Taraklı 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Taraklı sonuçlarında AK Parti %56,9 ile birinci, Yeniden Refah %16,6 ile ikinci; fark 40,3 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%36,4) 20,4 puan üstünde. Yeniden Refah 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %16,6 (+10,5 puan). 22 mahalle ve köy arasından 22'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Mahdumlar Mahallesi (%84,6); Yeniden Refah en güçlü Hacıyakup Mahallesi (%29,4). Katılım %93,5 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Taraklı 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Taraklı, Sakarya, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Taraklı | Sakarya | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.693 | %56,9 | %47,2 | %36,4 | +20,4 |
| Yeniden Refah | 785 | %16,6 | %12,8 | %6,1 | +10,5 |
| Saadet | 425 | %9,0 | %12,4 | %1,0 | +8,0 |
| CHP | 392 | %8,3 | %16,5 | %42,0 | −33,7 |
| İYİ Parti | 163 | %3,4 | %4,0 | %3,4 | +0,1 |
| Zafer Partisi | 65 | %1,4 | %3,1 | %1,9 | −0,6 |
| DEVA Partisi | 36 | %0,8 | %0,6 | %0,3 | +0,5 |
| Bağımsızlar | 27 | %0,6 | %0,1 | %0,2 | +0,4 |
| BTP | 24 | %0,5 | %0,4 | %0,2 | +0,3 |
| DEM Parti | 13 | %0,3 | %0,9 | %5,1 | −4,8 |
| DP | 12 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| Milli Yol | 12 | %0,3 | %0,1 | %0,0 | +0,2 |
| Memleket | 11 | %0,2 | %0,4 | %0,2 | +0,0 |
| SOL Parti | 10 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,2 |
| Millet | 9 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| YTP | 9 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| TİP | 7 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| DSP | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| EMEP | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| HKP | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| HÜDA PAR | 5 | %0,1 | %0,2 | %0,4 | −0,3 |
| Vatan Partisi | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| ANAP | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| HAK-PAR | 4 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| TKH | 4 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKP | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
Taraklı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 28 | 5.454 | 5.099 | %93,5 | 4.737 | 362 |
Taraklı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Yeniden Refah | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçapınar Mahallesi | AK Parti | %70,1 | %5,1 | %94,9 | 156 |
| Aksu Mahallesi | AK Parti | %42,7 | %12,6 | %97,3 | 149 |
| Alballar Mahallesi | AK Parti | %75,0 | %9,6 | %100,9 | 107 |
| Avdan Mahallesi | AK Parti | %60,6 | %24,6 | %97,9 | 146 |
| Çamtepe Mahallesi | AK Parti | %60,3 | %11,0 | %100,0 | 74 |
| Dışdedeler Mahallesi | AK Parti | %61,9 | %20,2 | %97,1 | 242 |
| Duman Mahallesi | AK Parti | %49,6 | %10,4 | %94,1 | 136 |
| Esenyurt Mahallesi | AK Parti | %68,3 | %19,5 | %92,5 | 147 |
| Hacıaliler Mahallesi | AK Parti | %62,5 | %6,3 | %104,3 | 46 |
| Hacımurat Mahallesi | AK Parti | %48,7 | %16,6 | %86,3 | 1.321 |
| Hacıyakup Mahallesi | AK Parti | %55,6 | %29,4 | %96,5 | 433 |
| Harkköy Mahallesi | AK Parti | %56,2 | %25,9 | %97,6 | 208 |
| İçdedeler Mahallesi | AK Parti | %75,0 | %15,4 | %94,3 | 247 |
| Kemaller Mahallesi | AK Parti | %58,0 | %19,5 | %97,8 | 185 |
| Mahdumlar Mahallesi | AK Parti | %84,6 | %2,2 | %96,9 | 291 |
| Pirler Mahallesi | AK Parti | %60,8 | %11,8 | %101,8 | 56 |
| Tuzla Mahallesi | AK Parti | %63,6 | %9,1 | %97,8 | 45 |
| Uğurlu Mahallesi | AK Parti | %65,8 | %10,1 | %98,8 | 82 |
| Ulucamii Mahallesi | AK Parti | %48,1 | %13,1 | %90,2 | 498 |
| Yenidoğan Mahallesi | AK Parti | %44,8 | %21,9 | %99,8 | 507 |
| Yeniköy Mahallesi | AK Parti | %69,4 | %8,2 | %93,4 | 151 |
| Yusufbey Mahallesi | AK Parti | %49,2 | %18,7 | %87,7 | 227 |
İlgili sonuçlar