Erzurum 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Erzurum sonuçlarında AK Parti %50,4 ile birinci, İYİ Parti %22,2 ile ikinci; fark 28,2 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%36,4) 14,0 puan üstünde. İYİ Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %22,2 (+18,8 puan). 20 ilçe arasından 17'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Pazaryolu (%79,4); İYİ Parti en güçlü Palandöken (%31,5). Katılım %72,4 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Erzurum 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Erzurum, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Erzurum | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 174.759 | %50,4 | %36,4 | +14,0 |
| İYİ Parti | 76.893 | %22,2 | %3,4 | +18,8 |
| DEM Parti | 27.026 | %7,8 | %5,1 | +2,7 |
| CHP | 22.612 | %6,5 | %42,0 | −35,5 |
| Zafer Partisi | 17.740 | %5,1 | %1,9 | +3,2 |
| Saadet | 11.308 | %3,3 | %1,0 | +2,2 |
| DEVA Partisi | 3.757 | %1,1 | %0,3 | +0,8 |
| DP | 3.243 | %0,9 | %0,2 | +0,8 |
| HÜDA PAR | 2.161 | %0,6 | %0,4 | +0,2 |
| ANAP | 1.212 | %0,3 | %0,0 | +0,3 |
| BTP | 1.014 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| Milli Yol | 922 | %0,3 | %0,0 | +0,2 |
| DSP | 829 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| YTP | 773 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 549 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| TKH | 449 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| AB Parti | 364 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Millet | 359 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 350 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| HAK-PAR | 280 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Erzurum seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 2.333 | 517.319 | 374.352 | %72,4 | 346.600 | 27.752 |
Erzurum ilçe ilçe sonuçlar| İlçe | Birinci | AK Parti | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aşkale | AK Parti | %64,6 | %19,6 | %84,5 | 15.511 |
| Aziziye | AK Parti | %54,5 | %26,7 | %74,5 | 44.466 |
| Çat | AK Parti | %54,5 | %10,6 | %81,3 | 11.165 |
| Hınıs | AK Parti | %45,7 | %4,6 | %73,7 | 16.514 |
| Horasan | AK Parti | %48,9 | %26,3 | %77,2 | 24.355 |
| İspir | AK Parti | %73,1 | %8,2 | %76,8 | 13.055 |
| Karaçoban | DEM Parti | %30,8 | %1,5 | %75,2 | 13.781 |
| Karayazı | DEM Parti | %38,4 | %1,5 | %71,9 | 16.436 |
| Köprüköy | AK Parti | %57,2 | %15,8 | %82,2 | 9.275 |
| Narman | AK Parti | %64,7 | %24,0 | %80,7 | 9.088 |
| Oltu | AK Parti | %60,6 | %14,3 | %78,5 | 22.854 |
| Olur | AK Parti | %65,5 | %15,3 | %79,4 | 5.830 |
| Palandöken | AK Parti | %42,2 | %31,5 | %66,0 | 123.087 |
| Pasinler | AK Parti | %59,6 | %22,1 | %83,1 | 18.177 |
| Pazaryolu | AK Parti | %79,4 | %10,8 | %75,2 | 3.510 |
| Şenkaya | AK Parti | %48,7 | %6,2 | %78,3 | 13.158 |
| Tekman | DEM Parti | %30,1 | %2,2 | %71,1 | 14.990 |
| Tortum | AK Parti | %67,8 | %18,6 | %80,8 | 13.471 |
| Uzundere | AK Parti | %63,1 | %21,6 | %78,4 | 6.487 |
| Yakutiye | AK Parti | %48,7 | %29,5 | %67,5 | 122.109 |
İlgili sonuçlar