 559 |
| Damlacık Mahallesi | DEM Parti | %74,1 | %19,0 | %74,3 | 327 |
| Dorutay Mahallesi | DEM Parti | %71,6 | %15,8 | %49,0 | 694 |
| Dönerdere Mahallesi | DEM Parti | %44,6 | %32,9 | %74,7 | 328 |
| Eğribelen Mahallesi | DEM Parti | %86,4 | %6,3 | %75,9 | 294 |
| Emek Mahallesi | Yeniden Refah | %1,7 | %23,3 | %62,9 | 97 |
| Eski Emek Mahallesi | DEM Parti | %70,5 | %15,9 | %87,7 | 513 |
| Gözdeğmez Mahallesi | DEM Parti | %66,5 | %21,8 | %69,4 | 284 |
| Gültepe Mahallesi | DEM Parti | %83,6 | %12,4 | %64,2 | 570 |
| Günyüzlü Mahallesi | DEM Parti | %84,3 | %10,8 | %74,9 | 463 |
| Hacıali Mahallesi | DEM Parti | %84,4 | %6,1 | %89,7 | 565 |
| Hacıkışlak Mahallesi | DEM Parti | %70,2 | %20,5 | %64,9 | 296 |
| Hazine Mahallesi | DEM Parti | %58,0 | %32,9 | %77,9 | 408 |
| İstasyon Mahallesi | DEM Parti | %64,1 | %28,0 | %55,0 | 2.668 |
| Kalecik Mahallesi | DEM Parti | %60,5 | %29,6 | %81,7 | 306 |
| Kargalı Mahallesi | AK Parti | %38,8 | %49,6 | %77,8 | 753 |
| Karlıyamaç Mahallesi | AK Parti | %28,6 | %66,3 | %58,1 | 198 |
| Kaşıkara Mahallesi | DEM Parti | %56,3 | %26,7 | %80,3 | 356 |
| Kırkçalı Mahallesi | DEM Parti | %70,7 | %19,3 | %71,6 | 795 |
| Mahmudiye Mahallesi | DEM Parti | %48,5 | %30,3 | %56,5 | 2.412 |
| Mehmetalan Mahallesi | DEM Parti | %77,9 | %16,1 | %73,1 | 316 |
| Mollatopuz Mahallesi | DEM Parti | %70,3 | %26,2 | %62,0 | 345 |
| Oymaklı Mahallesi | DEM Parti | %86,5 | %8,3 | %54,5 | 616 |
| Sağmalı Mahallesi | DEM Parti | %78,1 | %12,7 | %58,8 | 2.186 |
| Sarıköy Mahallesi | DEM Parti | %66,5 | %21,9 | %84,8 | 772 |
| Savatlı Mahallesi | DEM Parti | %91,0 | %3,8 | %80,1 | 413 |
| Seydibey Mahallesi | DEM Parti | %91,5 | %3,9 | %79,7 | 861 |
| Sugeçer Mahallesi | DEM Parti | %87,1 | %10,2 | %75,4 | 467 |
| Şehittepe Mahallesi | DEM Parti | %78,4 | %13,7 | %75,9 | 615 |
| Şemsettin Mahallesi | DEM Parti | %69,9 | %18,1 | %59,9 | 431 |
| Tepedam Mahallesi | DEM Parti | %77,9 | %9,8 | %77,3 | 792 |
| Yarımkaya Mahallesi | DEM Parti | %90,1 | %2,1 | %80,3 | 198 |
| Yavuzlar Mahallesi | DEM Parti | %68,7 | %22,9 | %76,4 | 203 |
| Yukarıayazca Mahallesi | DEM Parti | %77,4 | %12,1 | %78,1 | 338 |
| Yukarıbalçıklı Mahallesi | DEM Parti | %87,4 | %8,9 | %82,0 | 543 |
| Yukarıçavdarlık Mahallesi | DEM Parti | %61,0 | %29,3 | %75,1 | 297 |
| Yukarımollahasan Mahallesi | DEM Parti | %61,6 | %28,4 | %61,3 | 489 |
| Yukarıtulgalı Mahallesi | DEM Parti | %81,7 | %10,3 | %76,3 | 934 |
| Yukarıyorganlı Mahallesi | AK Parti | %27,5 | %54,9 | %52,7 | 112 |
| Yumruklu Mahallesi | DEM Parti | %88,7 | %6,9 | %72,3 | 537 |
| Yünkuşak Mahallesi | DEM Parti | %58,8 | %30,7 | %68,3 | 439 |
İlgili sonuçlar