Yalova Merkez 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Yalova Merkez sonuçlarında CHP %46,4 ile birinci, AK Parti %40,3 ile ikinci; fark 6,0 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 10,6 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %40,3 (+7,3 puan). 14 mahalle ve köy arasından 11'inde CHP önde. CHP en güçlü Bahçelievler Mahallesi (%60,2); AK Parti en güçlü Mustafa Kemal Paşa Mahallesi (%47,7). Katılım %68,7 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yalova Merkez 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Yalova Merkez, Yalova, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yalova Merkez | Yalova | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 27.122 | %46,4 | %43,1 | %35,8 | +10,6 |
| AK Parti | 23.589 | %40,3 | %41,1 | %33,0 | +7,3 |
| DEM Parti | 1.802 | %3,1 | %2,0 | %5,4 | −2,3 |
| Yeniden Refah | 1.472 | %2,5 | %1,9 | %6,8 | −4,3 |
| Zafer Partisi | 1.139 | %1,9 | %1,3 | %1,9 | +0,1 |
| İYİ Parti | 930 | %1,6 | %1,1 | %4,6 | −3,0 |
| Memleket | 644 | %1,1 | %0,5 | %0,2 | +0,9 |
| Saadet | 494 | %0,8 | %0,8 | %1,2 | −0,4 |
| DEVA Partisi | 261 | %0,4 | %0,8 | %0,4 | +0,1 |
| Gelecek Partisi | 237 | %0,4 | %0,2 | %0,1 | +0,3 |
| HÜDA PAR | 205 | %0,4 | %0,3 | %0,6 | −0,2 |
| BTP | 148 | %0,3 | %0,2 | %0,3 | −0,0 |
| TİP | 119 | %0,2 | %0,1 | %0,4 | −0,2 |
| TKP | 59 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 57 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 56 | %0,1 | %0,0 | %0,9 | −0,9 |
| Millet | 28 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| DSP | 28 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| AB Parti | 23 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| AP | 23 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| HAK-PAR | 21 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 8 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Yalova Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 263 | 89.084 | 61.221 | %68,7 | 58.465 | 2.756 |
Yalova Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adnan Menderes Mahallesi | CHP | %49,0 | %37,3 | %70,2 | 9.202 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | AK Parti | %39,2 | %45,2 | %65,8 | 7.496 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %60,2 | %30,5 | %67,1 | 8.053 |
| Bayraktepe Mahallesi | AK Parti | %37,3 | %45,5 | %64,4 | 6.190 |
| Dere Mahallesi | CHP | %44,4 | %43,8 | %69,3 | 6.709 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | CHP | %50,4 | %38,0 | %70,5 | 6.676 |
| Gazi Osman Paşa Mahallesi | CHP | %45,0 | %42,8 | %70,9 | 10.162 |
| İsmet Paşa Mahallesi | CHP | %44,5 | %41,6 | %69,4 | 11.562 |
| Kazım Karabekir Mahallesi | CHP | %43,4 | %37,3 | %64,9 | 3.736 |
| Mustafa Kemal Paşa Mahallesi | AK Parti | %40,1 | %47,7 | %68,6 | 6.391 |
| Paşakent Mahallesi | CHP | %51,5 | %37,5 | %75,9 | 1.558 |
| Rüstem Paşa Mahallesi | CHP | %53,1 | %37,4 | %70,0 | 4.413 |
| Seyrantepe Mahallesi | CHP | %43,9 | %20,4 | %71,2 | 1.332 |
| Süleyman Bey Mahallesi | CHP | %47,7 | %40,7 | %68,1 | 5.604 |
İlgili sonuçlar