Sakarya 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Sakarya sonuçlarında AK Parti %47,2 ile birinci, CHP %16,5 ile ikinci; fark 30,7 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%36,4) 10,7 puan üstünde. Saadet 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %12,4 (+11,4 puan). 16 ilçe arasından 16'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Akyazı (%61,4); CHP en güçlü Sapanca (%27,2). Katılım %80,0 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Sakarya 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Sakarya, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Sakarya | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 285.255 | %47,2 | %36,4 | +10,7 |
| CHP | 99.794 | %16,5 | %42,0 | −25,5 |
| Yeniden Refah | 77.233 | %12,8 | %6,1 | +6,7 |
| Saadet | 74.952 | %12,4 | %1,0 | +11,4 |
| İYİ Parti | 24.034 | %4,0 | %3,4 | +0,6 |
| Zafer Partisi | 18.732 | %3,1 | %1,9 | +1,2 |
| DEM Parti | 5.434 | %0,9 | %5,1 | −4,2 |
| DEVA Partisi | 3.804 | %0,6 | %0,3 | +0,4 |
| BTP | 2.287 | %0,4 | %0,2 | +0,2 |
| Memleket | 2.172 | %0,4 | %0,2 | +0,2 |
| DP | 1.312 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| TİP | 1.064 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| HÜDA PAR | 1.062 | %0,2 | %0,4 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 836 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| DSP | 778 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 767 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Bağımsızlar | 724 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| SOL Parti | 668 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| YTP | 619 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Milli Yol | 576 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| ANAP | 571 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| TKP | 545 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| EMEP | 374 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 365 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| HAK-PAR | 274 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 265 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Sakarya seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 2.644 | 797.344 | 637.842 | %80,0 | 604.497 | 33.345 |
Sakarya ilçe ilçe sonuçlar| İlçe | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adapazarı | AK Parti | %40,5 | %18,0 | %75,1 | 204.844 |
| Akyazı | AK Parti | %61,4 | %10,0 | %83,6 | 71.979 |
| Arifiye | AK Parti | %48,3 | %14,3 | %80,6 | 35.790 |
| Erenler | AK Parti | %51,6 | %10,9 | %79,5 | 66.509 |
| Ferizli | AK Parti | %49,1 | %7,6 | %84,5 | 21.426 |
| Geyve | AK Parti | %39,5 | %19,0 | %88,6 | 38.893 |
| Hendek | AK Parti | %55,6 | %19,3 | %84,5 | 66.862 |
| Karapürçek | AK Parti | %53,7 | %6,7 | %90,6 | 10.036 |
| Karasu | AK Parti | %51,2 | %14,9 | %76,5 | 55.942 |
| Kaynarca | AK Parti | %54,4 | %4,6 | %90,9 | 19.455 |
| Kocaali | AK Parti | %48,4 | %10,2 | %86,3 | 21.562 |
| Pamukova | AK Parti | %50,5 | %22,0 | %86,4 | 23.673 |
| Sapanca | AK Parti | %44,5 | %27,2 | %81,7 | 33.290 |
| Serdivan | AK Parti | %37,9 | %23,3 | %74,3 | 109.533 |
| Söğütlü | AK Parti | %52,0 | %15,7 | %88,8 | 12.096 |
| Taraklı | AK Parti | %56,9 | %8,3 | %93,5 | 5.454 |
İlgili sonuçlar