Kula 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Kula sonuçlarında CHP %53,6 ile birinci, MHP %40,2 ile ikinci; fark 13,4 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 11,6 puan üstünde. MHP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %40,2 (+38,6 puan). 60 mahalle ve köy arasından 38'inde CHP önde. CHP en güçlü Encekler Mahallesi (%96,5); MHP en güçlü Ayazören Mahallesi (%80,8). Katılım %89,0 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kula 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Kula, Manisa, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Kula | Manisa | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 15.469 | %53,6 | %57,3 | %42,0 | +11,6 |
| MHP | 11.606 | %40,2 | %29,8 | %1,7 | +38,6 |
| İYİ Parti | 486 | %1,7 | %4,9 | %3,4 | −1,7 |
| Yeniden Refah | 371 | %1,3 | %3,5 | %6,1 | −4,8 |
| Zafer Partisi | 165 | %0,6 | %1,0 | %1,9 | −1,4 |
| DP | 125 | %0,4 | %0,6 | %0,2 | +0,3 |
| Millet | 115 | %0,4 | %0,3 | %0,1 | +0,3 |
| AB Parti | 74 | %0,3 | %0,3 | %0,0 | +0,2 |
| HAK-PAR | 70 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| YTP | 60 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| BTP | 56 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| Gelecek Partisi | 47 | %0,2 | %0,5 | %0,0 | +0,1 |
| HÜDA PAR | 47 | %0,2 | %0,3 | %0,4 | −0,2 |
| EMEP | 38 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Memleket | 37 | %0,1 | %0,3 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 31 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 25 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| TKH | 19 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| DSP | 18 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Kula seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 144 | 34.898 | 31.054 | %89,0 | 28.859 | 2.195 |
Kula mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 4 Eylül Mahallesi | CHP | %55,4 | %39,0 | %80,7 | 8.568 |
| Ahmetli Mahallesi | MHP | %39,2 | %56,7 | %97,1 | 105 |
| Akgün Mahallesi | CHP | %48,5 | %46,8 | %88,0 | 1.838 |
| Aktaş Mahallesi | CHP | %50,7 | %43,5 | %96,1 | 153 |
| Ayazören Mahallesi | MHP | %14,2 | %80,8 | %96,6 | 356 |
| Ayvatlar Mahallesi | CHP | %49,1 | %47,2 | %94,9 | 118 |
| Balıbey Mahallesi | CHP | %51,1 | %43,3 | %93,5 | 217 |
| Başıbüyük Mahallesi | CHP | %53,9 | %36,2 | %94,4 | 462 |
| Battalmustafa Mahallesi | CHP | %64,4 | %31,1 | %96,6 | 147 |
| Bayramşah Mahallesi | MHP | %42,1 | %44,7 | %92,2 | 141 |
| Bebekli Mahallesi | CHP | %53,3 | %37,8 | %90,7 | 752 |
| Bey Mahallesi | CHP | %54,5 | %41,3 | %89,2 | 2.187 |
| Börtlüce Mahallesi | MHP | %27,5 | %61,3 | %100,0 | 156 |
| Camii Cedit Mahallesi | CHP | %52,9 | %40,4 | %88,2 | 644 |
| Çarıkballı Mahallesi | CHP | %65,1 | %27,4 | %96,1 | 864 |
| Çarıkmahmutlu Mahallesi | MHP | %25,0 | %65,0 | %103,1 | 127 |
| Çiftçiibrahim Mahallesi | MHP | %42,2 | %45,2 | %95,7 | 164 |
| Dereköy Mahallesi | MHP | %41,4 | %54,6 | %95,0 | 302 |
| Emre Mahallesi | MHP | %28,7 | %59,4 | %97,0 | 164 |
| Encekler Mahallesi | CHP | %96,5 | %2,9 | %95,5 | 335 |
| Erenbağı Mahallesi | CHP | %48,8 | %46,3 | %102,2 | 90 |
| Eroğlu Mahallesi | CHP | %58,0 | %34,5 | %95,7 | 301 |
| Esenyazı Mahallesi | CHP | %63,2 | %25,9 | %96,4 | 495 |
| Evciler Mahallesi | CHP | %50,7 | %39,1 | %93,8 | 177 |
| Gökçeören Mahallesi | CHP | %59,7 | %32,9 | %93,5 | 1.706 |
| Gökdere Mahallesi | MHP | %26,3 | %57,9 | %95,5 | 112 |
| Gölbaşı Mahallesi | CHP | %58,5 | %34,9 | %95,2 | 228 |
| Güvercinlik Mahallesi | CHP | %57,7 | %35,4 | %96,7 | 305 |
| Hacıtufan Mahallesi | MHP | %20,9 | %74,6 | %94,7 | 225 |
| Hamidiye Mahallesi | MHP | %44,7 | %48,0 | %101,4 | 138 |
| Hayalli Mahallesi | MHP | %34,3 | %63,7 | %97,3 | 113 |
| İbrahimağa Mahallesi | CHP | %69,4 | %25,0 | %97,7 | 130 |
| İncesu Mahallesi | CHP | %50,4 | %38,5 | %98,0 | 151 |
| Kalınharman Mahallesi | CHP | %85,6 | %10,6 | %95,9 | 146 |
| Karaoba Mahallesi | MHP | %45,5 | %54,5 | %125,0 | 20 |
| Kavacık Mahallesi | MHP | %31,6 | %63,5 | %94,1 | 388 |
| Kenger Mahallesi | CHP | %86,9 | %6,6 | %95,6 | 135 |
| Kızılkaya Mahallesi | CHP | %48,3 | %46,8 | %91,5 | 543 |
| Konurca Mahallesi | MHP | %20,9 | %64,1 | %98,6 | 211 |
| Körez Mahallesi | CHP | %58,3 | %37,0 | %94,7 | 529 |
| Narıncalıpıtrak Mahallesi | MHP | %43,3 | %49,3 | %94,9 | 711 |
| Narıncalısüleyman Mahallesi | CHP | %51,0 | %39,2 | %97,6 | 169 |
| Ortaköy Mahallesi | CHP | %63,4 | %22,2 | %95,4 | 217 |
| Papuçlu Mahallesi | CHP | %54,7 | %43,1 | %97,5 | 198 |
| Sandal Mahallesi | CHP | %71,1 | %21,5 | %95,0 | 896 |
| Saraçlar Mahallesi | CHP | %81,2 | %17,1 | %94,2 | 342 |
| Sarnıç Mahallesi | MHP | %29,2 | %66,9 | %96,8 | 252 |
| Seyitali Mahallesi | CHP | %52,8 | %41,5 | %82,7 | 2.866 |
| Söğütdere Mahallesi | MHP | %40,8 | %47,4 | %100,0 | 99 |
| Şehitlioğlu Mahallesi | CHP | %55,4 | %37,1 | %99,5 | 368 |
| Şeremet Mahallesi | CHP | %50,5 | %44,0 | %95,1 | 203 |
| Şeritli Mahallesi | CHP | %51,4 | %41,4 | %100,0 | 149 |
| Şıhlı Mahallesi | MHP | %41,5 | %53,7 | %98,2 | 56 |
| Tatlıçeşme Mahallesi | CHP | %53,5 | %39,6 | %98,2 | 114 |
| Topuzdamları Mahallesi | MHP | %31,0 | %63,7 | %99,5 | 218 |
| Yağbastı Mahallesi | CHP | %48,9 | %34,0 | %112,0 | 50 |
| Yeniköy Mahallesi | CHP | %48,1 | %44,3 | %98,8 | 86 |
| Yeşilyayla Mahallesi | MHP | %36,1 | %53,3 | %95,2 | 210 |
| Yurtbaşı Mahallesi | MHP | %38,6 | %55,7 | %97,3 | 221 |
| Zaferiye Mahallesi | CHP | %56,0 | %38,5 | %86,6 | 3.530 |
İlgili sonuçlar